Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Greenpeace: Exxon, Gazprom, Orlen ani żaden rząd nie są w stanie nas kupić

Redakcja
Maciej Muskat: - Greenpeace przez 40 lat swego istnienia pozostał wierny swoim zasadom
Maciej Muskat: - Greenpeace przez 40 lat swego istnienia pozostał wierny swoim zasadom nadesłane
- Nie bierzemy żadnych pieniędzy od rządów i firm. To daje nam niezależność. A to jest solą w oku wielu polityków i biznesmenów - informuje Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska. To odpowiedź na doniesienia o tym, że Rosja z pomocą organizacji ekologicznych mogła blokować wydobycie gazu łupkowego w Europie, w tym w Polsce.

Greenpeace informuje, że ma jednoznacznej stanowisko w sprawie eksploatacji gazu łupkowego:
Ekolodzy postrzegają gaz jako paliwo "przejściowe". W scenariuszu [R]ewolucji Energetycznej przygotowanym przez Greenpeace również dla Polski, zużycie gazu jest uwzględnione, ale maleje wraz ze wzrostem efektywnego wykorzystania energii oraz zwiększeniem jej produkcji ze źródeł odnawialnych.

Greenpeace przekonuje, że historia wydobycia gazu łupkowego w Stanach Zjednoczonych pokazuje, że jego eksploatacja oznacza zagrożenie dla zdrowia ludzi mieszkających w pobliżu odwiertów, głównie poprzez zanieczyszczenie wody pitnej przez substancje wykorzystywane do wydobycia. Co więcej, do dziś obywatele USA są pozbawieni dostępu do informacji na temat toksycznych substancji używanych podczas wydobycia.

Gaz łupkowy, sprzecznie z tym, jak przedstawia go wielu polityków w Polsce, nie stanowi rozwiązania polskich problemów energetycznych. Gotowe rozwiązania, dające prawdziwe bezpieczeństwo i niezależność, mamy na wyciągnięcie ręki - rozwój energetyki odnawialnej i zwiększenie efektywności energetycznej.

Próba ratowania systemu energetycznego przez eksploatację gazu łupkowego jest podobna do próby ratowania globalnego systemu energetycznego przez otwarcie Arktyki na eksploatację paliw kopalnych - w obu przypadkach wygranymi są jedynie akcjonariusze firm pokroju Exxon czy Gazprom. Energia z takich źródeł będzie coraz droższa, podczas gdy czysta energia ze źródeł odnawialnych z każdym rokiem
staje się tańsza. Greenpeace uważa, że w sytuacji rosnącego zadłużenia
pieniądze podatników powinny być inwestowane jedynie w sprawdzone i
bezpieczne alternatywy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska