Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Helena i Gabriela z Lipna udowodniły, że prawdziwa historia jest na wyciągnięcie ręki

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
Gabriela Kowalska i Helena Gajewska z Małgorzatą Kowalską-Tuszyńską
Gabriela Kowalska i Helena Gajewska z Małgorzatą Kowalską-Tuszyńską Małgorzata Chojnicka
Helena Gajewska i Gabriela Kowalska, uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Lipnie, otrzymały wyróżnienia w XIV edycji Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej pt. „Oni tworzyli naszą historię”.

Helena Gajewska i Gabriela Kowalska, uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Lipnie, otrzymały wyróżnienia w XIV edycji Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej pt. „Oni tworzyli naszą historię”.

Okazuje się, że dużej historii nie trzeba szukać daleko. Wystarczy bacznie rozejrzeć się wokół lub z uwagą obejrzeć rodzinny album. Udowodniły to dwie uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 w Lipnie - Gabriela Kowalska i Helena Gajewska. Zdobyły wyróżnienia w XIV edycji Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej pt. „Oni tworzyli naszą historię”. Pod opieką Małgorzaty Kowalskiej-Tuszyńskiej przygotowały prace w kategorii „Album rodzinny” i „Oblicza codzienności”. Helena w swoim opracowaniu pt. „Mój przodek prapradziadek Józef Zaborowski – stolarz, strażak, działacz społeczny i ofiara II wojny światowej” przedstawiła biografię i działalność swojego prapradziadka. Z kolei Gabrysia w pracy pt. „List pełen wspomnień od nauczycielki Karoliny Weroniki Lee” przybliżyła sylwetkę byłej nauczycielki lipnowskiej „Dwójki’, która pracowała tam w latach 1945-1950. Karolina Lee była jedną z osób, które tworzyły lipnowskie harcerstwo. W czasie okupacji opiekowała się dziećmi swojej przyjaciółki, którą uwięziono w obozie Stutthof. – Udało nam się dotrzeć do Anny Ritter, którą Karolina Lee opiekowała się w czasie okupacji – mówi Małgorzata Kowalska-Tuszyńska. – Mieszka ona we Włocławku i jest niezwykle otwartym człowiekiem. W jej domu ciągle żywa jest pamięć o Karolinie Lee. Herbatę podała nam w filiżankach, które ma po niej i poczęstowała nas drożdżówką, która upiekła według przepisu pani Karoliny. To naprawdę coś niesamowitego! Józef Zaborowski, prapradziadek Heleny ze strony ojca, był stolarzem. Miał jeden z największych warsztatów stolarskich w Lipnie. Udzielał się też społecznie - był członkiem OSP i działaczem politycznym. Należał do PPS, był tzw. "Piłsudczykiem". Nosił nawet takie same wąsy jak Józef Piłsudski. Przez trzy kadencje był radnym Rady Miejskiej w Lipnie. Był jednym z założycieli Komitetu Regulacji Rzeki Mień w 1937 roku. W 1939 roku został aresztowany przez Niemców i zamordowany. Nie jest dokładnie znane miejsce jego śmierci. Dwa różne opracowania historyczne podają sprzeczne informacje - jedno podaje, że został zamordowany w Forcie w Toruniu, a drugie, że w lasach karnkowskich. Dziewczętom gratulujemy!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska