Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądz. Otwarcie sezonu teatralnego: spektakl "Pół na pół" i wręczenie statuetki "Aleksandra" dla Roberta Szycha

Piotr Bilski
Piotr Bilski
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Sezon teatralny w Grudziądzu zainaugurowano spektaklem "Pół na pół" z Piotrem Polkiem i Piotrem Szwdesem. Statuetkę Aleksandra wręczono Robertowi Szychowi.
Sezon teatralny w Grudziądzu zainaugurowano spektaklem "Pół na pół" z Piotrem Polkiem i Piotrem Szwdesem. Statuetkę Aleksandra wręczono Robertowi Szychowi. Piotr Bilski
W sobotę oficjalnie otwarty został sezon teatralny w Grudziądzu. Jednocześnie rozpoczęto obchody 100-lecia teatru w naszym mieście. Obejrzeliśmy spektakl "Pół na pół" z Piotrem Polkiem i Piotrem Szwedesem. Statuetkę "Aleksandra" wręczono Robertowi Szychowi.

100 lat teatru polskiego w Grudziądzu

Choć historia teatru w Grudziądzu sięga połowy XIX wieku, to pierwszą stałą scenę, czyli Teatr Pomorski - założono w 1921 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Natomiast w roku 1991 funkcjonowanie rozpoczęło dzisiejsze Centrum Kultury Teatr. W tym roku przypada więc 100. rocznica pierwszego i 30. rocznica drugiego wydarzenia. Z okazji obu jubileuszy sezon teatralny 2021/2022 będzie wyjątkowy.

Sezon teatralny w Grudziądzu oficjalnie rozpoczęty został w sobotę 9 października.

W sobotni wieczór obejrzeliśmy spektakl "Pół na Pół". To komedia przesycona czarnym humorem wyreżyserowana przez Wojciecha Malajkata, w której występują: Piotr Polk oraz Piotr Szwedes.

Podczas tego wieczoru w teatrze wręczona została Nagroda Aleksandra. Przyznawana jest ona osobom zasłużonym dla grudziądzkiego teatru. Jej laureatem jest Robert Szych, dyrektor Drukarni Księży Werbistów w Górnej Grupie.

- Nagroda dla Roberta Szycha została przyznana przez kapitułę już w roku 2020 i miała być wręczona z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru podczas festiwalu Grudziądzka Wiosna Teatralna. Niestety, wtedy obostrzenia pandemiczne nie pozwoliły nam na zorganizowanie festiwalu i uroczystości wręczenia - informuje Beata Kastner, rzeczniczka Centrum Kultury Teatr.

Czego jeszcze należy się spodziewać podczas jubileuszowego sezonu kulturalnego w Grudziądzu?

- Planujemy m.in. przygotowanie materiałów związanych z historią teatru, które będą emitowane w programie "Qltura", w telewizji kablowej oraz w internecie. Planujemy też wystawę starych zdjęć i plakatów - wylicza Beata Kastner.

Natomiast finału obchodów możemy się spodziewać podczas festiwalu Grudziądzka Wiosna Teatralna, którego ostatnią edycję - przypomnijmy - odwołała pandemia.

- Licząc, że tym razem festiwal będzie mógł się odbyć, staramy się odbudować program festiwalu, który musieliśmy odwołać, a którego hasło brzmiało "Mistrzowie". Mamy nadzieję, że uda się zaprosić do nas te same teatry - mówi Beata Kastner.

A przypomnijmy, że na scenie w Grudziądzu oglądać mieliśmy wówczas spektakle z mistrzami w rolach głównych:

  • Stanisławą Celińską,
  • Krystyną Jandą,
  • Ewą Błaszczyk,
  • Adamem Ferencym,
  • Andrzejem Sewerynem.

Zdjęcia z otwarcia sezonu teatralnego w Grudziądzu zobacz w naszej galerii:

Polecamy także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska