- Jeśli ktoś ma czas i chęć niesienia pomocy poszkodowanym w nawałnicy na Pomorzu to apelujemy, by zakasać rękawy i jechać - mówią Zbigniew Adamczyk i Zbigniew Schröder. Grudziądzanie we wsi Lotyń w powiecie chojnickim spędzili cztery dni. - Szkody są tak olbrzymie, że wciąż jest pełno roboty. Głównie chodzi o pomoc przy pracach porządkowych - wyjaśnia Zbigniew Adamczyk. Sam chwycił za własną maszynę do ostrzenia łańcuchów w pilarkach i z nią pojechał do Lotynia. - Okazało się to bardzo pomocne - cieszy się pan Zbigniew.
Do apelu grudziądzan dołącza się sołtys Lotynia, Arkadiusz Kubczak: - Potrzebujemy rąk do pracy. Mamy sprzęt, ubrania, wodę, Jeśli udałoby się, to prosimy o napoje energetyczne, artykuły spożywcze i paliwo do pił.
- Dla przyjezdnych są noclegi i jedzenie - dodają Zbigniew Adamczyk i Zbigniew Schröder.
Obydwaj w piątek znowu planują wyjazd do Lotynia. Jeśli ktoś chciałby się zabrać lub dowiedzieć się co jest najbardziej potrzebne na miejscu może skontaktować się ze Zbigniewem Adamczykiem ( tel. 692- 729 - 328). Dobrze, by chętne osoby posiadały własne samochody. - W zależności od ilości chętnych, może uda się zorganizować na konkretny dzień większy środek transportu - wyjaśnia Zbigniew Adamczyk.
Grudziądzcy strażacy też wspierają poszkodowanych w nawałnicach
Cały czas w miejscowościach gdzie jest potrzebna pomoc są też grudziądzcy strażacy. - Dwóch strażaków na zmianę jeździ i wspomaga mieszkańców powiatu chojnickiego i okolicznych - mówi st. kpt. Paweł Korgol, rzecznik prasowy Straży Pożarnej w Grudziądzu.
Także sprzęt strażaków jest wykorzystywany do prac na terenach gdzie przeszła nawałnica. Obecnie wóz bojowy z niższym podnośnikiem jest używany w okolicach Tucholi.
Jeśli ktoś chciałby wesprzeć mieszkańców ze zniszczonych przez trąbę powietrzną terenów może jeszcze do piątku (25 sierpnia) do godz. 15 przynieść dary do Gminnego Ośrodka Kultury w Małym Rudniku. - Czekamy na rękawice, worki do śmieci, plandeki, grabie, łańcuchy, a także artykuły szkolne dla dzieci - zachęca do włączenia się w akcję Małgorzata Kaszuba, dyrektor GOK-u w Małym Rudniku.
Osoby zainteresowane wyjazdem do Lotynia mogą też więcej informacji uzyskać w redakcji Gazety Pomorskiej przy ul. Wybickiego 38 lub pod numerem telefonu 56 45 11 926/ 930 lub pod adresem e-mail: [email protected]
Skutki nawałnicy w Kujawsko-Pomorskiem. Prace trwają - konferencja z 21 sierpnia 2017.