MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gwałtowne burze w Kujawsko-Pomorskiem. Grad wielki jak 5 zł, zalane drogi, szkoła, remiza i szpital

OPRAC.:
Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
- Zalany został teren i budynek szkoły "pawilonu" w Dąbrowie Chełmińskiej, ale uczniowie mogą być spokojni, budynek ocalał, jest do czego wracać w poniedziałek - poinformowali strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowie Chełmińskiej. - Interweniowaliśmy również przy zalanej piwnicy na ul. Rzemieślniczej i zalanej drodze w Gzinie. Po raz kolejny doszło do zalania terenu i budynku naszej remizy, naszego drugiego domu.
- Zalany został teren i budynek szkoły "pawilonu" w Dąbrowie Chełmińskiej, ale uczniowie mogą być spokojni, budynek ocalał, jest do czego wracać w poniedziałek - poinformowali strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowie Chełmińskiej. - Interweniowaliśmy również przy zalanej piwnicy na ul. Rzemieślniczej i zalanej drodze w Gzinie. Po raz kolejny doszło do zalania terenu i budynku naszej remizy, naszego drugiego domu. Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowie Chełmińskiej
Silne burze i gradobicia przeszły nad całym województwem kujawsko-pomorskim. Strażacy interweniowali wiele razy, na terenie naszego regionu odebrano ponad 64 zgłoszenia dotyczące usuwania skutków silnego wiatru i opadów deszczu.

Strażacy w czwartek (30 maja) do godziny 18:00 odebrali ponad 225 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru oraz opadów deszczu - informuje Państwowa Straż Pożarna. Najwięcej na terenie województw:

  • kujawsko-pomorskiego - 64,
  • warmińsko-mazurskiego - 39,
  • mazowieckiego - 29,
  • pomorskiego - 20.

Burze w Dąbrowie Chełmińskiej - zalana szkoła, droga i remiza strażacka

- Zalany został teren i budynek szkoły "pawilonu" w Dąbrowie Chełmińskiej, ale uczniowie mogą być spokojni, budynek ocalał, jest do czego wracać w poniedziałek - poinformowali strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowie Chełmińskiej. - Interweniowaliśmy również przy zalanej piwnicy na ul. Rzemieślniczej i zalanej drodze w Gzinie. Niestety, mimo ostatnich renowacji systemu odprowadzania wody deszczowej, po raz kolejny doszło do zalania terenu i budynku naszej remizy, naszego drugiego domu.

Grad o średnicy 3,5-4 cm w Kujawsko-Pomorskiem

Mieszkańcy Świecia poinformowali naszą Redakcję o burzy z gwałtownymi opadami gradu, która przetoczyła się nad miastem między godz. 13.00 a 15.00.

Podobna sytuacja jest w Chełmnie, gdzie spadł grad o średnicy 3,5-4 cm - to więcej niż średnica pięciozłotowej monety. Strażacy ruszyli do szpitala w Chełmnie, gdzie zalany został jeden oddział!

Mieszkańcy Koronowa także potwierdzają o przejściu komórek burzowych i występowaniu opadów z gradem. Porządnie zagrzmiało w Bydgoszczy. Zerwał się tam silny wiatr. Widać ciemne, burzowe chmury. W Inowrocławiu od czasu do czasu słychać było grzmoty. Nad Grucznem przeszło gradobicie. Taka sama sytuacja była w Dworzysku k. Świecia, Bożenkowie, Dąbrowie Chełmińskiej. Jak informują kierowcy, na drodze S5 tworzyły się korki. Mieszkańcy Terespola Pomorskiego poinformowali o zalanym przejeździe pod kładką. Woda sięga wysoko - do połowy samochodu osobowego.

Burze z gradem w Kujawsko-Pomorskiem - ostrzeżenia IMGW

Kujawsko-Pomorskie Centrum Prognoz i Ostrzeżeń Meteorologicznych wydało w czwartek (30 maja) komunikat na godz. 13.37 o tworzących się dwóch układów burzowych na zachodzie województwa kujawsko-pomorskiego. Instytut Meteorologii i Gospodarski Wodnej wydał ostrzeżenie o 2 stopniu zagrożenia meteorologicznego. Sytuacja była bardzo dynamiczna i zmieniała się błyskawicznie.

- Na zachodzie województwa nad Koronowem, Pruszczem, okolicach Bydgoszczy, Chełmna i Świecia utworzyły się dwa układy burzowe, ze wbudowanymi silnymi rdzeniami opadowymi, podczas ich przechodzenia należy się spodziewać intensywnych opadów deszczu, lokalnie również opadów gradu. Mniejsze, ale również mocno uwodnione komórki, konwekcyjne występują na północy oraz częściowo wschodzie województwa. Wszystkie układy powoli wędrują na północ z lekkim odchyleniem na zachód. Z południa nasuwają się kolejne komórki burzowe - przekazały służby.

Wydano komunikat także na godz. 15.18, w którym napisano: - Dość groźna sytuacja występuje w części północnej i zachodniej części województwa: Chełmno, Świecie, Pruszcz oraz okolice Bydgoszczy. Otóż mamy tu przykład przechodzenia tak zwanego zjawiska training storms, czyli kilku burz przechodzących przez dany obszar, w ciągu ostatniej godziny według obserwacji radarowych występował obszar z silnym odbiciem do 50-60 dBZ. Wnioskować można, że pojawiły się silne opady deszczu, oraz możliwy był grad. Dodatkowo istnieje możliwość powstania powodzi błyskawicznej, lokalnych zalań i podtopień, głównie w miastach. Burze nadal wędrują z kierunku południowego na północ, z lekkim odchyleniem na zachód. W kolejnych godzinach nadal należy spodziewać się burz na całym obszarze województwa.

Warto obserwować radary burzowe oraz komunikaty wydawane przez IMGW lub Kujawsko-Pomorskie Centrum Prognoz i Ostrzeżeń Meteorologicznych. Zaleca się ostrożność i pozostawanie w domu, gdy zaczyna grzmieć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska