Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądz. Były tu cmentarze żydowskie. Ludzie o nich zapomnieli...

Maryla Rzeszut
W innych miastach cmentarze żydowskie są zadbane
W innych miastach cmentarze żydowskie są zadbane Archiwum
- W Grudziądzu nie ma śladu miejsc pochówku grudziądzan pochodzenia żydowskiego - ubolewa Mieczysław Feuer. - Mamy już projekt tablicy pamiątkowej. Zabiegamy o wsparcie w ratuszu.

Bardzo długa jest lista polskich miast, w których są żydowskie cmentarze. Nie ma niej Grudziądza. A przecież...

- Odlewnię i emaliernię Herzfeld & Victorius prowadzili niemieccy Żydzi. W fabryce maszyn rolniczych Żydzi mieli około 45 proc. udziałów. Prowadzili wiele zakładów, sklepów, punktów usługowych. Byli aktywni i widoczni w życiu miasta. Po tych ludziach i ich grobach nie pozostał ślad. To smutne, ponieważ dość liczna społeczność żydowska odegrała w latach międzywojennych w Grudziądzu bardzo ważną rolę. Głównie w gospodarce miasta. - argumentuje Mieczysław Feuer.

I przykro mu, że w tej kwestii w Grudziądzu - cisza, podczas gdy 21 września w Toruniu prezydent Michał Zaleski odsłonił tablicę poświęconą społeczności żydowskiej. Grudziądzanie byli na tej uroczystości.

O tablicę także w naszym mieście zabiega Komitet ds. Upamiętnienia Cmentarzy Żydowskich w Grudziądzu. Działa przy Stowarzyszeniu Inicjatywa dla Rozwoju Kujaw i Pomorza w Bydgoszczy.

Wiadomości z Grudziądza

- Mamy projekt tablicy, zbieramy na nią pieniądze. możemy korzystać z konta bydgoskiego stowarzyszenia. Upamiętnieniem miejsc spoczynku zainteresowani są byli mieszkańcy Grudziądza i ich rodziny - objaśnia Mieczysław Feuer. - Mamy też kontakt z powinowatymi dawnych udziałowców grudziądzkich zakładów przemysłu gumowego.

Chodzi o to, aby uszanować miejsca wiecznego spoczynku, po których nie ma śladu. W żaden sposób dawne nekropolie żydowskie w Grudziądzu nie są oznaczone.

Radni wspierają

Pomocy nie odmówił im radny niezależny Łukasz Mizera.

- Ustaliłem wspólnie z miejskim konserwatorem zabytków, miejsca dawnych cmentarzy żydowskich: dwóch na Tarpnie i jednego przy ul. Parkowej - mówi radny. - Tablica powinna pojawić się przy Parkowej, bliżej centrum miasta. Na pewno będzie to miejsce odwiedzane przez turystów. Sprawa musi nabrać biegu w ratuszu, ale to zainteresowani powinni ją "pilotować".

Także Wiesław Żurawski, od niedawna radny sejmiku wojewódzkiego, zadeklarował pomoc w załatwianiu sprawy.

- Jeśli miasto ma pomóc, musi wpłynąć wniosek o ujęcie tego zadania w budżecie - wyjaśnia Magda Jaworska-Nizioł, rzecznik prezydenta.

Pomorska.pl w zupełnie nowej odsłonie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska