Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądz wprowadza nowe rozkłady jazdy autobusów wszystkich linii komunikacji

OPRAC.:
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Od poniedziałku 20 lipca zmienią się nie tylko godziny odjazdów autobusów komunikacji miejskiej w Grudziądzu, ale także trasy kilku linii. Niektóre linie zostaną całkowicie zlikwidowane.
Od poniedziałku 20 lipca zmienią się nie tylko godziny odjazdów autobusów komunikacji miejskiej w Grudziądzu, ale także trasy kilku linii. Niektóre linie zostaną całkowicie zlikwidowane. Piotr Bilski
Nowe rozkłady autobusów komunikacji miejskiej w Grudziądzu obowiązywać będą od poniedziałku, 20 lipca. Zmiany są bardzo duże: zmienią się nie tylko godziny odjazdów autobusów, ale także trasy kilku linii. Niektóre linie zostaną całkowicie zlikwidowane. Publikujemy nowe rozkłady jazdy wszystkich linii autobusowych w Grudziądzu.

Od poniedziałku, 20 lipca zmienią się nie tylko godziny odjazdów autobusów komunikacji miejskiej w Grudziądzu, ale także trasy kilku linii. Niektóre zostaną całkowicie zlikwidowane.

Nowe, obowiązujące od 20 lipca rozkłady jazdy publikujemy w galerii zdjęć.

Główne zmiany w komunikacji miejskiej w Grudziądzu od 20 lipca

Zlikwidowane zostaną linie nr 7 (jeździ do Rogóźna, jej kursy przejmie linia nr 3) i 24 (jej kursy przejmie linia nr 4). Autobusy linii nr 19 i większość 22 nie będą już jeździły do Tarpna. To największe zmiany jakie mają zostać wprowadzone już od poniedziałku 20 lipca w Grudziądzu.

Z powodu zmian rozkładów, w Grudziądzu wprowadzone zostaną nowe bilety

Ponieważ dla wielu pasażerów nowe rozkłady jazdy będą oznaczały konieczność przesiadania się, wprowadzono bilety czasowe - 60-minutowe - w cenie 4 zł normalny i 2 zł ulgowy, czyli znacznie niższej niż dwa bilety jednorazowe - obecny koszt takiego biletu to 3,20 zł, ulgowy: 1,60 zł.

Dlaczego Grudziądz wprowadza zmiany w kursowaniu autobusów?

Powodem wprowadzenia zmian w komunikacji miejskiej jest konieczność ograniczenia miejskich wydatków na jej funkcjonowanie. Zgodnie z planem naprawczym miasto ma zaoszczędzić na zmianach około 7 mln zł. Liczba "wozokilometrów" ma zostać ograniczona o 20 proc.

Beata Adwent, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Grudziądzu informuje: - Redukując poważne dysproporcje w systemie finansowania komunikacji, w którym największy ciężar ponosi gmina (70 proc. - dop. red.) , a przychody z biletów są bardzo małe, miasto było zmuszone zmniejszyć częstotliwość kursowania linii, szczególnie w godzinach poza komunikacyjnym szczytem, a także w soboty i niedziele - w czasie, w którym odnotowujemy coraz mniejsze zainteresowanie przewozami, np. z powodu braku handlu. Dlatego autobusy z każdego osiedla będą odjeżdżały naprzemiennie oraz tak, by komunikacja autobusowa nie dublowała trasy linii tramwajowej nr 2.

Grudziądzanie będą musieli polubić przesiadki

W komunikacie ratusza czytamy też: "Węzły przesiadkowe zlokalizowane są na pętli „Tarpno”, pętli „Rządz” oraz na al. 23 Stycznia, czyli w tych miejscach, z których najczęściej korzystają pasażerowie. Wprowadzenie systemu przesiadkowego spowoduje co prawda zniesienie niektórych bezpośrednich połączeń, jednak decyzja ta jest podyktowana z jednej strony tym, aby linie się nie pokrywały, z drugiej zaś strony względami ekonomicznymi.

Pierwszą wersję nowych rozkładów jazdy ratusz opublikował na początku czerwca. Później pasażerowie mieli czas na zgłaszanie swoich uwag. Jak zapewniają urzędnicy, wprowadzono poprawki, które dotyczyły kursów dowożących ludzi do i z pracy. Nie uwzględniono natomiast próśb mieszkańców gminy Grudziądza, aby nie skracać trasy autobusów linii nr 9, 10 i 20 do osiedla Rządz i aby nadal kursowały one do al. 23 Stycznia.

Nie zmienią się natomiast rozkłady jazdy tramwajów linii nr 2.

O GŁÓWNYCH ZMIANACH PLANOWANYCH NA POSZCZEGÓLNYCH LINIACH (SĄ NADAL AKTUALNE) INFORMOWALIŚMY TUTAJ:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska