https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firma Arche przeprowadzi remont zabytkowego dworca w Aleksandrowie Kujawskim

Ewelina Fuminkowska
Dworzec w Aleksandrowie Kujawskim
Dworzec w Aleksandrowie Kujawskim Ewelina Fuminkowska
Zabytkowy dworzec w Aleksandrowie Kujawskim, który od lat wymagał gruntownego remontu, wreszcie doczeka się odnowienia. Miasto, będące właścicielem obiektu, nie było w stanie samodzielnie sfinansować kosztownego przedsięwzięcia, które szacowane jest na ponad 100 milionów złotych. Po wielu latach starań, władze miasta znalazły partnera w postaci firmy Arche, która specjalizuje się w renowacji zabytków.

Spis treści

Dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim stał się własnością miasta w 2008 roku, kiedy to podpisano Akt Notarialny przekazujący budynek od PKP gminie miejskiej. Miasto zdołało wyremontować część obiektu, co kosztowało blisko 7 milionów złotych. W odnowionej części mieści się biblioteka, sala koncertowa, a także siedziby Straży Miejskiej oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W części mieszkalnej dworca nadal przebywa 8 rodzin. Po zakończeniu budowy budynku przy ul. Generał Zawadzkiej, część z nich znajdzie tam nowe mieszkania.

Zabytkowy budynek dworca jest imponujący pod względem rozmiarów, ma około 7000 m² powierzchni, z czego tylko około 1/7 jest obecnie użytkowana. Co ciekawe, to najdłuższy tego typu budynek w Europie. Całość mierzy 195,5 metra.

Współpraca z firmą Arche

O tym, że znana firma interesuje się dworcem w Aleksandrowie Kujawskim pisaliśmy wiele razy.

Firma Arche, znana jest z renowacji zabytków, zainteresowała się budynkiem dworca w Aleksandrowie Kujawskim. Prowadzone były liczne rozmowy, a także wizyty Piotra Grochowskiego, głównego architekta Grupy Arche, oraz Władysława Grochowskiego, prezesa zarządu Arche, którzy zapoznali się z walorami dworca.

Burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego, Arkadiusz Gralak, podkreśla że od momentu objęcia urzędu w 2020 roku, temat dworca był dla niego priorytetem. - Aleksandrów Kujawski to ważna stacja, przez nasze miasto przejeżdża wiele osób. Nie wysiadając z pociągu, zapada im widok obdrapanego i zrujnowanego budynku – mówi burmistrz Gralak. - Od początku podkreślałem, że nie stać nas na jego remont. Dlatego szukaliśmy pomocy.

Potencjał i wyzwania związane z remontem dworca w Aleksandrowie Kujawskim

Miasto próbowało różnych rozwiązań, w tym partnerstwa publiczno-prywatnego oraz zainteresowania budynkiem Ministerstw Edukacji i Infrastruktury, jednak bezskutecznie. W planach było także założenie w budynku Technikum Kolejowego.

- Nie było zainteresowania. Gdy trafiłem na Grupe Arche, postanowiłem nawiązać kontakt. To firma deweloperska, ale także hotelarska, która w swoim portfolio ma wiele odnowionych zabytków -dodaje burmistrz Gralak.

To nie tylko słynna Cukrownia Żnin, ale także klasztor urszulanek we Wrocławiu i Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie, czy Dwór Uphagena w Gdańsku.

Przyszłość dworca w Aleksandrowie Kujawskim

-To solidny partner. Kilka miesięcy się przekonywaliśmy, że dworzec w naszym mieście jest tego wart. Pan Władysław Grochowski doskonale zna problemy samorządowców, bo sam nim był – twierdzi Arkadiusz Gralak.

Miasto planuje zwolnić Grupę Arche z podatków oraz przekazać obiekt za symboliczną złotówkę, co budzi pewne kontrowersje.

Niektórzy mieszkańcy wyrażają niezadowolenie, twierdząc, że miasto mogłoby sprzedać obiekt i zarobić. - Najpierw musi znaleźć kupiec. Próbowaliśmy, nie było. Miasto będzie zabezpieczone, odnowiona część dalej będzie publiczna – wyjaśnia burmistrz.

Co dokładnie powstanie na terenie dworca, burmistrz Gralak nie chce zdradzać. - Nie chcę wchodzić w plany Grupy Arche. To wymagający budynek – mówi.

Proces przejęcia dworca od PKP trwał dwa lata, a ile czasu zajmie przejęcie przez prywatnego inwestora, pozostaje nieznane.

Dworze w Aleksandrowie Kujawskim w liczbach:

  • 1862 – Rok otwarcia

  • 7 000 m² – Powierzchnia użytkowa

  • 195,5 metrów – Długość budynku

  • 1 199 m² – Wyremontowana powierzchnia

  • 1879 - rok spotkania cesarza Wilhelma I i cesarza Aleksandra II.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska