Hulajnogi będą mogły jeździć po chodniku i drodze rowerowej, ale tylko po pewnymi warunkami

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw przyjęta właśnie przez rząd reguluje zasady użytkowania hulajnóg elektrycznych, tradycyjnych oraz innych "pojazdów" napędzanych siłą mięśni takich jak deskorolka czy wrotki. Projekt ustawy pozwala na jazdę nimi po chodniku lub na drodze dla pieszych, gdy nie ma możliwości jazdy jezdnią (bo tam dozwolona jest prędkość wyższa niż 30 km/godz), ani drogą rowerową – bo tej nie ma w danej lokalizacji. Chodnik wówczas musi biec wzdłuż jezdni. Kierującego hulajnogą obowiązują wówczas następujące zasady: zachowanie szczególnej ostrożności, jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych, ustępowanie pierwszeństwa pieszym i nieutrudnianie im ruchu. Zobacz pozostałe zasady ---->
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw przyjęta właśnie przez rząd reguluje zasady użytkowania hulajnóg elektrycznych, tradycyjnych oraz innych "pojazdów" napędzanych siłą mięśni takich jak deskorolka czy wrotki. Projekt ustawy pozwala na jazdę nimi po chodniku lub na drodze dla pieszych, gdy nie ma możliwości jazdy jezdnią (bo tam dozwolona jest prędkość wyższa niż 30 km/godz), ani drogą rowerową – bo tej nie ma w danej lokalizacji. Chodnik wówczas musi biec wzdłuż jezdni. Kierującego hulajnogą obowiązują wówczas następujące zasady: zachowanie szczególnej ostrożności, jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych, ustępowanie pierwszeństwa pieszym i nieutrudnianie im ruchu. Zobacz pozostałe zasady ---->Waldemar Wylegalski
Hulajnogi, zarówno nożne, jak i elektryczne, do tego deskorolki i rolki, mogą być używane do jazdy po chodniku i po drodze rowerowej – pod kilkoma jednak warunkami. Tak mówi projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, opracowany przez Ministra Infrastruktury i przyjęty właśnie przez rząd.

Projekt reguluje to, na co od dawna czekali użytkownicy hulajnóg elektrycznych i tych napędzanych siłą mięśni, a także piesi. Określa bowiem status prawny i obowiązki użytkowników tych urządzeń. Najważniejszym postanowieniem jest to, że na drodze przeznaczonej do ruchu pieszych jadący hulajnogami, deskorolkami, czy na rolkach muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym i nie mogą utrudniać im ruchu. Do tego mają zapomnieć o pirackiej jeździe z dużą prędkością.

Hulajnoga elektryczna jest w myśl projektu ustawy pojazdem napędzanym elektrycznie, dwuosiowym z kierownicą, bez pedałów i siedzenia, przeznaczonym do poruszania się tylko przez kierującego nią. Oznacza to, że hulajnogi są jednoosobowe – nie wolno nimi przewozić pasażerów, co niestety nieraz widać na ulicach.

Nastolatek celowo potrącił policjanta na motocyklu. Trafił do więzienia na trzy lata. Zobacz wideo:

Kiedy wolno jechać hulajnogą po chodniku?

Jeżeli na drodze nie ma wyznaczonego pasa ruchu dla rowerów lub drogi rowerowej, to jadący hulajnogą musi korzystać z jezdni, po której jadą też samochody i motocykle, ale też tylko z tej jezdni, na której dozwolona maksymalna prędkość wynosi 30 km/godz. W innym przypadku może jechać po drodze rowerowej wskazującej kierunek jazdy – jeśli zatem są na niej wymalowane strzałki, hulajnoga nie może jechać pod prąd! I co ważne – prędkość maksymalna hulajnogi nie może przekroczyć 20 km/godz.
Dla pieszych najważniejszym jest zezwolenie kierowcy hulajnogi na jazdę po chodniku lub na drodze dla pieszych – ustawa pozwala na to wówczas, gdy nie ma możliwości jazdy jezdnią (bo tam dozwolona jest prędkość wyższa niż 30 km/godz.), ani drogą rowerową – bo tej nie ma w danej lokalizacji. Chodnik wówczas musi biec wzdłuż jezdni.

Kierującego hulajnogą obowiązują wówczas następujące zasady: zachowanie szczególnej ostrożności, jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych, ustępowanie pierwszeństwa pieszym i nieutrudnianie im ruchu.

Zobacz też: Kolejki przed kasami Strefy Płatnego Parkowania: Codziennie sprzedawanych jest nawet 170 Identyfikatorów Mieszkańca

Kto może jechać hulajnogą?

Ustawa przewiduje, że dzieci do lat dziesięciu mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej jedynie w strefie zamieszkania, będąc stale pod opieką osoby dorosłej. Nie wolno im jechać nią po drodze publicznej, nawet jeśli jedzie obok nich opiekujący się nimi dorosły.
Osoby w wieku 10 - 18 lat, chcące jechać hulajnogą, będą musiały mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Osoby pełnoletnie już nie muszą.

Rolki, wrotki, czy deskorolki - też mogą jechać po chodniku, ale pod warunkami

Także osoby jadące na rolkach, wrotkach, czy na deskorolce, będą mogły jechać po drodze rowerowej, lub po chodniku dla pieszych, pod warunkiem zachowania tych samych czterech zasad, czyli ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, prędkości zbliżonej do prędkości pieszego, zachowania ostrożności i nieutrudniania ruchu pieszym. Różnica w stosunku do hulajnóg jest tu taka, że nie trzeba mieć karty rowerowej, prawa jazdy, ani nie ma kryterium wieku.

Nie wolno porzucać hulajnogi - jak należy parkować?

Ważnym punktem ustawy jest wyznaczenie miejsca parkowania hulajnogi – nie można jej porzucać w dowolnym miejscu, jak to teraz nagminnie robią użytkownicy. Ustawa zobowiązuje użytkownika hulajnogi, by zaparkował ją w wyznaczonym dla hulajnóg miejscu, lub pozostawił ją na chodniku, ale jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do krawędzi chodnika, i tak, by zapewnić pieszym szerokość przejścia chodnikiem co najmniej 1,5 metra.

Mandaty za hulajnogę - ile trzeba zapłacić?

Opłaty karne za złe parkowanie obciążyć mają właściciela hulajnogi, mandat wystawiać ma policja lub straż miejska.
Kary spotkają też użytkowników hulajnogi za określone wykroczenia: za rozmowę przez telefon w czasie jazdy (kierowca trzyma aparat lub słuchawkę w ręku) – 200 złotych, przewożenie pasażera, zwierzęcia lub ładunku – 100 zł, za kierowanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka – 300-500 zł, a za nieprawidłowe parkowanie – 100 złotych. Ustawa przewiduje mandat w wysokości 350 złotych za nieustąpienie przez kierującego hulajnogą pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu dla pieszych.

Ważne zmiany w prawie dotyczące hulajnóg, rolek, czy deskorolek znajdziesz w galerii

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw przyjęta właśnie przez rząd reguluje zasady użytkowania hulajnóg elektrycznych, tradycyjnych oraz innych "pojazdów" napędzanych siłą mięśni takich jak deskorolka czy wrotki. Projekt ustawy pozwala na jazdę nimi po chodniku lub na drodze dla pieszych, gdy nie ma możliwości jazdy jezdnią (bo tam dozwolona jest prędkość wyższa niż 30 km/godz), ani drogą rowerową – bo tej nie ma w danej lokalizacji. Chodnik wówczas musi biec wzdłuż jezdni. Kierującego hulajnogą obowiązują wówczas następujące zasady: zachowanie szczególnej ostrożności, jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych, ustępowanie pierwszeństwa pieszym i nieutrudnianie im ruchu. Zobacz pozostałe zasady ---->

Hulajnogi będą mogły jeździć po chodniku i drodze rowerowej,...

Zobacz też:

Większość poznaniaków kojarzy, że darmowe przejazdy MPK przysługują osobom starszym i małym dzieciom, ale grup osób, które mogą jeździć tramwajami i autobusami bez biletów jest znacznie więcej. Sprawdź, kto może za darmo jeździć MPK Poznań i w jakich sytuacjach ----->

Kto może jeździć pojazdami MPK Poznań za darmo? Osób, które ...

Wideo

Materiał oryginalny: Hulajnogi będą mogły jeździć po chodniku i drodze rowerowej, ale tylko po pewnymi warunkami - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie