- Po raz drugi zdecydowaliśmy się zorganizować grę miejską dotyczącą historii Golubia-Dobrzynia. W tym roku temat gry dotyczył połączenia Golubia i Dobrzynia w jedno miasto - mówi Szymon Wiśniewski, komendant Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Golubiu-Dobrzyniu, który jest pomysłodawcą i organizatorem gry.
Zabawa została zorganizowana w ramach obchodów 65. rocznicy połączenia Golubia i Dobrzynia w jedno miasto. Przedsięwzięcie dofinansował Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu. Partnerami był Zespół Szkół nr 2 oraz Dom Kultury w Golubiu-Dobrzyniu. W grze uczestniczyły drużyny harcerskie z Golubia-Dobrzynia - 18 Golubsko-Dobrzyńska Drużyna Harcerska „Burza” im. Jana Bytnara „Rudego”, 44 GDDH „Łaziki” im. ks. Kazimierza Lutosławskiego oraz 113 GDDH „Bractwo Zwinnej Jaszczurki”. Była także 14 Drużyna Harcerska „Odkrywcy” im. Mikołaja Kopernika z Gałczewa i reprezentacja Zespołu Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu.
Zadaniem młodzieży było rozwiązanie zagadek dotyczących faktów i postaci związanych z historią miasta. Uczestnicy gry musieli m.in. odnaleźć dawne budynki, w których kiedyś znajdowały się urzędy miasta Golubia i Dobrzynia. Ponadto rozszyfrowywali otrzymane informacje.
Znani, nieznani z Kujawsko-Pomorskiego. Jak dobrze ich znasz?
- Gra miejska to ciekawy sposób na poznawanie historii miasta szczególnie dla młodych osób. W nietypowy sposób pokazujemy harcerzom i młodzieży miejsca i osoby związane z naszym regionem. Wykorzystujemy do tego harcerskie podchody, szyfry, mapy i elementy historyczne - dodaje komendant hufca.