HMŚ w Sopocie: Dramat Marcina Lewandowskiego. Był brąz, a potem dyskwalifikacja! [wideo, zdjęcia]

Marcin Lewandowski z brązowym medalem na 800 m
Marcin Lewandowski z brązowym medalem na 800 m Paweł Skraba
Reprezentant Zawiszy był trzeci w biegu na 800 m podczas Halowych Mistrzostw Świata w Sopocie. Medal jednak mu odebrano, bo w jednym kroku przekroczył wewnętrzną granicę toru.

HMŚ Sopot: Kszczot z medalem, Lewandowski zdyskwalifikowany

Adam Kszczot (RKS Łódź) czasem 1.46,76 zdobył srebrny medal, a Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) dobiegł do mety z trzecim czasem (1.47,09).

Kilkanaście minut później dowiedział się, że medalu jednak nie dostanie. Powtórki telewizyjne pokazały, że Lewandowski na wyjściu z ostatniego wirażu przekroczył wewnętrzną krawędź bieżni. To zostało zinterpretowane, jako skrócenie dystansu. Polska ekipa próbował protestować, ale nic nie wskórała.

Zwyciężył Etiopczyk Mohammed Aman - 1.46,40, który obronił tytuł wywalczony dwa lata temu w Stambule. Brąz zdobył ostatecznie Brytyjczyk Andrew Osagie, który na mecie był o 0,01 sekundy za Lewandowskim.

W sumie polska ekipa wywalczyła w Ergo Arenie trzy medale. Wcześniej na 800 m drugie miejsce zajęła Angelika Cichocka (ULKS Talex Borzytuchom), a w sobotę Kamila Lićwinko wygrała, ex aequo z Rosjanką Marią Kucziną, konkurs skoku wzwyż.

W niedzielę liczyliśmy na sztafety 4x400 m, ale panie były na 5. miejscu, a panowie na 4. W ruywalizacji mężczyzn zespół USA ustanowił jedyny w Sopocie rekord świata.