Niewiele osób wie o istnieniu tego towarzystwa w naszym mieście. Choć powstało już 10 lat temu.
- Początkowo zamierzaliśmy działać na rzecz utworzenia miejskiego monitoringu - mówi Henryk Januszewski, członek stowarzyszenia i zastępca szefa straży miejskiej. - Monitoringiem zajął się samorząd, a my postanowiliśmy promować bezpieczeństwo na drogach i pomagać ofiarom wypadków drogowych.
Co roku do stowarzyszenia zgłasza się około 20 osób poszkodowanych w wypadkach. - Pomagamy tylko ofiarom, nie sprawcom tragedii na drogach - mówi Zbigniew Klucznik, prezes towarzystwa. - Przekazujemy pieniądze na ich leczenie, rehabilitację, zakup protez. Zgłaszają się do nas ludzie z całej Polski.
Co ciekawe, pieniądze na działalność przesyłają skruszeni kierowcy, przyłapani na prowadzeniu auta pod wpływem alkoholu. Sąd Rejonowy często w karach dla nich orzeka nawiązki na rzecz stowarzyszenia.
BRG za pieniądze od sponsorów zajmuje się także promowaniem bezpieczeństwa na drodze. Co roku w gminach naszego powiatu organizuje festyn, na którym uczy dzieci jak bezpiecznie poruszać się w ruchu drogowym. W zabawę włączają się strażacy, policjanci i strażnicy miejscy organizując dzieciom pokazy i konkursy. Jedną z atrakcji są zdjęcia robione rowerzystom przez fotoradar. W tym roku festyn odbędzie się 18 września w szkole w Grucie.
Oprócz zastępcy komendanta straży miejskiej do Bezpiecznego Rejonu Grudziądzkiego należą zastępcy szefów straży pożarnej i policji. To sprawia, że stowarzyszenie jest na bieżąco ze sprawami bezpieczeństwa w naszym mieście.
- Jak tylko dostrzegamy jakieś niebezpieczeństwo interweniujemy u odpowiednich służb czy instytucji - zapewnia prezes Klucznik.