Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grobowiec Dzieci Utraconych - pierwszy taki w Bydgoszczy

Redakcja
Urny z prochami 110 dzieci pochowano na cmentarzu w Inowrocławiu.
Urny z prochami 110 dzieci pochowano na cmentarzu w Inowrocławiu. Dariusz Nawrocki
Zbiorowa mogiła znajduje się na cmentarzu Komunalnym przy ul. Wiślanej. Podobne istnieją już w Inowrocławiu i Toruniu.

O powstanie Grobowca Dzieci Utraconych w Bydgoszczy przez kilka lat starali się rodzice, którzy doświadczyli takiej straty. Dzisiaj, na nekropolii przy ulicy Wiślanej, zostanie pochowanych dwadzieścioro dzieci. Pochówek zorganizuje ośrodek pomocy społecznej, a jego koszt pokryje miejski budżet. - Realizujemy uchwałę rady miasta - mówi Marian Gliniecki, rzecznik MOPS. - Współpracujemy ze szpitalami, które będą nam przekazywać zwłoki dzieci nienarodzonych.

Zobacz też: Urny z prochami 110 dzieci pochowano na cmentarzu w Inowrocławiu [zdjęcia]

Nagrobek z jasnego kamienia ma odkrywaną płytę, która umożliwia umieszczanie w nim kolejnych urn. Pogrzeby, z ceremoniałem religijnym, będą organizowane co pół roku. - Zwłoki będą umieszczane w osobnych trumienkach - dodaje Gliniecki. - Czasami zdarza się, że rodzice z różnych przyczyn, na przykład głębokiej traumy, nie chcą sami zorganizować pogrzebu.

Miejsce pochówku wyznaczono już na przełomie października i listopada 2014 roku. Jednak brak odpowiednich regulacji prawnych powodował, że miało to znaczenie tylko symboliczne. - Wynikało to m.in. z przepisów, które obowiązek pochówku nakładają na rodzinę - tłumaczą w bydgoskim ratuszu. - Gmina jest zobowiązana do pochowania zmarłego na swój koszt, jednak do tego niezbędna była karta zgonu. Te kwestie uporządkowała uchwała z zeszłego roku.

Podobna zbiorowa mogiła istnieją też w Toruniu.
Podobna zbiorowa mogiła istnieją też w Toruniu. Grzegorz Olkowski

Obecnie, w momencie opuszczenia kliniki, rodzice wypełniają wniosek, w którym deklarują, czy sami zajmą się formalnościami związanymi z pogrzebem, czy ma to za nich zrobić miasto. - Jednak mogą zmienić zdanie - wyjaśnia Kamila Wiecińska, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. - Takie zbiorowe pochówki nie odbywają się co tydzień, więc, póki do nich nie dojdzie, mogą odebrać szczątki i sami zadbać o wszystkie procedury, mimo wcześniejszych deklaracji.

Czytaj również: Pogrzeby dla nienarodzonych dzieci

Dwa lata temu grobowiec z aniołem i napisem "Grób dzieci zmarłych przed porodem" stanął na cmentarzu Komunalnym w Toruniu. Z taką inicjatywą wystąpili rodzice, którzy przedwcześnie stracili swoje pociechy. Pieniądze na ten cel udało się zebrać podczas zbiórki wśród wiernych. Szczątki chowane są wspólnie w trumnach i urnach. Na ich wieku znajdują się informacje o tym, kto jest tam pochowany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska