https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądz: Zjazd Kawalerzystów II RP tym razem w maju

(marz)
Fot. MARYLA RZESZUT
Nie w czasie wakacji, ale juz w maju Grudziądz stanie się stolicą polskiej kawalerii. To ważne jubileusze sprawiły, że XXII Zjazd Kawalerzystów II RP odbędzie się szybciej. Pierwszy z jubileuszy: dokładnie przed 90 laty legendarny 18. Pułk Ułanów Pomorskich wyruszył na front wschodni.

Kto co roku uczestniczy w zjazdowych uroczystościach , musi sobie zarezerwować dni od 28 do 30 maja.

Zbiega się kilka ważnych jubileuszy:

*90 - lecie utworzenia w Grudziądzu Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Nastąpiło to 15 sierpnia 1920 roku, rozkazem Ministerstwa Spraw Wojskowych. Powstała Centralna Szkoła Jazdy (późniejsze Centrum Wyszkolenia Kawalerii), której pierwszym komendantem został płk Stefan de Castenedolo Kasprzycki.

*90 - lecie wymarszu 1 dywizjonu 18. Pułku Ułanów Pomorskich na front wschodni (29 maja 1920 r.) i ustanowienia Święta Pułku.

*25 - lecie powstania w Grudziądzu na osiedlu Rządz Szkoły Podstawowej nr 20

*20 - lecie nadania szkole na Rządzu imienia 18. Pułku Ułanów Pomorskich. W roku szkolnym 2003/2004 powstał Zespół Szkół nr 2 im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich, w skład którego weszła Szkoła Podstawowa nr 20 i Gimnazjum nr 2.

Pokazy jeździeckie, koncert, zwiedzanie Cytadeli

Zjazd rozpocznie się od złożenia kwiatów przy obelisku Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii przy ul. Chełmińskiej.

Kulminacja obchodów nastąpi w sobotę, 29 maja w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich. Odbędzie się tam recital pieśni polskich i irlandzkich w wykonaniu: Macieja Smoleńskiego, Grainne Thomas i Rosemary Hill.

Można tez będzie obejrzeć pokazy jeździeckie przygotowane przez Klub Kawaleryjski im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich z Mirowa. W niedzielę, 30 maja w kościele p.w. Św. Stanisława Biskupa na Rządzu zostanie odprawiona msza św. z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego.

Uczestnicy Zjazdu zwiedzą też Cytadelę, gdzie zostanie otwarta Komnata Pamiątek w Starej Prochowni. Sztandar otrzyma Klub Kawaleryjski im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich.

Zjazd organizujue Fundacja na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu.
Honorowy patronat nad zjazdem sprawuje prezydent Grudziądza Robert Malinowski.

Komentarze 20

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jurek Sz.
Rzeczywiście kameleon potrafiący dostosować sie do każdej sytuacji i opcji politycznej. Po trupach do celu...dała radę wszystkim:Tafelskiemu. Wiśniewskiemu, teraz osaczyła Malinę (swój trafił na swego). Innym sie nie dziwie,ale Wiśniewskiemu bardzo, bo przecież wiedział z kim ma do czynienia. Teraz wystawiła go na cacy- to sie nazywa lojalność, przyzwoitość i klasa!
G
Gość
tak tak prawdę o Skowrońskiej dobrze znają Grudziądzanie. Ona jest wszędzie , a zwłaszcza tam gdzie ma coś do uzyskania. Ona zawsze jest z tymi którzy są przy władzy. Brak jej zdrowego "kręgosłupa". To chorągiewka na wietrze, bez zasad . Ona ma tylko jedno w głowie, najważniejsze są profity. Nawet za pieniądze spółdzielców wkręciła się do władz Sp.Mieszkaniowej i tam też pobiera kasę.
brak słów na tę kobietę.
R
Rudek
"Stare uklady i nomenklatury dzialaja nadal i maja sie dobrze.Nijak ma sie to do honoru i przedwojennej tradycji."
Tak napisał ktoś wyżej i ma rację.
A co do Wiśniewskiego, to chyba nieświadomie dał się ogłupić, a potem to już niezręcznie mu było przyznać,że został zmanipulowany i wykorzystany. No i w takim kontekście- owszem był podopiecznym.

Nie wiedziałem,że "pracowała"40 lat, ciekawych rzeczy mozna się tu dowiedzieć.
d
demokrata
W dniu 18.05.2010 o 18:55, K.Urban napisał:

Ucho i oko bezpieki - wszyscy o tym zawsze wiedzieli, tylko udawali,że nie wiedzą, a kobita robiła co tylko chciała. Ktoś napisał,że zostawiła po 30 latach bibliotekę taką jaka zastała, nie - to było 40 lat!!


K. Skowrońskiej bardzo boi się Andrzej Wiśniewski był on bowiem przed 1989r Jej podopiecznym . Dobrze Go wyszkoliła w roli opozycjonisty , tak że z sukcesem gra ją do dziś.
K
K.Urban
Ucho i oko bezpieki - wszyscy o tym zawsze wiedzieli, tylko udawali,że nie wiedzą, a kobita robiła co tylko chciała. Ktoś napisał,że zostawiła po 30 latach bibliotekę taką jaka zastała, nie - to było 40 lat!!
m
mł.pokolenie AK w Grudz.
Nie wiem skąd taka nagonka na Panią Karolę S.Z jednym sie zgodze.Ta pani jest z innej epoki i wpasowala sie w ułanów.Stare uklady i nomenklatury dzialaja nadal i maja sie dobrze.Nijak ma sie to do honoru i przedwojennej tradycji.Polowa ludzi która udaje w tej fundacji ze cos robi znalazla sobie patent na spedzanie czasu i mowienie o wznioslych rzeczach.Zapominajac przy tym ze mlodzi patrza i widza tą oblude i bufonade.Tradycje umrą bo nikt z mlodych nie zostal wpuszczony przez smieszne uklady na grunt przemian i prawdziwej historii.Wazne sa pomniki przy ktorych mozna zarobic pare zlotych i pokazac sie ze cos sie robi-to zwykla sciema i nie tedy droga do prawdziwej narodowej pamieci.Brak wiedzy wsrod tych osob stawia ich w jednym szeregu z komunistycznym betonem jakiego mamy w Grudziadzu pod dostatkiem.Trzeba bylo zrobic fundacje dużo,dużo szybciej.Teraz efekty mamy jakie mamy.Kazdy widzi.Smutne to.
[/ Pani Karola Skowrońska w 1987r została skierowana do "opieki"nad ułanami podczas wyjazdu ulanów 18-pułku w rocznicę szarży do krojant przez uwczesnego PRL-owskiego prezydenta Grudziądza B.Tafelskiego ,ułani wiedzieli że jest Ona uchem i okiem bespieki i byli przy niej bardzo powściągliwi i ostrożni. po przemianach w 1989r jakimś dziwnym trafem ta pani zdobyła zaufanie u staruszków i tak jusz zostało do dzis i jest obecnie nazywana "rotmistrzem w spudnicy.
~Bolo~
Nareszcie wypowiedzi podpisane z imienia i nazwiska, a ponadto więcej niż trafne. Poza tym dyskusja merytoryczna i z pełną kulturą. W pełni popieram wysuwane argumenty.
s
stachu
Najpierw siłą nadawali patronaty szkołom, by teraz móc świętować jubileusze. No bo coś trzeba świętować, dziadków kawalerzystów już nie ma bo powymierali. Najważniejsze bicie piany i zaspokajanie własnych niezdrowych ambicji.
Miasto ma faktycznie fajną historię no i średniowieczną architekturę, niestety męczą na siłę tą kawalerią do upadłego. A może już ta pani dała by spokój? Wydział Promocji niech weźmie się do roboty!
k
koncept
Ale z kim Pan chciałby to uzgadniać?
Malinowski nie ma zielonego pojęcia o żadnej promocji, oprócz sportu, bo wie, że nazwiko Brata jest znane. I myśli, ze na tym rzecz polega.
Do tej pory ekipa Malinowskiego nie wypracowała żadnej strategii promocji.
Nic.
Przed wyborami, gdy wszystkie inwestycje leżą odłogiem, trzeba znajdować jakieś psudeosukcesy, pseudodziałania. Niestety na wymyślanie nowych - już za późno. Wykorzystuje się więc dorobek oplówanych przez siebie ludzi.
I jest - zjazd Kawalerzystów w maju.
A dlaczego w maju a nie w sierpniu?
Bo będą realizować inwestycję rewitalizacji błoni nadwiślańskch?
Czekam!
H
Henryk Serwa
Pan Marek Szajerka ma absolutną rację. To rozsądny głos w tej dyskusji.
To prawda, że p.Skowrońska będąc przez wiele lat na etacie bibliotekarki-dyrektorki de facto prowadziła działania bardzo różne (raczej promujące własną osobę) nie zawiązane z biblioteką. Wszyscy byliśmy tego świadkami. Nikt tej osoby nie rozliczał, nikt nie stawiał jej żadnych wymagań, dlatego zaniedbaną instytucję przekazała następczyni,która wydaje sie też nie ma pomysłu na bibliotekę.
No ale takie to były czasy,że będąc na stanowisku dyrektora można było ciągnąć za ogon wiele srok, z czego Skowrońska skrzętnie korzystała.
Swojego czasu chwyciła temat ułański i zamęcza nim grudziądzan od dziesiatków lat,przy czym pamiętać należy,że kawaleria wcale nie jest długą i specjalnie znaczącą historią miasta. Jeśli już, to lotnictwo ma ciekawszą historię-wszyscy co do jednego znaczący polscy lotnicy przeszli przez Grudziadz!
Wracając jednak do głównego tematu - Grudziadz i jego historia zasługują w pełni na inną promocję, a nie tylko ułańską bardzo zresztą forowaną przez lata. Szlak gotycji jest pomysłem, który zaniedbano i zaprzepaszczono. Architektura obronna średniowiecza zasługuje na promocję,może być perełką naszego miasta!Jest tyle do pokazania! Autor powyższego wpisu ma całkowitą rację. Dlaczego inne tematy są zagłuszane?Dlaczego w tym mieście żaden inny temat nie ma szansy przebicia? Historia naszego miasta jest naprawdę bardzo ciekawa. Można się o niej dowiadywać na spotkaniach Koła Miłośników Diejów Grudziądza. Dlaczego władze nie zainteresują się tą historią. Mogą przecież liczyć na pomoc ludzi,którzy znają się na historii. Można uzgodnić ciąg działań promocyjnych. Architektura Grudziądza jest perłą, wystarczy ją pokazać!
k
kantor
przeciez zjazdów nie organizuje miasto tylko fundacja na rzecz tradycji jazdy Polskiej , a miasto tylko dolożxy albo nie jeśli fundacja poprosi o dofinansowanie, organizacyjnie wszystko ciągnie fundacja a wojsko pomaga. Niech ktos założy inna fundację, skrzyknie ludzi i sam zasuwa żeby coś zorganizowac. Na wiele przedsięwzięc kawaleryjskich, pomniki i tablice w Grudziądzu płacili sami kawalerzyści z róznych państw i przedmówca miłosnik kawalerii słusznie powiedział jeśli ktoś nie lansuje innych wydarzeń historycznych w Grudziądzu to nie dlatego że udanie kultywuje sie tradycje kawaleryjskie
co ma piertnik do wiatraka - nie z powodu ułanów brak nagłosnienia innych faktów hisotrycznych
G
Gość
W dniu 17.05.2010 o 09:38, fan kawalerii napisał:

----To niech pokazuje czy ktos broni/ niech zejdą się ludzie pasjonujacy się i tym elementami naszej historii i niech ja lansują przeciez to nie przeszkadza innym żeby się tak zaangazowali jak miłosnicy kawalerii - to do roboty . czekam na akcje odświeżające nam te wydarzenia historyczne


A od czego są mądralo instytucje publiczne. A kto na to kasę bierze raczej nie osoby prywatne.
f
fan kawalerii
W dniu 16.05.2010 o 23:54, ~gość~ napisał:

Z tymi ułanami to przesada. Przecież to krótki epizod w wieloletniej i bujnej historii naszego miasta. Mamy o wiele więcej do pokazania poza tymi bawidamkami. Grudziądz to miasto z bujną średniowieczną historią. To u nas ścięto Mikołaja z Ryńska. To nad jeziorem Rządz armia Świętopełka wraz z Prusami stoczyła zwycięską bitwę z Zakonem Krzyżackim. To u nas odbywały się zjazdy sejmików Prus królewskich gdzie Kopernik wygłaszał swoje teorie. To u nas uczył się Heweliusz. To u Nas jest potężna twierdza która stawiła opór wojskom napoleońskim. Czemu ma służyć to zapatrzenie w tych ułanów. Co oni dla miasta takiego dobrego zrobili poza tym że przyszli na gotowe i po prostu tutaj byli, tak jak inne jednostki nawet po 1945 roku. Grudziądz ma wiele do pokazanie niż tylko ułanów,ułanów i ułanów


----
To niech pokazuje czy ktos broni/ niech zejdą się ludzie pasjonujacy się i tym elementami naszej historii i niech ja lansują przeciez to nie przeszkadza innym żeby się tak zaangazowali jak miłosnicy kawalerii - to do roboty . czekam na akcje odświeżające nam te wydarzenia historyczne
~gość~
Czego oczukujemy jeżeli strona informacji turystycznej , jej przewodnik po mieście nie jest w języku angielskim. Od wielu dni w przygotowaniu-kpina
~gość~
Z tymi ułanami to przesada. Przecież to krótki epizod w wieloletniej i bujnej historii naszego miasta. Mamy o wiele więcej do pokazania poza tymi bawidamkami. Grudziądz to miasto z bujną średniowieczną historią. To u nas ścięto Mikołaja z Ryńska. To nad jeziorem Rządz armia Świętopełka wraz z Prusami stoczyła zwycięską bitwę z Zakonem Krzyżackim. To u nas odbywały się zjazdy sejmików Prus królewskich gdzie Kopernik wygłaszał swoje teorie. To u nas uczył się Heweliusz. To u Nas jest potężna twierdza która stawiła opór wojskom napoleońskim. Czemu ma służyć to zapatrzenie w tych ułanów. Co oni dla miasta takiego dobrego zrobili poza tym że przyszli na gotowe i po prostu tutaj byli, tak jak inne jednostki nawet po 1945 roku. Grudziądz ma wiele do pokazanie niż tylko ułanów,ułanów i ułanów
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska