Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądz świętować będzie setną rocznicę powrotu do Polski

Jakub Keller
Jakub Keller
Najwięcej działo się będzie 23 stycznia na Rynku. Zaplanowano tam inscenizację historyczną przedstawiająca wydarzenia z 1920 roku
Najwięcej działo się będzie 23 stycznia na Rynku. Zaplanowano tam inscenizację historyczną przedstawiająca wydarzenia z 1920 roku Piotr Bilski/archiwum polskapress
W niedzielę Grudziądz zacznie świętować setną rocznicę powrotu do Polski. - Praktycznie od roku przygotowujemy się do tego wydarzenia - mówi Maciej Glamowski, prezydent.

- Proszę, abyśmy świętowali wspólnie. Żebyśmy byli razem i odrzucili na ten czas wszelkie spory - apeluje Łukasz Piasecki, radny Grudziądza, pełnomocnik prezydenta ds. rocznicowych obchodów.

Kalendarz uroczystości jest bardzo obszerny

Obchody rozpoczną się w niedzielę o g. 15 koncertem w Bazylice „Wolność zapisana w nutach”. 20 stycznia, o g. 9 w bibliotece przy ulicy Legionów otwarta zostanie wystawa „100-lecie powrotu do Macierzy”, którą oglądać będzie można do 31 marca. - Znajdziemy tam oryginalne dowody powrotu, czyli artykuły prasowe, książki, które przyczyniły się do krzewienia polskości do roku 1920 oraz sporo fotografii ze zbiorów Biblioteki Miejskiej - mówi Michał Czepek, dyrektor wydziału promocji i wizerunku grudziądzkiego ratusza.

21 stycznia natomiast o g. 11 na ulicy Spichrzowej zostanie otwarta plenerowa wystawa ze zbiorów IPN: „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920.” Ekspozycję oglądać będzie można do 4 lutego.

Spektakl „Grudziądz - miasto moje, a w nim najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni” w wykonaniu uczniów I LO obejrzeć będzie można 22 stycznia o g. 9 w Teatrze. - Bezpłatną wejściówkę dostać można w teatrze, klubie „Akcent” i w Informacji Turystycznej - uzupełnia Michał Czepek. Tego dnia o g. 15 natomiast w planetarium nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej Jerzemu Szwarcowi, regionaliście, popularyzatorowi Domu Polskiego „Bazar”.

Czołg wjedzie na Rynek

Sporo działo się będzie 23 stycznia, bowiem dokładnie sto lat wcześniej armia gen. Józefa Hallera wkroczyła do Grudziądza. Na g. 10 w Bazylice zaplanowano mszę z asystą honorową Wojska Polskiego w Bazylice.

- Po mszy udamy się pod starostwo, aby dokładnie tak jak sto lat temu powitać wojska Hallerczyków przy obecnej alei 23 Stycznia. O g. 11.30 rozpocznie się uroczystość pod starostwem, przy pomniku Hallerczyków, a później wyruszymy w przemarsz pod pomnikami Wiktora Kulerskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego do Rynku - zapowiada Michał Czepek.

Tam z kolei o g. 12.15 rozpocznie się inscenizacja historyczna przedstawiająca wydarzenia z 23 stycznia 1920 roku, w wykonaniu rekonstruktorów wojsk polskich i pruskich.

- Przygotowaliśmy sporo atrakcji. Jedną z nich będzie czołg, który pojawi się na płycie rynku - zdradza Łukasz Piasecki.

Także 23 stycznia o g. 18 w teatrze posłuchać będzie można koncertu na dwa fortepiany w wykonaniu Godziński Piano Duo. Darmowe wejściówki odebrać można w CKT. Wystawa „Powrót Grudziądza do macierzy. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości” otwarta zostanie 24 stycznia o g. 17 w muzeum. Równolegle trwać tam będzie promocja XXVII tomu „Rocznika Grudziądzkiego”.

Ponadto 30 stycznia o g. 16 w bibliotece przy ulicy Chopina posłuchać będzie można prelekcji przewodniczki Jolanty Szulc z okazji 100. rocznicy powrotu Grudziądza do Polski, a 28 lutego o g. 17 w muzeum wykładu historyka Dawida Schoenwalda „Odzyskanie niepodległości w Grudziądzu w 1920 roku”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska