- Obowiązek utrzymania obiektów budowlanych, w tym obiektów małej architektury, które znajdują się m.in. na placach zabaw, wynika z ustawy Prawo budowlane - przypomina Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. - To tak samo, jak zapewnienie ich bezpiecznego użytkowania.
Sprawdzamy, jak to wygląda w województwie kujawsko-pomorskim.
Przegląd techniczny placu zabaw
- Place zabaw monitorowane są przez administratorów nieruchomości codziennie, zarówno pod względem czystości, jak i sprawności urządzeń - wskazuje Magdalena Fiks, inspektor ds. public relations w Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bydgoszczy. - Dodatkowo na początku roku odbywa się przegląd techniczny wszystkich elementów oraz nawierzchni placów zabaw.
To nie wszystko: - W sezonie użytkowania piaskownic zlecamy wymianę piasku - dodaje przedstawicielka FSM. - Sprzątanie po psach i kotach to przede wszystkim obowiązek ich właścicieli. Zgodnie z obowiązującym w spółdzielni Regulaminem Porządku Domowego, wyprowadzanie zwierząt domowych na tereny rekreacyjne jest zabronione. Kiedy właściciele czworonogów nie posprzątają po pupilach, robią to firmy sprzątające. Piasek na bieżąco sprawdzany jest pod kątem obecności widocznych zanieczyszczeń.
Lada dzień we Włocławku ekipy wejdą na place zabaw. - W kwietniu rozpoczną się prace związane z konserwacją urządzeń zabawowych oraz nastąpi wymiana piasku w piaskownicach - informuje Piotr Grudziński, prezes Włocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - W okresie wiosenno-letnim pierwsze zaopatrzenie piaskownic polega na całościowej wymianie piasku. Kolejne uzupełnienia następują w miarę zapotrzebowania.
W Inowrocławiu piasek jest wymieniany w piaskownicach dwa razy w roku
- Piasek jest wymieniany w piaskownicach dwa razy w roku. Pierwsza wymiana piasku odbywa się w kwietniu, kolejna w trakcje sezonu, w okolicach lipca - wyjaśnia Marta Masłowska z Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Inowrocławiu. - Piasek pochodzi od dostawcy zewnętrznego, który wraz z ofertą musi dostarczyć nam dokumenty dotyczące proponowanej frakcji. Musi być zgodny z normami w tym zakresie, m.in. o odpowiedniej granulacji, na poziomie 0,2-2mm.
Masłowska kontynuuje: - Rękoma naszych pracowników dbamy o to, aby codziennie były sprzątane tereny placów zabaw, wybierane wszelkie zanieczyszczenia z piaskownic, raz w miesiącu pod kątem technicznym były przeglądane place zabaw, a ewentualne usterki usuwane. Jeżeli chodzi o nieczystości odzwierzęce na placach zabaw, przypominamy, iż na właścicielach zwierząt spoczywa obowiązek sprzątania po pupilach. Na terenie większości placów zabaw obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt.
Raport z placów zabaw w Bydgoszczy i Toruniu
- Wymieniamy piasek w piaskownicach dwa razy do roku, na wiosnę i w okresie letnim - podkreśla Wojciech Michalak, zastępca prezesa Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - W przypadku wystąpienia incydentalnego zanieczyszczenia piaskownic, piasek wymieniany jest także interwencyjnie, poza harmonogramem. Świeży piasek pochodzi z podbydgoskich żwirowni. Do codziennych obowiązków osób sprzątających nasze nieruchomości należy uprzątnięcie terenu, w tym także piaskownic, jednakże nie zdejmuje to obowiązku uprzątania odchodów po psach przez ich właścicieli.
- Jesteśmy w trakcie postępowania przetargowego w zakresie zakupu i dostarczenia piasku do piaskownic - tłumaczy Ewa Kowalska, wiceprezes w toruńskiej spółdzielni Na Skarpie. - Piasek musi posiadać deklarację właściwości użytkowych oraz aktualne świadectwo Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Zarządca czy spółdzielnia odpowiada za porządek na zarządzanym przez siebie terenie, w tym za place zabaw.
