
IV. Nie wyrywaj trujących grzybów
Jesteś dobrze wyedukowanym grzybiarzem, znającym ryzyko płynące ze zjedzenia trującego grzyba? Chcesz pomóc nowicjuszom, pozbywając się tych śmiertelnych pułapek? Nie rób tego pod żadnym pozorem! W ten sposób zabierasz wielu zwierzętom element ich pożywienia i usuwasz istotny element leśnego ekosystemu. Najważniejszym jest jednak fakt, że znaczna większość z trujących grzybów jest pod ochroną!

V. Grzyby zbieraj do wiklinowego koszyka
Rada nie tyle istotna ile praktyczna. Są osoby, które całe życie zbierają grzyby do reklamówek czy foliówek i nigdy nie miały żadnego problemu. Zdecydowana większość fachowców i doświadczonych grzybiarzy zachęca jednak do zbierania swoich leśnych zdobyczy do wiklinowego kosza. Dlaczego? Dzięki temu unikniesz powrotu z udanego grzybobrania z koszem pełnym poniszczonych i spleśniałych grzybów. Co więcej, dzięki przewiewności kosza, znacząco przyczynisz się także do rozprzestrzeniania zarodników po lesie.

VI. Dobre miejsce to podstawa
Wielu grzybiarzy, a szczególnie tych rozpoczynających swoją przygodę ulega ekscytacji na widok dużego skupiska grzybów. Nim jednak schylisz się po zdobycze tego leśnego raju, rozejrzyj się do w koło. To bardzo ważne. Zadbaj o to, aby grzybów nie zbierać w bliskości szosy, składów chemicznych i wszystkich tych rzeczy, przy których nie chciałbyś, by leżało twoje jedzenie. Grzyby wchłaniają bowiem wszystkie toksyny i metale ciężkie z otoczenia.

VII. Uważaj na siebie
Chociaż serce rwie do grzybiarskiej przygody, to nim zdecydujesz się na jej rozpoczęcie, zadbaj o kilka rzeczy. Przede wszystkim ubierz się w długie i jasne ubrania, które ochronią cię przed zimnem, czyhającymi kleszczami, a dodatkowo pomogą cię dostrzec z daleka. Warto wyposażyć się także w nakrycie głowy i kalosze, które po deszczowych dniach mogą okazać się na wagę złota.