Jak piękne i smaczne dzieła potrafią stworzyć panie, zamierzające zarejestrować wspomniane stowarzyszenie, mieszkańcy Inowrocławia i kuracjusze mieli okazję sprawdzić m. in. kilka dni temu w solankowej Pijalni Wód "Inowrocławianka". Podczas kiermaszu twórczynie zaprezentowały własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe, haftowane serwety, obrazy, a także wyśmienite ciasta świąteczne i bogato zdobione lukrem pierniki.
- Nie był to debiut. Panie prezentowały swoje prace już wcześniej. Na przykład podczas organizowanych przez miasto imprez. Ale występowały tam indywidualnie. Pomysł na to, by się stowarzyszyć narodził się w czerwcu tego roku, podczas Dni Inowrocławia - zdradza Barbara Nowak.
Cały czas trwają prace nad rejestracją "Na kujawską nutę". Sfinalizowane mają być na początku przyszłego roku. Obecnie grupę tworzy 15 rękodzielniczek, a więc tyle, ile wymagają rejestracyjne przepisy.
- Choć nie istniejemy jeszcze formalnie, to i tak od pewnego czasu spotykamy się cyklicznie, co środy, w pijalni "Inowrocławianka" organizując tam pokazy. Do współpracy zapraszamy też zespół folklorystyczny "Gniewkowianie", który umila niektóre z tych spotkań - podkreśla pani Barbara.
Panie pod egidą "Na kujawską nutę" promują się też na różnych imprezach w mieście i regionie. Brały udział w II Kujawskim Festiwalu Żuru oraz w gęsinowym festynie z okazji Święta Niepodległości w Inowrocławiu.
Sukcesy odniosły podczas konkursu na piernik spożywczy i dekoracyjny oraz na stroik bożonarodzeniowy. Imprezę zorganizowało Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku. - Nasza Agnieszka Lewandowska zajęła tam drugie miejsce w kategorii pierniki, a Elżbieta Flinik wygrała w kategorii ozdoby świąteczne - chwali koleżanki Barbara Nowak.
Stowarzyszenie Rękodzielników "Na kujawską nutę" jest otwarte na wszystkie utalentowane osoby, które tworzą w domowym zaciszu, a zarazem chciałyby pochwalić się swoimi pracami na zewnątrz. Kontakt z Barbarą Nowak w Sanatorium "Oaza" w Inowrocławiu (gabinet kosmetyczny).