MKTG SR - pasek na kartach artykułów

I wiesz więcej

Opr. (mag)

     - Holenderscy naukowcy skonstruowali bieliznę, która ostrzega przed zbliżającym się atakiem serca i sama wzywa karetkę. Badacze z Philips Research Laboratories w Eindhoven umieścili sensory w staniku, majtkach i podkoszulkach. Gdy odbiorą one impulsy świadczące o zbliżającym się ataku, przesyłają sygnał do telefonu komórkowego, a ten automatycznie łączy się z najbliższą stacją pogotowia ratunkowego. Wszystkie części urządzenia są małe i łatwe w użyciu.
     - Większość kobiet zna ten ból - mąż lub chłopak udający się do marketu narzeka, marudzi i przestępuje z nogi na nogę. Aby ulżyć cierpieniom obu stron jeden z niemieckich sklepów wpadł na pomysł utworzenia... przechowalni panów. Jest to specjalny ogródek, w którym mężczyźni mogą pooglądać mecze, wypić piwo i zjeść coś ciepłego. Ciekawe, kiedy takie rozwiązanie zostanie zastosowane u nas?
     - Do tej pory byliśmy przekonani, że czkawka pojawia się po alkoholu, albo jest nagłą reakcją na wilgoć i chłód. Tymczasem francuscy naukowcy odkryli, że jest to zjawisko, które odziedziczyliśmy po wodno-lądowych przodkach, którzy, tak jak żaby, oddychali powietrzem, ale mieli jeszcze - tak jak ryby - skrzela. Skurcze mięśni, przypominające czkawkę, zapobiegały u nich wlewaniu się wody do płuc.Człowiek skrzeli nie ma, ale zachował czkawkę z innych powodów: w przypadku łakomych noworodków skurcze mięśni, przypominające czkawkę, uniemożliwiają wlewanie się do płuc spożywanego mleka. Niestety, wciąż nie wiadomo po co człowiekowi czkawka w późniejszym wieku...
     - Mysz jest mała, pokryta futrem i w niczym nie przypomina człowieka. Innego zdania są naukowcy, którzy twierdzą, że jej kod genetyczny niewiele różni się od tego, który tkwi w ludzkich komórkach. Tygodnik "Nature" opublikował genom myszy, czyli kompletną listę kodów, która sprawia, że popularny gryzoń jest jaki jest. Ludzie i myszy mają po około 30 tys. genów. - Mamy 99 proc. genów wspólnych z myszami, mamy nawet geny, które uaktywnione mogą doprowadzić do powstania ogona - tłumaczy doktor Jane Rogers, która zajmuje się badaniami nad DNA. Badania na myszach mogą stać się nieocenionym źródłem informacji na temat przyczyn powstawania rozmaitych chorób u ludzi, sposobów ich wczesnego wykrywania i leczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska