https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!" - Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zapowiada warsztaty i publikację

Karol Poliński
Mirosław Kowalski
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku otrzymało dotację na realizację zadania pod hasłem"Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!" w ramach programu "Kultura ludowa i tradycyjna".

Zobacz wideo: Duże zmiany w kodeksie drogowym. To musisz wiedzieć!

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku otrzymało dotację na realizację zadania pt. "Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!". Przyznana została w ramach programu "Kultura ludowa i tradycyjna" z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzącą z Funduszu Promocji Kultury.

Zadanie obejmuje wydanie publikacji pt. "Haft kujawski wczoraj i dziś. Katalog wzorów" oraz przeprowadzenie cyklu warsztatów praktycznych dotyczących tradycyjnego haftu kujawskiego. Publikacja będzie źródłem informacji na temat typowych ściegów, wzorów i kompozycji oraz przemian w hafcie kujawskim. Oprócz informacji teoretycznych będzie ona zawierała zestaw wielkoformatowych, tradycyjnych wzorów haftu, które mogą być przydatne zarówno dla doświadczonych hafciarek, jak i osób początkujących.

W sierpniu i wrześniu 2021 r. w czterech ośrodkach (Muzeum Etnograficzne we Włocławku, Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce, Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Osięcinach) zorganizowane będą warsztaty haftu kujawskiego prowadzone przez doświadczone hafciarki zrzeszone w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych. Poprzedzą je prelekcje z pokazem multimedialnym przygotowane przez etnografa Dorotę Kalinowską.

Warsztaty skierowane będą do osób dorosłych instruktorów, edukatorów, rękodzielników, członkiń kół gospodyń wiejskich, klubów seniora, zespołów folklorystycznych oraz wszystkich osób zainteresowanych nauką bądź chęcią podniesienia swoich umiejętności w tej dziedzinie. Nabór na warsztaty rozpocznie się 21 czerwca. Finalnym efektem i podsumowaniem projektu będzie wystawa prac uczestników programu udostępniona od 26 listopada do 27 grudnia 2021 r. w Muzeum Etnograficznym we Włocławku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska