Zlot zorganizowali pasjonaci-poszukiwacze historii zrzeszeni w Stowarzyszeniu Historyczno-Eksploracyjnym „Przedmoście”.
Pierwszego dnia prelekcję o walkach na linii Drwęcy w styczniu 1945 roku wygłosili Piotr Orfin i Szymon Wiśniewski. Był też wykład dotyczący miejsc spoczynku i pamięci żołnierzy poległych na terenie toruńskiego poligonu (prowadzący dr Piotr Ochociński) oraz informacje o wkładzie Polaków w dzieło złamania szyfrów Enigmy. Zorganizowano także spotkanie z Janem Nowickim, który opowiedział o Obozach Kamp Rogowo.
Na zlot przyjechali pasjonaci z całego kraju. Tomasz Fijałkowski w okolicy Legionowa znalazł plecak żołnierski i trzy opaski powstańców. - Po numerze powstańczego plutonu 704, dzięki pomocy internetu i związku kombatantów dotarłem do żyjącego jeszcze dowódcy Tadeusza Gołębiewskiego. To był niezwykły człowiek, a spotkania i rozmowy z nim niesamowite - mówi pan Tomek. - Znaleziona przeze mnie opaska trafiła do muzeum w Legionowie.
Na zlocie na golubskim zamku pojawiła się także spora grupa młodzieży zainteresowanej militariami i historią.
- Pasja zaczęła się od oglądania „Czterech pancernych”, pogłębiło ją znalezienie dwóch hełmów na strychu - mówi Maciej Kokowicz, który wcielił się w żołnierza z 1939 roku.
Hubert Herbowski prezentował strój żołnierski z końcówki wojny. - Jest sporo oryginalnych elementów umundurowania i wyposażenia. Są dostępne także bardzo dobrze zrobione repliki - mówi.
Drugiego dnia zlotu o faktach i mitach na temat broni pancernej oraz wybranych zagadnieniach i zmianach przepisów dotyczących poszukiwań mówił Olaf Popkiewicz oraz Tomasz Stefański. Podczas spotkania z Michałem Penkowskim można było dowiedzieć się o nowatorskich rozwiązaniach przy prowadzeniu poszukiwań. Ponadto zaplanowano zwiedzanie wystaw i zamku.
Impreza była skierowana do stowarzyszeń, niezrzeszonych detektorystów, pasjonatów historii nowożytnej, harcerzy, turystów indywidualnych i grupowych, mieszkańców regionu.
Flash INFO, odcinek 13 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
