Melpomena w Bydgoszczy - Stary Rynek
Melpomena w Bydgoszczy - Stary Rynek
Sobota
- "Hiob" - Teatr Woskriesinnia, godz. 22.
Niedziela
- "Pinezkologia" - Teatr Pinezka, godz. 20,
- "Goldwasser od gdańszczan" - Teatr Feta, godz. 22.
Na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury do Bydgoszczy przyjadą trzy teatry uliczne. Będzie można je obejrzeć w sobotę i w niedzielę wieczór na Starym Rynku.
Jako pierwszy zaprezentuje się lwowski teatr "Woskriesinnia", który pokaże widzom "Hioba" wg sztuki Karola Wojtyły z 1940 roku. Papież napisał ją pod wpływem wydarzeń z 1939 roku. Znajdujemy w niej więc odniesienie do prapoczątku świata i człowieka.
- Idea spektaklu "Hiob" dotyka relacji między Bogiem a człowiekiem - linearnej zależności, kiedy Bóg daje i Bóg zabiera. Buduje wiarę w dobroć i sprawiedliwość Boga i w nagrodę za stałość w największych nawet cierpieniach. Przedstawienie zachwyca obrazem, wielogłosowym śpiewem, ruchem, niepowtarzalną scenografią i kostiumami. Widowiskowy charakter spektaklu pomaga aktorom wyrazić niezmienność ludzkiej natury i boską wierność obietnicy nagrody - zachęcają członkowie lwowskiego teatru, który uchodzi za teatr eksperymentalny. Zespół powstał 14 lat temu we Lwowie na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. Jego twórcą i dyrektorem artystycznym jest Jarosław Fedoryszyn. On też wyreżyserował "Hioba".
Kolejnym spektaklem, który zobaczymy na płycie Starego Rynku jest "Pinezkologia" gdańskiego teatru Pinezka. Jest to wybuchowy spektakl bez użycia słów za to z elementami pantomimy, klaunady, akrobacji, tańca oraz z marionetkami, maskami, szczudłami, żonglerką i co najciekawsze z improwizacją, w którą aktorzy wciągają publiczność. Ciekawostką jest fakt, że Teatr Pinezka założył w 1980 roku Przemysław Grządziela, który po Gdańskiej Szkole Baletowej przez 17 lat pracował zawodowo jako solista baletu m.in. w Operze Bydgoskiej. Od tego czasu Teatr Pinezka występował na festiwalach teatralnych w Avignone, Paryżu, Lionie, Edynburgu, Londynie, Ankarze, Kijowie, Lwowie, Wilnie, Moskwie, Kaliningradzie, Krasnoarmiejsku, Salonikach, Bańskiej Bystrzycy, Berlinie, Stuttgardzie, Budapeszcie, Wiedniu, Zurichu, Sztokcholmie, Oslo, Luxemburgu, Madrycie, Amsterdamie, Guadalajarze (Meksyk), Quito (Ekwador) oraz na wielu festiwalach w Polsce.
Równie doświadczonym, choć nie tak starym jak Pinezka, jest również pochodzący z Gdańska Teatr Feta. Jego aktorzy przedstawią w Bydgoszczy spektakl "Goldwasser od gdańszczan". Przedstawienie to oparte jest na gdańskiej legendzie, która dotyczy jednego z najbardziej charakterystycznych gdańskich zabytków - Studni Neptuna. - Otóż w dniu odsłonięcia posągu boga mórz na gdańskiej studni usytuowanej w centrum miasta, zachwyceni nową budowlą gdańszczanie, wrzucają do wody złote monety. Neptun nagradza hojność gdańszczan zamieniając wodę tryskającą ze studni w słodką wódkę, w której pływają drobiny złota, czyli w szlachetną wódkę Goldwasser - opowiadają członkowie Fety.
Wszystkie spektakle są darmowe.