Festiwal ma naprawdę imponującą tradycję: należy do najstarszych cyklicznych imprez muzycznych w Polsce. Jego rodowód sięga końca lat 50. ubiegłego wieku.
W tym roku organizatorzy przygotowali 11 koncertów pod wspólnym hasłem: "Muzyka jednoczącej się Europy". W programie znajdziemy wiele gatunków i form muzycznych, zaczerpniętych z niemal wszystkich epok, od XVI-wiecznych kompozycji Wacława z Szamotuł po dzieła Wojciecha Kilara. Tak ułożony festiwal będzie nie tylko ogromną atrakcją dla miłośników muzyki poważnej, ale także
dowodem obecności Polaków
w kręgu kultury europejskiej , która zawsze miała charakter ponadgraniczny. Wśród licznych artystów, którzy odwiedzą w tych dniach Bydgoszcz, na estradzie festiwalowej pojawi się m.in. zespół genialnych młodych muzyków, z ogromnym pietyzmem odtwarzających zapisy partytur mistrzów baroku - znakomita Orkiestra Barokowa Unii Europejskiej (zagra 11 września). Ciekawie zapowiada się również występ chóru Afroamerykanów z Teksasu (10 września), który da obraz wpływów kultury europejskiej na muzykę rodzącą się za oceanem.
Oba koncerty
poświęcone będą pamięci ofiar ubiegłorocznych zamachów terrorystycznych w USA.
W gronie artystów zaproszonych, a przyciągających tłumy melomanów, znaleźli się w tym roku: ulubieniec bydgoskiej publiczności maestro Jerzy Maksymiuk, który poprowadzi bydgoskich symfoników 18 września, Stefan Stuligrosz wraz ze swymi legendarnymi już Poznańskimi Słowikami (22 września) oraz zespół Affabre Concinui, którego występ zaplanowano we wspaniałych wnętrzach pocysterskiego kościoła w Koronowie (15 września).
Nie zabraknie również
akcentów bydgoskich
W koncercie inauguracyjnym wystąpi jeden z najlepszych europejskich śpiewaków Andrzej Dobber - pierwszy Polak, któremu słynna mediolańska La Scala powierza główne partie w operach należących do żelaznego repertuaru włoskiego. Artysta kształcił się w Bydgoszczy, w tutejszym Liceum Muzycznym. 9 września słuchać będziemy słynnych Słopiewni skomponowanych przez Karola Szymanowskiego właśnie w Bydgoszczy, od powstania których datuje się tak zwany okres narodowy w jego twórczości. Obok sopranistki Magdaleny Krzyńskiej i pianistki Marii Murawskiej na estradzie wystąpi ceniony aktor Olgierd Łukasiewicz. Festiwal zwieńczą dzieła Beethovena, a wśród nich słynna "Oda do radości", która stała się muzycznym symbolem Europy. Wiecej informacji o Festiwalu na stronach Filharmonii Pomorskiej, pod adresem www.musica.pl
Konkurs dla internautów
Jak nazywa się drugi z festiwali organizowany przez Filharmonię Pomorską? Jego 12. edycja odbyła się we wrześniu 2000 roku. Dwie pierwsze osoby, które prześlą prawidłową odpowiedź pod adres mailowy [email protected] otrzymają zaproszenia na koncert inauguracyjny 40. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.
