MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądz: Dzieci chcą się bezpiecznie bawić w piasku

Daniel Dreyer
W ładne dni Kornelia Marchlewska sporo czasu spędza z mamą w piaskownicy pod swoim domem
W ładne dni Kornelia Marchlewska sporo czasu spędza z mamą w piaskownicy pod swoim domem Piotr Bilski
Bakterie, pasożyty i grzyby czają się w piaskownicach, które stały się wychodkami dla psów i kotów. Sanepid zapowiada kontrole.

- Muszę bardzo uważać na małą, ale nie wyobrażam sobie, aby całkiem pozbawić ją przyjemności grzebania w piasku - wyjaśnia Anna Marchlewska, mama 2,5-latki bardzo zajętej właśnie nakładaniem piasku do kolorowych foremek. - Najważniejsze to zadbać, aby dziecko nie miało okazji do posmakowania piasku. A po powrocie do domu dokładnie myjemy rączki

Uważać trzeba, bo piasek na placach zabaw czysty nie jest. Szczególnie wiosną.

Sanepid szykuje kontrole

- W zanieczyszczonym piasku mogą znajdować się chorobotwórcze bakterie, grzyby czy pasożyty. Aby poprawić bezpieczeństwo dzieci, piasek powinien być wymieniany przed sezonem oraz przynajmniej dwa razy w jego trakcie - informuje Ewa Kamińska, zastępca powiatowego inspektora sanitarnego w Grudziądzu.
Sanepid zapowiada, że w najbliższych dniach rozpocznie kontrole piaskownic. O tym, jak są one potrzebne świadczą statystyki z ubiegłego roku. Inspektorzy obejrzeli 187 piaskownic, a zaniedbania wytknęli aż w 59 przypadkach. Ich usunięcie nakazali administratorom: głównie Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Nieruchomościami.
Bez zarzutów były za to piaskownice przy przedszkolach.
W tym roku administratorzy rozpoczęli już wymianę piasku. - Prace takie zostały wykonane na osiedlach Śródmieście i Lotnisko - mówi Magdalena Zygmunt, rzeczniczka Spółdzielni Mieszkaniowej. - W pozostałych dzielnicach piasek jest już, albo niebawem będzie wymieniany.
Spółdzielnia Mieszkaniowa ma w całym mieście 110 piaskownic. Tylko do 15 z nich na osiedlu Śródmieście, wsypano łącznie 48 ton piasku. Kosztowało to ok. 4 tys. zł.
Piasek wymienia także Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku, który odpowiada za 11 placów zabaw w różnych punktach miasta.
- Wszystkie zostały już skontrolowane. Teraz trwa nie tylko wymiana piasku, ale także usuwanie usterek zauważonych na zabawkach - mówi Izabela Piwowarska, dyrektorka MORiW-u.

Piwko zamiast foremek

Problemem piaskownic są nie tylko załatwiające się w nich zwierzęta, ale także "dzieci", które mają nie po kilka, a kilkanaście lat, zamiast foremek przynoszą butelki z piwem i piaskownice okupują raczej wieczorami.
- Z powodu zbierającej się przy piaskownicach młodzieży często otrzymujemy prośby mieszkańców, aby likwidować piaskownice i place zabaw między blokami - dodaje Magdalena Zygmunt. - Składają je najczęściej osoby starsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska