Zajmujący się m.in. europejskim zielonym ładem komisarz zabiega o ustanowienie corocznego dnia upamiętniającego ofiary zmiany klimatu. Jego pomysł poparła cała Komisja Europejska. Holenderski dziennik zauważa, że Timmermans wspomina o 220 ofiarach powodzi, która spustoszyła w ubiegłym roku Belgię i Niemcy. Holenderski polityk mówił o tym 14 lipca przed spotkaniem ministrów środowiska Unii Europejskiej w Pradze.
„Komisarz daje wyraz smutkowi, mówiąc, że w tej powodzi zginęła córka jego bliskiego kolegi, podczas gdy jego własna córka niedawno obchodziła 16. urodziny. – Rosa nigdy nie będzie mogła świętować swoich 16. urodzin, a to łamie mi serce – mówił Timmermans. Polityk chce, aby właśnie w rocznicę śmierci Rosy, 14 lipca, był obchodzony Dzień Klimatu” – czytamy w „De Telegraaf”.
„Istnieją konkretne dane, które ilustrują liczbę zgonów w wyniku klęsk żywiołowych, w tym ofiar powodzi. Wystarczy spojrzeć na publikację »Nasz świat w danych« w sekcji »Zgony w wyniku klęsk żywiołowych w latach 1900–2019«, a w szczególności »Zgony powodziowe«. Podczas gdy emisje CO2 wzrosły w ostatnim stuleciu, liczba zgonów w wyniku powodzi dramatycznie spadła” – dodaje dziennik.
„De Telegraaf” przekonuje, że liczba zgonów z powodu powodzi zmniejszyła się dzięki lepszym wałom, zarządzaniu wodą, systemom ostrzegania, planowaniu budynków na obszarach ryzyka. „Nie można więc powiedzieć, że Rosa zmarła z powodu niewystarczającej polityki klimatycznej” – uważa autor tekstu.
Timmermans wykorzystuje cierpienie innych
„Krótko mówiąc, komisarz wykorzystuje cierpienie innych, aby nadać swojemu politycznemu celowi większe znaczenie. To nie pierwszy raz, bo wraz z inwazją Rosji na Ukrainę Timmermans stwierdził, że był to manewr dywersyjny, bo Putin grozi Ukrainie, ponieważ chciał odwrócić uwagę od problemu klimatycznego” – ocenia największy holenderski dziennik.
Gazeta zaznacza, że były lider holenderskiej socjaldemokracji zamiast organizować obchody powinien się skupić na tym, aby przekonać Niemcy i Belgię, by nie wycofywały się z energii atomowej.
„Timmermans powinien wykorzystać swoje zdolności retoryczne, by powstrzymać te kraje od wycofywania się z atomu” – konkluduje „De Telegraaf”.
mac
Źródło:
