Dziś jest szefem firmy budowlanej. Ale - tak jak w latach 80 - nadal jest fanem punkrocka, zbuntowanej muzyki nie godzącej się z rzeczywistością. Wtedy była to naprawdę szara rzeczywistość.
Młodzi ludzie ubierali się w skórzane kurtki z ćwiekami i naszywkami oraz kolorowe spodnie w paski. Na głowach nosili czuby, a na nogach ciężkie glany. Na znak protestu.
Festiwal w Jarocinie był prawdziwym świętem
- Nietolerancja w naszym społeczeństwie była wtedy zaje... My tworzyliśmy coś na kształt "grupy nieformalnej" i czuliśmy się zupełnie inni, wyalienowani. Z Grudziądza jeździliśmy do Jarocina małymi, kilkunastoosobowymi grupami. A tam spotykaliśmy nawet 30 tysięcy ludzi podobnych do nas. Przyjeżdżali nie tylko z całej Polski, ale także z Czechosłowacji, Jugosławii, a nawet Szwecji - wspomina Wojciech "Generał" Orzechowski. - "Jarocin" był wtedy niesamowitym wydarzeniem, jedynym takim w całym bloku wschodnim.
Wszystko o imprezach w Grudziądzu - KLIKNIJ
W jarocińskich festiwalach "Generał" uczestniczył w 1985 i 86 roku. Na tej imprezie był też gdy odrodziła się po latach przerwy.
- To już nie jest to samo. Teraz jest to festiwal taki sam jak inne. Przypomina komercyjny piknik, choć nadal z muzyką - mówi grudziądzanin.
Jednym z zespołów, które w 1985 roku grały w Jarocinie był Karcer.
Cela nr 3 - punkowa rewolucja z Grudziądza
Zagrali prawie nago
- Karcer wywołał wtedy niezły skandal - wspomina "Generał". - Na scenę wyszli niemal kompletnie nadzy.
Ta sama grupa dziś zagra w Grudziądzu, w klubie "Akcent". Zespół wydał niedawno płytę "Wariaci i geniusze". Ten krążek Karcer będzie promował podczas koncertu, starając się przekonać fanów, że wciąż jest w świetnej formie.
Przed gwiazdą wieczoru zagra grupa Redaial z Torunia.
Ale to nie wszystko na co liczyć mogą dziś fani punkrocka.Na placu przy klubie "Akcent" wczoraj przygotowano wystawę "30 lat jarocińskich festiwali".
Wystawa w plenerze
- To ekspozycja plenerowa, która składa się z 16 czworościennych modułów. Każdy z nich przedstawia kolejną edycję festiwalu, począwszy od I Ogólnopolskiego Przeglądu Muzyki Młodej Generacji, który miał miejsce w 1980 roku, aż do roku 1994, kiedy zawieszono organizowanie imprezy. Ostatni moduł zawiera dokumentację festiwalu po jego reaktywacji w 2005 r - informuje Beata Kastner, rzeczniczka Centrum Kultury Teatr.
Wystawa swoją premierę miała miejsce na jarocińskim rynku podczas jubileuszowej edycji festiwalu w lipcu 2010 r.
Bilety na dzisiejszy koncert wieczór w "Akcencie" kosztują 20 zł. Koncert o 19.30.
Czytaj e-wydanie »