Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hiszpanie, Grecy i Turcy nie dotarli do Gniewkowa. Dlaczego?

(dan)
Gniewkowo. Zdjęcie ilustracyjne
Gniewkowo. Zdjęcie ilustracyjne Archiwum
14 stycznia w ramach Erasmusa do Gniewkowa miały przylecieć delegacje z Hiszpanii, Grecji oraz Turcji. Nie przyleciały, bo jak twierdzi Adam Roszak oraz nauczyciele tworzący ten projekt - burmistrz zablokował przekazane na konto gminy projektowe pieniądze.

- Postawa naszego samorządu zasługuje na reakcję i jak najgorszą ocenę - podkreśla Adam Roszak, były burmistrz Gniewkowa. - Przez poprzednie 12 lat zrealizowaliśmy wiele projektów wymiany międzynarodowej. Program Erasmus realizujemy jako główny beneficjent, a uczestniczą w nim oprócz Gniewkowa partnerzy z Hiszpanii, Grecji oraz Turcji, która zabiega o członkostwo w UE.

- Działania Straszyńskiego to skrajna nieodpowiedzialność i kolejna fatalna postawa przedstawiciela naszej gminy. Naraził na szwank nasze dobre imię. Przed laty sam Straszyński korzystał z wyjazdu w ramach Erasmusa do Turcji, a teraz zablokował przekazane na konto gminy projektowe pieniądze. Konkluzja jest taka, że w swej zawziętości nie wpisał do budżetu gminy w 2018 roku kwoty dofinansowania w wysokości 81 tysiąca euro i co gorsza również do nowego budżetu na 2019 rok - dodaje Adam Roszak.

Tłumaczy, że 14 stycznia do Gniewkowa miały przylecieć delegacje z tych trzech państw. - Niestety, pomimo podpisanej przeze mnie umowy, zatwierdzonego szczegółowego planu, zakupionych już biletów, nasza gmina odmówiła przyjazdu naszym partnerom. Zagraniczni partnerzy nie kryją zdenerwowania i oburzenia, a my mamy wątpliwą promocję naszego samorządu. Reasumując, żartobliwie można stwierdzić, iż Straszyński to taki prekursor nowych strategii i ma swój wkład w Polexit - komentuje Adam Roszak.

"Niezrozumiałe dla nas trudności"

- Projekt Erasmus+ jest skierowany do osób dorosłych, które nie mają możliwości poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. W ramach zajęć słuchacze mieli rozwijać między innymi umiejętności matematyczne, lingwistyczne i informatyczno-komunikacyjne - tłumaczy nam Lidia Zimna, nauczycielka z SP Gniewkowo, jeszcze niedawno osoba ds. kontaktów w projekcie Erasmus+.

- W marcu ubiegłego roku składaliśmy wniosek aplikacyjny o przyznanie projektu. Na przełomie sierpnia i września dowiedzieliśmy się, że został zaakceptowany. Byliśmy bardzo szczęśliwi. Nie jest to bowiem takie proste. Szczególnie trudne jest znalezienie partnerów. Nam się udało. Projekt nie jest realizowany, gdyż niestety wystąpiły niezrozumiałe dla nas trudności. Zawiódł koordynator, którym jest obecny burmistrz - podkreśla Lidia Zimna.

Pierwsze spotkanie miało odbyć się w Gniewkowie. Trenerzy z tych trzech krajów zgodnie z planem mieli przylecieć do Gniewkowa 14 stycznia.

- Agencja przekazała gminie pierwszą transzę z 81 tysięcy euro należnej nam kwoty. Według pani skarbnik pieniądze są na koncie gminy. Nie mogliśmy jednak przekazać ich naszym partnerom. Usilnie staramy się dowiedzieć, kiedy otrzymamy należne nam pieniądze na realizację, ale burmistrz nie odpowiada na przeszło 25 pism w tej sprawie, ani na złożony wniosek w trybie informacji publicznej. Zapytany o tę kwestię przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że pytanie to skierował według właściwości do burmistrza - opowiada nauczycielka

- Nowy burmistrz podpisał zaproszenie tylko dla Hiszpanii. Pieniądze nie zostały im wysłane. Hiszpanie zakupili bilety, zamówili hotel i ubezpieczenie na swój koszt. Do przyjazdu nie doszło. Jednego dnia rano w rozmowie telefonicznej usłyszeli potwierdzenie wizyty, a wieczorem odwołanie. Na pisma mailowe do urzędu partnerzy nie otrzymali odpowiedzi. Brak kontaktu, a tym samym okazywane lekceważenie, zmusiło osoby kontaktowe do rezygnacji z tej funkcji - tłumaczy Lidia Zimna.

Dodaje, że nauczyciele zwrócili się o pomoc zarówno do wojewody, jak i europosła Tadeusza Zwiefki.

Projekt ruszy w marcu

Poprosiliśmy burmistrza Gniewkowa Adama Straszyńskiego o wyjaśnienie tej sprawy. Oto obszerny list, jaki nam przesłał:

"Środki finansowe z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - Agencji Narodowej Programu Erasmus+ wpłynęły na konto Gminy Gniewkowo 2 listopada 2018 r. Do 21 listopada 2018 r. funkcję Burmistrza pełnił pan Adam Roszak, który zgodnie z art. 60 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym odpowiedzialny był za dokonanie zmian w budżecie gminy na rok 2018, jak również za ujęcie omawianych środków w projekcie budżetu na 2019 r. Z bliżej nieznanych przyczyn, środki te nie zostały ujęte w uchwale budżetowej na 2018 rok, ani w projekcie budżetu na rok 2019.
Adam Straszyński, po objęciu stanowiska Burmistrza Gniewkowa nie miał możliwości wprowadzenia zmian w uchwale budżetowej na 2018 r. oraz w projekcie budżetu na rok 2019 ze względu na brak w Urzędzie Miejskim jakichkolwiek dokumentów dotyczących programu Erasmus+, a tym samym uzasadniających podjęcie takiego działania. Nikt z zatrudnionych pracowników nie posiadał też wiedzy w tym zakresie. Jedyna, pewna informacja, jaką zastał Adam Straszyński po objęciu funkcji, dotyczyła źródła pochodzenia środków finansowych znajdujących się na koncie Urzędu (przelew z Fundacji rozwoju Systemu Edukacji - Agencji Narodowej Programu Erasmus+). W związku z powyższym podjęte zostało postępowanie wyjaśniające, dotyczące zaistniałej sytuacji.
Z dotychczasowych ustaleń poczynionych w trakcie spotkania w Agencji Narodowej Programu Erasmus+ w Warszawie wynika, że wnioskodawcą projektu była Gmina Gniewkowo, w imieniu której umowę finansową podpisał Koordynator - ówczesny Burmistrz Adam Roszak. W związku z tym, to na Burmistrzu ciążył obowiązek zgromadzenia pełnej dokumentacji projektowej, gdyż winna się ona znajdować w posiadaniu Koordynatora, tzn., w tym przypadku, w jednostce obsługującej Gminę, czyli Urzędzie Miejskim w Gniewkowie.
Adam Straszyński, po objęciu stanowiska Burmistrza Gniewkowa, z mocy prawa przejął obowiązki Koordynatora projektu Erasmus+, a tym samym pełną odpowiedzialność merytoryczną i finansową za realizację projektu Erasmus+, nie przejął jednak żadnej dokumentacji dotyczącej realizacji tego zadania. Zrozumiałe więc jest, że nie mógł w tym momencie wyrazić zgody na wdrożenie Projektu w życie, gdyż wiązałoby się to z przyjęciem zobowiązań finansowych, które nie miały uzasadnienia ani w obowiązującej w tym momencie uchwale budżetowej, ani w żadnej, przejętej dokumentacji znajdującej się w posiadaniu Urzędu Miejskiego. Dodać należy, że w przejętej przez Adama Straszyńskiego dokumentacji dotyczącej działalności Gminy, nie znajduje się też żaden dokument świadczący o ewentualnym przekazaniu dokumentacji Projektu Erasmus+ jakiejkolwiek osobie, czy instytucji zewnętrznej, ani też żadne pełnomocnictwo lub upoważnienie do działania w imieniu Burmistrza. W wyniku podjętych działań wyjaśniających ustalono, ze dokumentacja ta z nieustalonych dotychczas przyczyn znajdowała się w posiadaniu osoby nieuprawnionej. Po analizie prawnej zaistniałej sytuacji, sprawa zostanie skierowana do Rzecznika Finansów Publicznych i innych organów w celu wyjaśnienia jej przyczyn i ustalenia odpowiedzialności osób winnych jej powstania.
Jednocześnie pragnę dodać, że Burmistrz Gniewkowa pozostaje w bieżącym, bezpośrednim i roboczym kontakcie z osobą odpowiedzialną za realizację Programu Erasmus+ z ramienia Agencji Narodowej w Warszawie. Nawiązany został także kontakt z przedstawicielami krajów partnerskich. Po wprowadzeniu działań korygujących, wspólnie wypracowane zostały rozwiązania umożliwiające pełną realizację zadania.
Wszystkich zainteresowanych tematem pragnę zapewnić, że zgodnie z aktualnymi ustaleniami, realizacja Programu Erasmus+ rozpocznie się w marcu bieżącego roku.
Dla wyjaśnienia dodam także, że projekt Erasmus+ realizowany jest w ramach programu sektorowego „Edukacja dorosłych” i nie ma jakiegokolwiek związku formalnego, czy rzeczywistego z działalnością statutową Szkoły Podstawowej Nr 1 w Gniewkowie. Dotyczy wyłącznie wspierania mobilności uczących się osób dorosłych i kadry zajmującej się kształceniem tych osób".

Mieszkańcy Gniewkowa spotkali się na Rynku, by wspólnie zaprotestować przeciwko przemocy i nienawiści. Oddali również hołd Pawłowi Adamowiczowi, zamordowanemu w minioną niedzielę prezydentowi Gdańska. Punktualnie o godzinie 20 przy dźwiękach "The Sound of Silence" zapalili znicze, pochodnie i zimne ognie.W trakcie spotkania mieszkańcy wysłuchali też dwóch innych utworów: "Modlitwa o wschodzie słońca" (J.Kaczmarski) "Modlitwa końca mojego wieku" (SDM). 27. Finał Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy.  Czy będzie kolejny rekord?

Mieszkańcy Gniewkowa oddali hołd prezydentowi Gdańska - Pawł...

W sobotę w Gniewkowie odbył się I Bieg Powstańczy. Imprezie towarzyszyło hasło "Stop nienawiści" nawiązujące do ostatnich tragicznych wydarzeń w Gdańsku. Zawodnicy minutą ciszy uczcili pamięć zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza. Następnie przebiegli dystans 3,3 kilometra - od pomnika upamiętniającego poległych w czasie II Wojny Światowej do pomnika poświęconego Gerhardowi Pająkowskiemu, który 99 lat temu zginął walcząc o niepodległość Gniewkowa. 27. Finał Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy.  Czy będzie kolejny rekord?

Stop nienawiści! I Bieg Powstańczy w Gniewkowie [zdjęcia]

Stop Agresji Drogowej. Odcinek 5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska