Grudziądz miastem bez cyrków? Nasz głos może mieć znaczenie

  • Gazeta Pomorska

(DXC)

Dariusz Paczkowski, działacz społeczny: - Liczę, że Grudziądz męczeniu zwierząt powie: stop! Paweł Kaliszewski, współpracownik cyrków: - Zwierzętom nie dzieje się w nich żadna krzywda.
 Freeimages.com

"Czy prezydent powinien wydać zarządzenie zakazujące na terenie będącym własnością miasta występów cyrku z dzikimi zwierzętami" - sonda internetowa z takim pytaniem została właśnie zamieszczona na oficjalnym portalu miasta: grudziadz.pl (zakładka "sondy"). Będzie aktywna do końca lutego. Jej wyniki - zapewniają urzędnicy - będą miały wpływ na decyzję prezydenta

Robert Malinowski jest "za"
Ta sonda internetowa jest pokłosiem inicjatywy radnego Jakuba Kopkowskiego, który wystąpił do prezydenta miasta o wydanie zarządzenia, które uniemożliwi cyrkom z dzikimi zwierzętami rozbijanie się na terenach samorządu. O tej inicjatywie "Pomorska" informowała na początku tygodnia.

Prezydent nie ukrywa, że prywatnie popiera pomysł Jakuba Kopkowskiego. - Jestem miłośnikiem zwierząt, zawsze w moim domu były psy i koty. W przypadku cyrku moje wątpliwości budził fakt tresowania zwierząt, który kłóci się, w mojej ocenie, z przestrzeganiem ich praw - mówi Robert Malinowski.

Prezydent zaznacza, że gdyby nawet wydał stosowne zarządzenie, to będzie ono dotyczyło tylko terenów miasta. - Trudno ocenić, jak zachowają się prywatni właściciele gruntów, którzy mogą dowolnie dysponować swoją własnością - dodaje włodarz Grudziądza.

W naszym mieście są dwa miejsca, gdzie regularnie rozbijają się cyrki: Błonia Nadwiślańskie i teren przy ulicy Łęgi na os. Rządz. Oba tereny należą do samorządu.

To "zła" rozrywka
Z tego, że w Grudziądzu toczy się dyskusja w sprawie cyrków ze zwierzętami bardzo się cieszy Dariusz Paczkowski, artysta, działacz społeczny i znany w całym kraju obrońca praw zwierząt. Przypomnijmy, że Paczkowski pod koniec lat 80. założył w Grudziądzu Front Wyzwolenia Zwierząt, ogólnopolską organizację prężnie działającą na rzecz praw zwierząt. - Cyrki ze zwierzętami to czysta rozrywka. Nic dobrego nie wynika z tego, że są one tam trzymane i tresowane. Mam nadzieję, że Grudziądz przestanie wpuszczać cyrki na swoje tereny - mówi Dariusz Paczkowski. I dodaje:

- Jako Front Wyzwolenia Zwierząt walczyliśmy o to wiele lat temu. Wtedy w Grudziądzu się nie udało, ale czasy się zmieniły. Trzymam kciuki.

To "dobra" edukacja
Paweł Kaliszewski, który jako trener papug współpracuje z cyrkami, trzyma kciuki za tym, że w Grudziądzu taki zakaz nie będzie obowiązywał.

- Jeśli prezydent wyda takie zarządzenie, to na pewno zostanie ono zaskarżone. Dlaczego? Ponieważ będzie sprzeczne z zagwarantowaną w Konstytucji swobodą prowadzenia działalności gospodarczej - mówi Paweł Kaliszewski. Jego zdaniem cyrki to nie tylko rozrywka, ale przede wszystkim edukacja. - Współpracuję z wieloma cyrkami. W każdym z nich zwierzęta mają dobre warunki - twierdzi młody grudziądzanin.

Konsultacje na ten sam temat trwają w Wąbrzeźnie. Opinie na formularzu, który zamieszczono na stronie internetowej miasta, można przesyłać na adres: opinie@wabrzezno.pl

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

29.02.2016, 17:51

Za sprawą Prezydenta Grudziądza i dzięki jego ankiecie wypowiedzą się grudziądzcy specjaliści, tzn. ludzie po gumówce, z podstawowym wykształceniem,którzy dalej jak czubek własnego nosa nie widzą i zwierzęta mają głęboko w du..... Będą siedzieć przed areną z puszkami piwa w łapskach i rechotać w pijanym widzie,jak zwykle.  Prezydent wystawi tym samym sobie i miastu świadectwo, zresztą nie pierwszy raz. Wstyd być pośród tych miast, które opowiedziały się po stronie cyrków ze zwierzętami. Jaki jest prezydent, takie miasto i tacy ludzie,którzy wybierają zawsze pod siebie i swoje oczekiwania. Teraz po aferze ze szpitalem, kiedy wyszło na jaw,że szpital powstał nocą :), wypada robić to,czego życzą sobie mieszkańcy,choćby ze strachu o stołek

29.02.2016, 15:56

Powinni wypowiedziec sie specjalisci 

19.02.2016, 23:21

toć  to   szok   co   te   g...e   wyrabiają !!!!
jeszcze  troche   i   pozamykają  zoo    bo   zwierzęta   żyją   w   klatkach   i   małych   wybiegach

19.02.2016, 22:55

Jeszcze trochę i wejdzie zakaz zabijania komarow.

09.02.2016, 12:18

Grudziądz niedługo będzie miastem bez ludzi

08.02.2016, 18:12

Jeżeli Grudziądz jest miastem bez pracy, może być miastem bez cyrków ze zwierzętami. Jest też miastem bez perspektyw i jest miastem z wieloma ,,bez,,- myślę więc,że nic wielkiego się nie stanie.

08.02.2016, 16:27

Żeby to jeszcze każdy zrozumiał i nikt nie kpił na ten temat. Zwierzę dla ludzi niewiele znaczy, przynajmniej nasze miasto jest tego dowodem.

08.02.2016, 15:38

Zwierzę to nie zabawka w rękach człowieka. Cierpi tak jak i my. Ludzie,którzy myślą i są wrażliwi są głosem tych, co nie mówią

08.02.2016, 15:14

Ludzie, nie umiecie prowadzić dyskusji,pisac sensownie, jak wyżej ?

08.02.2016, 12:25

Wgłowie im się poprzewracało.Niech się zaczną spełniać obietnice.

07.02.2016, 23:36

Mogę stanąć w obronie każdego zwierzęcia, w tym temacie mówimy o zwierzętach w cyrku,więc piszę na temat. A na marginesie- gdyby w ubojniach pracowali LUDZIE, a nie zwyrodnialcy, gdyby zabijano zwierzęta humanitarnie, nie pisano by o mordowniach. Dam na każde zwierzę, ale na kogoś takiego jak ty,nigdy. Zmień prawo i mentalność ludzi, to nie będzie mordowni. I następnym razem pisz na temat,chyba ,że cię to przerasta, bo hasła rzucaliśmy na pochodach 1 maja

07.02.2016, 23:03

W dniu 05.02.2016 o 23:05, Gość napisał: Są zwierzęta hodowlane, te zjadamy, ale cyrkowych zwierząt nie ma, te zmuszamy i męczymy. Starsza nie je mięsa w ogóle, młodsza tylko mięso kurczaków. Coś takiego jak cyrk,to sztuczny wytwór  człowieka,byle zarobić. .
a czym są fermy "produkujące" kurczaki na stół, masową rzeźnią mordownią, nie bądź hipokrytka i stań również w ich obronie  

07.02.2016, 22:53

A GDZIE JEST PAN RADNY? NICZEGO PAN JUŻ NIE POWIE?

07.02.2016, 16:24

Grudziądz bez cyrków ze zwierzętami!

07.02.2016, 13:04

Duży pies obowiązkowo musi być szkolony, niektóre rasy bezwzględnie nawet. Jednak osioł, kuc, muł znane są z upartego charakteru i na takie zwierzę wątpie,że działają same smakołyki. Wszystko zależy od rasy. Pewne jednak ćwiczenia moim zdaniem chore są dla wszystkich zwierząt, np. nadwyrężanie kręgosłupa przy chodzie na dwóch tylnych łapach

07.02.2016, 02:19

I jeszcze jedno,radze panu poczytać o koniach w szkółkach jeździeckich,czy ośrodkach hipoterapii- wtedy kiedy nie są zdolne na siebie zarobić,zabiera je handlarz i sprzedaje np. do Włoch na kiełbasę. Koń który poświęca się,pracuje jest oddawany jak rzecz,czy kawał mięsa. Wiem coś o tym,bo wspomagam wykup koni w Centaurusie. Jest pan ignorantem w każdym temacie,który pan poruszył. A praktykiem jest samo życie,czas weryfikuje, czy np. koń zasłużył sobie ciężką pracą na emeryturę na padoku, czy zostaje przerobiony na kiełbasę. Radzę czytać i jeszcze raz czytać nim coś pan poleci komukolwiek

07.02.2016, 02:12

Ja panu też będę podawała smakołyki i proszę w sezonie w którym występują cyrki, non stop,każdego dnia po kilka razy dziennie skakać np. na jednej ręce. Gwarantuję,żę nie dotrwa pan końca sezonu,wyląduje na ortopedii, chirurgii,albo neurologii. Nie chodzi o samą tresurę, a o zmuszanie do tego, czego zwierze najczęściej robić nie chce. Smakołyki guzik warte,kiedy zwierzak cierpi,nie może tego powiedzieć, musi pracować, a jeżeli odmawia, to wtedy różne rzeczy się dzieją. Nie każdy policjant jest psychologiem i nie każde zwierze nadaje się do pokazów cyrkowych. Ludzie myślcie trochę więcej, postawcie się w takiej sytuacji, najczęściej w pracy macie roszczeniowe postawy i byle smakołyk was nie zadowala.

07.02.2016, 00:55

Podczas dzisiejszego spaceru napotkałem policjanta z psem,z którym dałem się w dyskusję w tym temacie. Krótka dyskusja uświadomiła mi jedno. Jeśli człowiek jest zły to będzie znęcał się w czasie tresury. Obecnie tresura polega na podawaniu smakołyków, a to nie godzi w zwierzę. Idąc tokiem myślenia przeciwników ,nawet pani Kowalska nie powinna mieć psa ,jeśli chce mieć go ułożonego. Podstawy tresury muszą być wdrożone. Szkoda, że radny zanim coś powie nie porozmawia z praktykiem zanim sam z siebie zrobi wszechwiedzącego specjalistę. Teraz nie mogę znaleźć, ale polecam odszukać wywiad z panią od hipoterapii. Ona jako miłośnik koni ma bardzo podobne zdanie jak pan posterunkowy.

07.02.2016, 00:17

Myślę jednak, ze cyrk to nie jest miejsce dla zwierząt, w ich naturze nie lezą niektóre,a właścieie wszystkie prezentowane zachowania. Ja rozumiem,że ktoś może kochać swojego podopiecznego, ale zawsze jest to środek do pozyskania pieniędzy. Weżmy np. tak drogie dla Pani koty- to zwierzęta,które niezwykle trudno poddają się tresurze,taka jest ich natura. Wiedząc to,miło byłoby oglądać takie koty tańczące np. w sukienkach i mieć świadomość jaka to dla nich udręka, łamanie charakteru i jak bardzo ingerowano i jakimi środkami by uzyskać efekt? Tygrys może i nie bity pejczem,na sam dźwięk strzelania z pejcza kuli uszy,wyrażnie się boi, tak samo reaguje na kij,którym niby bije się w podłoże. Czy stres,lęk to jest to czego chcemy mieć świadomość oglądając takie pokazy? A lamy,osły kilka razy dziennie tańczące na dwóch kopytach- proszę spróbować kilka godz dziennie skakać na jednej nodze. Stanowcze nie cyrkom ze zwierzętami.

06.02.2016, 16:04

W dniu 06.02.2016 o 12:29, Gość napisał: Ja mam w domu rybki w akwarium czy myślicie , że radni mogą mi zakazać trzymania tych rybek , a jak zakarzą to gdzie je wypuścić , bo tak się zastanawiam i trochę się martwię ta ekologia i wogóle
Jesteś złym człowiekiem. Jak możesz trzymać rybki. Zapewne czasem pukasz w akwarium. Zły człowieku, te rybki są ofiarami twojego znęcania psychicznego. Karmisz rybki kiedy one tego chcą czy kiedy tobie pasuje?

06.02.2016, 13:49

A ja myślę czytając wasze pełne błędów posty,że jesteście zwyczajnymi mieszkańcami zapyziałego ,prostackiego miasta. Jakie miasto, taka przewaga ludności,lub odwrotnie, dzisiaj żadnego,mądrego ,coś wnoszącego wpisu. Chcecie mieć miasto czyste, wolne od przestępstw,to o to walczcie i wypier..... z tego tematu. Boże, przysięgam na wszystko,co jest mi drogie, czuję nienawiść do takich głupich ludzi, dzięki którym mieszkamy w gównianym grajdole. Każdą wolną złotówkę wolę oddać na zwierzęta niż na taką bandę szmaciuchów. Dla mnie to wy możecie zamarzać na ulicach, na nic nie zasłużyliście, wy i wasze dzieci w przyszłości tak samo puste, tańczcie choćby na językach ku własnej uciesze, zatrudniajcie się w cyrkach. Wy zdolni jesteście żeby zejść do sklepu po piwsko,albo od rana do MOPRU, na tym się wasze chęci kończą.

06.02.2016, 13:29

Ja mam w domu rybki w akwarium  czy myślicie , że radni mogą mi zakazać trzymania tych rybek , a jak zakarzą to gdzie je wypuścić , bo tak się zastanawiam i trochę się martwię ta ekologia i wogóle 

06.02.2016, 12:12

Zawsze to jakieś oszczędności dla miasta ale nie odpoczynek dla będących już w cyrku zwierząt. Za jakiś czacz zlikwidowane zostanie zoo w Polsce, a i tak zwierzęta nie będą wolne. Ja osobiście wolałbym aby Grudziądz był miastem bez przestępstw, ulicznych lumpów i żebrzących bezdomnych.

06.02.2016, 11:34

Nasi radni rozbili cyrk po upadku komuny i cały czas tam tkfią , czyli nie wiem czy coś nasze głosy coś dadzą bo i tak cyrk zostanie ,,małpy się najwyżej pozmieniają stołkami

06.02.2016, 11:27

W dniu 05.02.2016 o 22:36, Gość napisał: Moje córki mają 8 i 16 lat, żadna z nich nie poszłaby do cyrku i żadna w cyrku nie była. Mają świadomość,że zwierząt męczyć nie wolno, tylko dla czyjegoś zadowolenia. Tak, męczyć, bo nawet gdy nie są bite, to muszą robić to,co nie jest dla nich naturalne. Nie mogą powiedzieć,że mnie coś dzisiaj boli, muszą zarabiać jak niewolnicy. Wstyd mi za was. Szkoda że waszym kosztem nikt się nie bawi i że nie umiecie zrozumieć podstawowych spraw. Zabawa ma być przyjemna dla dwóch stron, a spróbuj kilka razy dziennie chodzić na dwóch,a nie czterech łapach. Jesteście potworami.
nie jednego niewolnika kosztem bawi sie pracodawca , a jak pracownik pujdzie do lekarza to jego pan-pracodawca powie ze nie chce mu sie robic

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3