Długi weekend sprzyja organizacji wypraw i wycieczek, zarówno indywidualnych jak i dla całej rodziny. Sprawdziliśmy, gdzie można wybrać się na jednodniową wyprawę w Kujawsko-Pomorskiem.
Piękne deptaki nad wodą w Kujawsko-Pomorskiem i okolicach
Miejskie bulwary to jedno z najbardziej popularnych miejsc wśród mieszkańców i turystów, idealne na spacer.W wielu miastach w regionie, zlokalizowanych nad rzekami, są bulwary. Mamy sporo długich betonowych tras, idealnych na spacer czy jazdę na rowerze. Są także tereny zielone - starannie urządzone skwery, jak też trawniki. Od strony Wisły wyjątkowo pięknie prezentują się starówki (m.in. w Grudziądzu i Toruniu). W Bydgoszczy piękną panoramę miasta i "pływające jednostki" możemy podziwiać nad Brdą. W głównych miastach regionu (Toruń, Bydgoszcz i Włocławek) tuż przy nabrzeżu znajdziemy lokale gastronomiczne.
Spacerowe trasy i miejsca do rekreacji są także przy nabrzeżach jezior w miastach regionu. W Brodnicy przyciąga Niskie Brodno, ze spektakularnymi pomostami łączącymi dwa brzegi jeziora. Promenada ciągnie się nad Jeziorem Zamkowym w Wąbrzeźnie. Raj dla miłośników widoku wody jest nad Jeziorem Chełmżyńskim. Oprócz długich tras spacerowych, w Chełmży mamy też molo o długości 260m.
Zachwycające rynki miast w Kujawsko-Pomorskiem
Rynek to wizytówka niemal każdego miasta. To zwykle jedno z pierwszych miejsc odwiedzanych przez turystów. Mamy w regionie unikatowe rynki w kształcie trójkąta (np. w Sępólnie krajeńskim i Brodnicy). Są "serca starówek", na których królują ratusze. Tak jest m.in. w Chełmnie i Toruniu (Rynek Staromiejski). Przy wielu rynkach zlokalizowane są także kościoły. Mamy też przepiękne murowane kamienice, często z bogato zdobionymi fasadami. Zdarzają się też w regionie na rynkach drewniane budynki. To np. Domek z Podcieniami w Golubiu-Dobrzyniu. Wśród dodatkowych atrakcji są fontanny czy studnie. Stary Rynek we Włocławku gwarantuje widok na Wisłę.
Niektóre miasta mogą poszczycić się więcej niż 1 rynkiem (w Brodnicy mamy Mały i Duży, w Toruniu - Staromiejski i Nowomiejski, w Rypinie jest Rynek i Nowy Rynek, w Golubiu-Dobrzyniu Rynek na golubskiej starówce i Plac Tysiąclecia z parkiem - w dobrzyńskiej części miasta, we Włocławku jest Plac Wyzwolenia 1920 oraz Stary Rynek).
Mamy na rynkach sporo miejsc do zwiedzania, m.in. muzea, kościoły. Są też pomniki. W wielu miastach w ścisłym centrum starówki znajdziemy też hotele.
Zamki na Kujawach i Pomorzu
- Mam to szczęście mieszkać w okolicy gdzie zamków lub ruin zamków "jak mrówków ". I to pięknych, średniowiecznych, gdzie czerwone cegły budowli lub ruin widać już z daleka. W niektórych budowlach od czasu do czasu pojawiają się też duże kamienie, żeby nie powiedzieć głazy. Nadają one budowli jeszcze ciekawszego wyglądu - zaznacza podróżnik z Golubia-Dobrzynia Jarek Kaptajn,.
Miłośnik podróży poleca odwiedzenie zamków w Golubiu-Dobrzyniu, Radzyniu Chełmińskim, Toruniu, Brodnicy, Radzikach Dużych, Bobrownikach, Raciążku, Papowie Biskupim.
Podróż kulinarna po Kujawsko-Pomorskiem
"Serca miast" to wysyp lokali gastronomicznych - pizzerii, restauracji, kawiarni, lodziarni czy fast foodów. Możemy też wybrać lokal kierując się unikatowym widokiem, sprawdzeniem efektów "Kuchennych rewolucji" Magdy Gessler czy najwyższymi ocenami ekspertów.
W tych miastach w Kujawsko-Pomorskiem kręcono filmy i seriale
Na cel swojej wycieczki po Kujawsko-Pomorskiem możemy też obrać miejsca, które były planem filmowym. W Toruniu kręcono m.in. "Lekarzy" i "Rejs". Toruń i Ciechocinek możemy zobaczyć w "Excentrykach". Bydgoszcz pojawiła się w serialach: "Prawo Agaty" oraz "Czterech pancernych i pies", a także w filmach: "Disco Polo" i "Dżej Dżej". W Grudziądzu kręcony był "Tatarak" - ekranizacja utworu Iwaszkiewicza w wykonaniu Wajdy. Nieszawa była plenerem dla filmów: "Wiosna, panie sierżancie", "Wesele" oraz "Lipowo". "Wesele" było kręcone też w Ostromecku. Film "Persona non grata" powstawał w Chełmnie. W Golubiu-Dobrzyniu kręcono "Przystań". Większość scen "Pana Samochodzika i Templariuszy" nakręcono w Radzyniu Chełmińskim. W Żninie powstał jeden z odcinków serialu "M jak miłość". W Biskupinie nakręcono sceny do "Starej Baśni" oraz "Ogniem i mieczem". W Chełmży i Chełmnie kręcono część scen do pierwszego sezonu popularnego serialu "Belfer".
Miejsca kultu religijnego w Kujawsko-Pomorskiem
W każdej gminie znajdziemy kościół. W regionie jest wiele zabytkowych obiektów, zarówno katolickich, jak też prawosławnych czy ewangelickich. Mamy też znane w całym kraju klasztory i sanktuaria. Wśród nim możemy wymienić:
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach (powiat golubsko-dobrzyński)
kompleks świątynny, Rotunda w Strzelnie (powiat mogileński)
droga krzyżowa w Kornelinie (powiat nakielski)
Zespół klasztorny Ojców Bernardynów w Skępem (powiat lipnowski)
Klasztor Benedyktynów w Mogilnie
Zespół klasztorny w Chełmnie
Zespół klasztorny Bernardynów w Świeciu
Bazylika Św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy
Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu
Kościół NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu
Synagoga w Koronowie
Cerkwie w Toruniu i Ciechocinku
Oto miejsca na wycieczki po Kujawsko-Pomorskiem - zdjęcia
Masz wolny weekend, czas i ochotę na jednodniową wycieczkę? W naszej galerii są atrakcyjne miejsca zlokalizowane w Kujawsko-Pomorskiem. Wybraliśmy TOP 10 lokalizacji. Mamy prawdziwe perełki warte odwiedzenia.
- Nasz region jest przepiękny, nieustająco się zmienia, dochodzą atrakcje, warto je zobaczyć. Zachęcam do ruchu i turystyki - mówi rowerzysta i podróżnik z powiatu golubsko-dobrzyńskiego Jarek Kaptajn.
Nie masz pomysłu na jednodniową wycieczkę w Kujawsko-Pomorskiem? Sprawdź nasze propozycje w w poniższej galerii.
Czytaj w serwisie:
Do tych dworków i pałaców można wejść Te zabytki są ogólnodostępne. Działają w nich restauracje, muzea, szkoły, hotele, biblioteki, sklepy, sanatoria
