https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Historia Kanału Bydgoskiego na monecie

Marek Weckwerth
Tomasz Izajasz  jest pasjonatem historii Kanału Bydgoskiego. W tym roku zaprasza do muzeum i na imprezy plenerowe.
Tomasz Izajasz jest pasjonatem historii Kanału Bydgoskiego. W tym roku zaprasza do muzeum i na imprezy plenerowe. Marek Weckwerth
Z Tomaszem Izajaszem, kustoszem Muzeum Kanału Bydgoskiego o roli tej drogi wodnej i tym, co będzie się na niej działo.

Jedną z największych atrakcji turystycznych miasta jest Kanał Bydgoski i jego śluzy. Czym jest dla bydgoszczan?
Kanał Bydgoski zaczyna odgrywać coraz większą rolę w umysłowości bydgoszczan. Przyciąga nie tylko mieszkańców naszego miasta, ale też coraz większe rzesze turystów, dla których zwiedzanie zabytkowych śluz w starej części kanału czy też przepłynięcie nowym odcinkiem są dużym przeżyciem. Bydgoszczanie zainteresowani historią miasta coraz częściej odnajdują w kanale elementy naszego genius loci. W ubiegłym roku obchodziliśmy 240 - lecie powstania tej drogi wodnej.

Historię kanału można poznać w Muzeum Kanału Bydgoskiego znajdującym się na terenie III Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Nowodworskiej. Co ciekawego tam się znajduje?
Zwiedzający oglądają wystawę poświęconą historii Kanału Bydgoskiego, na której oprócz map, pocztówek, fotografii, można zobaczyć interaktywną makietę kanału wykonaną według planu Lindnera z 1800 roku. Na makiecie jest między innymi śluza trapezowa, poprzedniczka działającej do dziś, remontowanej właśnie śluzy Miejskiej. Dzięki zamontowanym w makiecie mechanizmom, zwiedzający poznają działanie tej nietypowej przeprawy - śluzowanie barki. Ciekawostką jest również makieta śluzy Okole, która została wydrukowaną w technologii 3D. W muzeum można też zobaczyć prawdziwą hamburkę - dębową łódź wiosłową zbudowaną na początku XX wieku, którą pływano po Brdzie i kanale jeszcze w II połowie XX wieku.

Zobacz też: Bydgoszcz to miasto mostów [mapa interaktywna]
Czy kanał ma szansę na wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO?
Rozpoczęły się formalne zabiegi, aby kanał na tej prestiżowej liście się znalazł. Procedura jest bardzo skomplikowana, więc musimy być cierpliwi.

Jakie imprezy planowane są w rozpoczynającym się sezonie nad kanałem?
Od 22 do 24 maja, ze względu na szczególną okazję jaką będzie wprowadzeniem okolicznościowej pięciozłotowej monety z wizerunkiem Kanału Bydgoskiego, odbędą się otwarte prelekcje na temat roli tej drogi wodnej w dziejach Bydgoszczy i ziem polskich. Zorganizujemy zawody sportowe, w tym wyścigi kajaków turystycznych na najpiękniejszym odcinku kanału pomiędzy IV a V śluzą, a także biegi długo - i krótkodystansowe na plantach. Gratką dla miłośników turystyki i sportów wodnych będzie spływ kanałem z Nakła nad Notecią do Bydgoszczy. W czasie spływu, a będzie to 24 maja, w wyznaczonych miejscach będzie można wymienić zwykłe monety pięciozłotowe na te z wizerunkiem Kanału Bydgoskiego. Z kolei w Boże Ciało, czyli 4 czerwca, odbędzie się Festyn Rodzinny "Śluzy". W jego ramach odbędą się wyścigi smoczych łodzi dla młodzieży.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Elka

Ale w końcu nie doczytałam, czy tę monetę wyemituje NBP czy będzie to taka lokalna okolicznościowa moneta?

Teraz jest taka moda na  monety i prawie każde miasto je sprzedaje turystom

i kolekcjonerom.

Ciekawe tylko ,czy kolekcję takich lokalnych monet można gdzieś sprzedać?

Jeżeli chodzi o złote i srebrne monety kolekcjonerskie,

to bez problemu można je sprzedaćw Coinart .

Ale co do tych monet będących w sprzedaży w urzędach miast, to mam wątpliwości. ;)

Z
Zdzislaw

Muzeum Kanału znajduje się przy ul. Nowogrodzkiej ,nw Terenie III LO.

p
pyk
Z tą monetą to żadna atrakcja bowiem w maju zostanie wydana moneta 5 zł przez NBP - moneta z serii poznaj PolskĘ. Moneta zostanie wypuszczony w nakładzie ok 1200000 więc z dostępem do owej monety nie będzie problemu!!
R
Radek

Nie zapominajmy, o pierwszym kustoszu, twórcy Muzeum Kanału Bydgoskiego i wielkim miłośniku miasta i Kujaw, czyli śp. Sebastianie Malinowskim.

 

Pamiętamy o Tobie Seba! Mimo, że minęło już 7 lat...

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska