Gdzie jak gdzie, ale w naszym mieście, każda kolejna złotówka wpompowana w tworzenie nowych etatów, jest na wagę... złota.
"Pośredniak" w Grudziądzu otrzymał właśnie z Funduszu Pracy 3 miliony złotych na realizację programu "Młodzi, przedsiębiorczy i aktywni".
Kto może wziąć w nim udział?
Przede wszystkim bezrobotni w wieku do 25 lat. O ile spełnią kilka warunków. Muszą być zarejestrowani w "pośredniaku" minimum przez rok oraz nie posiadać wykształcenia średniego, doświadczenia zawodowego i kwalifikacji.
Oferty pracy i ciekawe teksty znajdziesz na portalu RegioPraca.pl
Zgłaszać się również mogą matki samotnie wychowujące przynajmniej jedno dziecko lub mieszkańcy wsi.
O pomoc mogą także starać się absolwenci szkół wyższych.
- Ale tylko ci, którzy skończyli studia w ciągu ostatnich 12 miesięcy i nie mają więcej niż 27 lat - informuje Ewelina Wójcik z Powiatowego Urzędu Pracy.
Na co mogą liczyć? Możliwości jest kilka
Autorom programu chodzi głównie o to, żeby młodzi bezrobotni sami stworzyli sobie miejsce pracy, czyli otworzyli własne biznesy. Bez odpowiedniej ilości pieniędzy, jest to jednak praktycznie niemożliwe.
Dlatego osoby, które zdecydują się na firmę, otrzymają z "pośredniaka" jednorazową dotację w wysokości 20 tysięcy złotych.
Przeczytaj też: Grudziądz. "Pośredniak" zapisuje na szkolenia. Czy dadzą one pracę?
Pula pieniędzy przeznaczonych na ten cel jest jednak ograniczona. - Może po nie sięgnąć 30 bezrobotnych - dodaje Ewelina Wójcik.
A co z pozostałymi? 100 osób może liczyć na 5-miesięczne staże. Do "pośredniaka" muszą się zgłosić jednak pracodawcy, którzy będą chcieli przyjąć stażystów.
Przedsiębiorcy mogą się także starać o kasę na doposażenie lub wyposażenie 80 miejsc pracy. Każdy z nich może dostać po 20 tysięcy złotych.
W ramach tego samego projektu urzędnicy chcą posłać 20 mieszkańców powiatu grudziądzkiego na roboty publiczne.
Przygotowany przez urzędników program nie bez powodu został skierowany do młodych osób.
Z najnowszych danych (dostępne są z końca maja) wynika, że w mieście i powiecie na bezrobociu przebywają w sumie 383 osoby, które nie skończyły 25 lat. To i tak lepiej niż w ubiegłym roku.
W analogicznym okresie bez pracy były 449 osoby w tym wieku.
Czytaj e-wydanie »