Uczestnicy konkursu musieli w konsultacji ze swoim nauczycielem przygotować pisemną pracę i multimedialną prezentację na jeden z kilku tematów:
- Zadania gmin i samorządów innych szczebli wobec problematyki uchodźczej/ migracyjnej.
- Równouprawnienie w samorządzie? Czy kobiety mają takie same szanse na odgrywanie istotnych ról w działalności samorządowej jak mężczyźni?
- Social media w budzeniu aktywności obywatelskiej i partycypacji społecznej.
- Mowa nienawiści w przestrzeni publicznej - samorząd jako szansa na rozwijanie kultury dialogu i debaty.
Na konkurs nadesłano 45 prac. Wojewódzki Komitet Organizacyjny w składzie: dr Monika Kamper-Kubańska z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku, dr hab. Piotr Rączka, prof. UMK, dr hab. Dorota Sylwestrzak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Czesław Stawikowski wieloletni szkoleniowiec i pracownik Kuratorium Oświaty, który został powołany przez Elżbietę Piniewską, przewodniczącą Sejmiku Wojewódzkiego, do ostatniego etapu zakwalifikował jedynie prace dziesięciorga uczniów.
XIX Regionalny Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym 2023. Wyniki:
- Hubert Rybczyński - Zespół Szkół w Mogilnie, Liceum Ogólnokształcące „Zadania gmin i samorządów innych szczebli wobec problematyki uchodźczej/ migracyjnej”. Opiekun: Emilia Jankowska.
- Karolina Romańczuk - Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, „Równouprawnienie w samorządzie? Czy kobiety mają takie same szanse na odgrywanie istotnych ról w działalności samorządowej jak mężczyźni?” Opiekun: Justyna Radzimińska.
- Aniela Wróbel - Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, „Równouprawnienie w samorządzie? Czy kobiety mają takie same szanse na odgrywanie istotnych ról w działalności samorządowej jak mężczyźni?” Opiekun: Marek Beyger.
Wyróżnienia:
- Krzysztof Kozakiewicz - Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, Opiekun: Arkadiusz Kierys.
- Wiktoria Kucha - II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu, Opiekun: Agnieszka Leszczyńska.
- Paweł Martwicki - Liceum Ogólnokształcące im. Franciszka Becińskiego w Lubrańcu, Opiekun: Przemysław Twardowski.
Po raz pierwszy w historii konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym, prace oceniało także jury, w skład którego weszli członkowie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Młodzieżowi radni przyznali jedno wyróżnienie. Otrzymała je praca, której problematyka i firma w największym stopniu odzwierciedlały sposób widzenia i rzeczywistości oraz jej rozumienia charakterystyczny dla młodej generacji.
Laureatką nagrody Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego została:
- Maria Panfil z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu (opiekun: Maciej Wasielewski).
