Trzy pytania do...
- Uczestniczył Ksiądz w bydgoskiej konferencji "Kultura korupcji", zorganizowanej przez Pomorsko-Kujawskie Centrum Demokracji Lokalnej. Spójrzmy na problem od strony dekalogu. Czy korupcja jest grzechem? Jeżeli tak, to dlaczego jej tyle w kraju katolickim, jakim mieni się Polska?
- Oczywiście jest grzechem. Bo dotyka sumienia człowieka, wchodzącego w relacje ze swym bliźnim. Przyczyna tkwi w nas, w naszym uleganiu pokusom osiągania dóbr wszelkich na skróty, bez trudu i znoju. Cel - dobry. Tylko środki niegodziwe. Korupcja sprawia, a są tego przykłady, że zakład pracy popada w ruinę. Wielu ludzi zostaje postawionych w sytuacji bez wyjścia. A grzechem przecież jest występowanie przeciwko dobru drugiego człowieka. Naznaczeni grzechem chcemy osiągnąć zbyt szybko sukces, korzyść doczesną. Sukces jest modny, godny podziwu. Uczciwość nie trafia na pierwsze strony gazet.
- Korupcją jest, gdy łapówkę wręcza ktoś drugi. Gdy my to robimy - już nie, bo traktujemy siebie ulgowo?
- Aż prosi się przytoczyć historię Dawida. Prorok Natan opowiedział mu o grzechu i ten wydał wyrok śmierci. Dawid przeraził się, gdy Natan powiedział mu: ty jesteś autorem tego grzechu. Mówiono dziś wiele, jak walczyć z korupcją. Że trzeba zmienić mentalność społeczeństwa, uczyć w szkołach, że Kościół musi potępiać zjawisko. Tak. Ale całe nasze wychowanie rozpoczyna się przecież w domu. Jesteśmy tacy, jacy z niego wychodzimy. Od tego trzeba zacząć. Nie zostałbym księdzem, gdybym nie wierzył w człowieka. Raz zbłądził, ale na pewno kiedyś błądzić przestanie.
- Czy grzechem są też "wyrazy wdzięczności" - np. lekarzowi?
- Mówiono o tym również na konferencji. Wręczenie łapówki przed przyjęciem do szpitala jest bardzo naganne. Ale jeżeli otrzymujemy od lekarza większe dobro, niż się spodziewaliśmy, to wychodząc ze szpitala powinniśmy podziękować - kwiatem, bądź tradycyjną bombonierką. Wdzięczność należy do istoty bycia człowiekiem. Bo wrastamy w człowieczeństwo również poprzez ducha wdzięczności.
Grzech korupcji
Rozmawiał Adam Lewandowski
ks. dr. WOJCIECHA SZUKALSKIEGO adiunkta Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu