https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Grubasy" - filmy i dyskusja. Jak pokochać własne ciało?

(ak)
Naszym ciałem posługujemy się, by komunikować się z bliskimi. Czasem jesteśmy dla swojej cielesności brutalni. Na ten temat na początku marca odbędzie się przegląd filmów i warsztaty. Zapisy - już teraz.

Zrób mi jakąś krzywdę - to tytuł przeglądu filmów, paneli dyskusyjnych i warsztatów skupionych na temacie naszego ciała, na naszym podejściu do niego i na tym, jak je wykorzystujemy, by komunikować się ze światem.

Przeczytaj także:Wychowujemy pokolenie chorowitych, otyłych i młodych rencistów

- To okazja, by porozmawiać o ciele. A właściwie o tym, co i dlaczego z nim robimy - wyjaśnia Dominika Kiss-Orska z Miejskiego Centrum Kultury, pomysłodawczyni przeglądu. - Dlaczego robimy sobie krzywdę? Dlaczego nie kochamy naszego ciała? Albo dlaczego kochamy je za bardzo? Poruszymy tematy związane z ciałem bliższe nam, jak np. otyłość, anoreksja, niechęć do własnych krągłości. Ale też zajmiemy się tematem okaleczeń, tatuaży. Dlaczego niektórzy zamieniają swoje ciało w tzw. "jaszczurki"?

Między innymi na te pytania uczestnicy dyskusji i warsztatów będą próbowali znaleźć odpowiedź. - A to ważne pytania, bo większość z nas w jakiś sposób wykorzystuje swoje ciało, by coś zakomunikować światu. Dzieci, które nagle tyją, albo młodzież okaleczająca się - czyją uwagę chcą zwrócić i na jakie problemy? - zajawia Kiss-Orska i zaznacza, że w podróży po tych problemach przewodnikiem będzie psycholog Nadia Kostrzewa prowadząca na co dzień warsztaty dla rodziców dotyczące kształtowania relacji z dzieckiem.

- Poczucie "ja" cielesnego, jak wiele innych rzeczy kształtuje się w rodzinie. Zdolność do określania swoich granic, do dostrzegania i interpretowania sygnałów płynących z ciała nabywamy w relacji z opiekunami. Chcę zatem zaproponować podczas warsztatów prześledzenie sposobów, w jaki ciało może być postrzegane w rodzinie - wyjaśnia Kostrzewa. - Spróbujemy również przyjrzeć się zmianom kulturowym, które wpływają na wymagania stawiane nam w kontekście cielesności. Zastanowimy się również nad różnicą między posiadaniem ciała a jego używaniem. Zapraszam na warsztaty wszystkich, którzy nie boją się lustra.

Przegląd filmów (w tym m.in. "Grubasy" w reż. Daniela Sancheza Arevalooraza) panele dyskusyjne i warsztaty zaplanowano od 1 do 3 marca.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Wstęp na wszystkie zajęcia jest darmowy za wyjątkiem sobotnich warsztatów z Nadią Kostrzewą, na które obowiązują wcześniejsze zapisy ([email protected]) i kosztują 20 zł.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska