Harlem Gospel Choir powstał w Nowym Jorku. Skupia najlepsze głosy wiernych z różnych kościołow z murzyńskiej dzielnicy Harlem - "czarnej stolicy świata" jak mówią o niej mieszkańcy. Oficjalnie pierwszy występ chór dał w słynnym Cotton Clubie na urodzinach Martina Luthera Kinga Juniora 15 stycznia 1986 r. Zachwycił się nim wtedy Allan Bailey, słynny producent muzyczny i menedżer gwiazd m.in. Lionela Richie & The Commodores, Prince'a, Michaela Jacksona. To otworzyło chórzystom drogę na światowe estrady.
Gospel, jazz, blues
Harlem Gospel Choir jest szansą dla wielu młodych mieszkańców tej dzielnicy - daje im możliwoś na zrealizowanie się w sztuce. Co roku 35 najbardziej utalentowanych osób wyłonionych drogą eliminacji wyrusza w trasę koncertową. Podróżują po świecie dzieląc przez muzykę radość wiary oraz zbierając fundusze na cele charytatywne dla dzieci. Dzielą się posłaniem miłości, pokoju i harmonii z ludźmi wszystkich nacji, różnego pochodzenia i wszystkich kultur. Myślą, która im przyświeca, jest posłanie Martina Luthera Kinga: "Jednoczmy ludzi i obdarowujmy ich".
W ich repertuarze są tradycyjne i nowoczesne utwory gospel, jazzowe i bluesowe tak wielkich gwiazd jak Billie Holliday, Louis Armstrong, Ella Fitzgerald czy Dizzy Gillespie. Chór prezentuje mieszankę starych hymnów i pieśni religijnych, standardów popu i własnych utworów. Cofając się jeszcze bardziej do korzeni muzyki gospel, śpiewa kompilację murzyńskich pieśni duchowych, które poprzedzały gospel. A wszystko w stylu, który muzycznie i brzmieniowo zapożycza z jazzu, bluesa i R&B.
Cała sala śpiewa
Chór prezentuje prawdziwą, z krwi i kości rdzenną muzykę Czarnego Kościoła. Wspólny śpiew jest urozmaicany solowymi popisami wokalnymi, a każdy z wykonawców ma głos i płuca, których pozazdrościć mogą im największe gwiazdy.
Zespołowi towarzyszy trzech muzyków: perkusista, gitarzysta basowy i klawiszowiec. Zawsze entuzjastycznie zachęcają publiczność do wspólnego śpiewania, a żywiołowe reakcje są integralnym i powszechnym elementem występów chóru. Jak napisano w jednej z recenzji "Stawianie oporu przed ich energią jest bezcelowe".
Na występach chóru publiczność śpiewa na cały głos, tupie, klaszcze w dłonie i głośno się śmieje. Po ich występach wychodzi pokrzepiona na duchu, radosna i w podniosłym nastroju. Ich muzyka emanuje niespożytą energią i siłą
Dla papieża i Mandeli
Harlem Gospel Choir jest ceniony i podziwiany przez wielu artystów wielkiego formatu i największe osobistości współczesnego świata. W uznaniu za jego wkład w sztukę i niesioną dzieciom pomoc został zaproszony w 1995 i 2003 roku na prywatne audiencje oraz występy dla Jana Pawła II. Ich twórczość docenili także prezydent RPA i bojownik o wolność Nelson Mandela czy Bono z U2. Podczas wspólnego koncertu charytatywnego na rzecz ofiar AIDS w Afryce w 2004 r. U2 i Harlem Gospel Choir wykonali utwór "I still haven't found what I'm looking for". Trafił on później na plytę zespołu "The Joshua Tree".
Do wspólnych występów zaprosili ich także Diana Ross, Whoopi Goldberg, Harry Belafonte i Danny Glover, The Chieftains, The Dixie Hummingbirds, Jimmy Cliff. Występy Harlem Gospel Choir wspomogły dzieci i rodziny ofiar zamachów z 11 września, sieroty z Afganistanu, biedne dzieci w Albanii i wiele innych.
Harlem Gospel Choir wydał do tej pory trzy albumy: "Live in Buenos Aires", nagrane w Buenos Aires w 2004 roku, "Live at BB King Blues Club II", nagrane w BB King Blues Club w Nowym Jorku w lipcu 2003 roku, "Christmas in Tokyo", nagrane w Tokio w grudniu 2003 roku. Ukazało się też DVD z zapisem koncertu "Live at BB King Blues Club", Nowy Jork w lipcu 2003 roku.
Drugi raz w Bydgoszczy
W Polsce Harlem Gospel Choir zawita po raz drugi, drugi raz będzie także w Bydgoszczy. Tym razem odwiedzi szesnaście miast w naszym kraju. Poprzednie występy przysporzyły im u nas wielu sympatyków. Także w naszym mieście. Dlatego organizatorzy nie martwili się o frekwencję na ich koncertach.
W Bydgoszczy bilety w większości już sie rozeszły. Choć normalne miejsca nie należały do tanich - kosztowały od 90 do 150 zł - wszystkie zostały już sprzedane. Dla spóźnialskich pozostały w kasie już tylko wejściówki na miejsca stojące i dostawki. I te bilety nie są tanie, bo trzeba wydać na nie 70 zł, ale przynajmniej jeszcze można dostać je w kasie Opery Nova.
Harlem gospel choir
wt. 19.30,
Opera Nova,
wejściówki: 70 zł