Z raportu wynika, że od początku tego roku oferty pracy sypią się jak z rękawa. Tylko przez pierwsze trzy miesiące do portalu trafiła już prawie połowa tego, co w całym 2005 roku.
Oni chcą zatrudniać
Najwięcej miejsc pracy oferuje handel. - Systematyczny wzrost liczby ofert w handlu świadczy o wciąż dużym potencjale tej branży, ale też i o wzrastającej konkurencji - wyjaśnia Przemysław Gacek, prezes Pracuj.pl.
Na kolejnych miejscach plasuje się przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. - Obecność dwóch tak różnych branż na drugim i trzecim miejscu wśród ofert na naszym portalu jest w pewnym sensie odzwierciedleniem światowych tendencji. Wzrost gospodarczy koncentruje się z jednej strony na zaawansowanych technologiach, z drugiej - na wydobyciu i przetwórstwie surowców, głównej części przemysłu ciężkiego - tłumaczy Gacek.
Poza tym przybywa ofert pracy w przemyśle lekkim, budownictwie i nieruchomościach, a także w bankowości, finansach i ubezpieczeniach.
O raporcie
Raport "Rynek pracy specjalistów" został przygotowany na podstawie analizy przeszło 22 tys. ofert pracy, które zostały zamieszczone w I kwartale 2006 roku w portalu Pracuj.pl. Analiza dotyczy wyłącznie miejsc pracy oferowanych w przedsiębiorstwach osobom z wyższym wykształceniem.
Tradycyjnie już najmniej ofert pochodziło z działki prawniczej oraz edukacyjno-szkoleniowej.
Inżynier w czołówce
Jako że największym "dawcą" ofert zatrudnienia jest handel, siłą rzeczy najczęściej poszukiwani są handlowcy, sprzedawcy, ale też fachowcy do obsługi klienta. - Tak duża liczba propozycji pracy dla specjalistów od pozyskiwania i obsługi klientów świadczy o tym, że firmy cały czas starają się poprawić swoją konkurencyjność - komentuje Przemysław Gacek. Nie brakuje też ofert dla inżynierów, to druga - zaraz po handlowcach - najczęściej poszukiwana grupa zawodowa.
Poza tym firmy coraz częściej potrzebują informatyków specjalizujących się w administracji oraz w oprogramowaniu.
Gdzie szukać roboty?
Niezmiennie w liczbie ofert pracy przoduje Mazowsze. - Z jednej strony można to tłumaczyć dobrą koniunkturą gospodarczą, na której centrum biznesowe kraju z pewnością korzysta - przekonuje prezes Pracuj.pl.- Z drugiej wzrastającą liczbą miejsc pracy w innych regionach oraz emigracją specjalistów za granicę. Ktoś musi zastąpić specjalistów opuszczających Warszawę.
Na drugą pozycję wysunęło się województwo dolnośląskie. - W tym przypadku przyczyna jest oczywista. Znaczące inwestycje zagraniczne w tym regionie zwiększają popyt na nowych pracowników - mówi Gacek. Kujawsko-Pomorskie plasuje się dokładnie pośrodku województw, pod względem liczby ofert pracy.
Systematycznie przybywa propozycji zatrudnienia od zagranicznych pracodawców. Już co 20 oferta na portalu Pracuj.pl pochodzi spoza Polski.