Idea Bank został przejęty 3 stycznia przez Pekao, w ramach przymusowej restrukturyzacji, wszczętej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny - czytamy na jego stronie internetowej.
Co dalej z klientami Idea Banku?
- Z perspektywy klientów nie zmienia się nic, poza szyldem banku. Stają się oni naszymi klientami , podmiotu dużo większego, o bardzo dobrej sytuacji kapitałowej, z rozległą siecią placówek w całym kraju - odpowiedziało "Pomorskiej" biuro prasowe Banku Pekao. - Czyli, wszystkie depozyty dotychczasowych klientów Idea Banku są bezpieczne i w całości przeniesione do Pekao. Bank pracuje normalnie, transakcje są realizowane, karty, bankomaty, wpłatomaty i bankowość elektroniczna działają, a oddziały banku pozostają otwarte. Co też istotne, nie zmieniają się numery kont czy loginy. Klienci nie muszą podejmować żadnych działań.
Odsetki od depozytów będą naliczone w terminie zapadalności lokaty. Lokaty odnowią się już jednak na warunkach proponowanych przez Pekao.
Pekao informuje przy okazji, że klientów Idea Banku wita specjalnie przygotowaną ofertą, obejmującą m.in. lokatę powitalną z oprocentowaniem nawet do 3 proc. w skali roku na 6 miesięcy na lokacie do 10 tys. zł; lokatą powitalną Standard z oprocentowaniem do 0,5 proc. w skali roku na 3 miesiące na kwotę do 500 tys. zł; czy brakiem opłaty za prowadzenie rachunku płatniczego Konto Przekorzystne, za obsługę karty debetowej do tego konta oraz za wypłaty gotówki tą kartą ze wszystkich bankomatów w kraju i zagranicą przez rok od dnia otwarcia konta.
"W przypadku kredytów, mają być one spłacane na dotychczasowych zasadach. Wszelką dokumentację związaną z kredytami należy tak jak do tej pory dostarczać do oddziałów byłego Idea Banku. Zasady obsługi kredytu, w tym np. przygotowanie i wydawanie zaświadczeń, pozostają niezmienione. Wcześniejsza spłata posiadanego kredytu odbywa się na zasadach określonych w umowie. Jeśli klient potrzebuje zaświadczenia o całkowitej spłacie otrzyma je w byłym oddziale IB" - tak sytuację kredytobiorców opisuje Wojciech Boczoń, analityk portalu Bankier.pl.
Co dalej z pracownikami Idea Banku?
- Z dniem przejęcia dołączyli oni do załogi Pekao na zasadach określonych art. 231 Kodeksu pracy. Artykuł ten stanowi m.in., że w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach prac - wyjaśnia biuro prasowe Banku Pekao.
Fuzja operacyjna, tzn. ujednolicenie systemów bankowych planowana jest do końca IV kwartału 2021 roku. Co oczywiste, placówki i systemy bankowe Idea Banku zmienią się zgodnie z identyfikacją wizualną Pekao.
Rozpoczęty przez BFG proces przymusowej restrukturyzacji Idea Banku ma "głębokie uzasadnienie". Sytuacja banku była zła - stwierdził Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.
"Zgodnie z ostatnim raportem kwartalnym Idea Banku, po III kw. 2020 r. wynik jednostkowy banku był ujemny, a współczynnik wypłacalności wynosił 2,5 proc, podczas gdy minimalny wymóg to 10,5 proc., co powodowało istotne zagrożenie dla kontynuacji działalności" - oświadczył UKNF. "Idea Bank generował stratę za 2018 r. (minus 1 614 mln zł), za 2019 r. (minus 25 mln zł), oraz narastająco za 9 miesięcy 2020 r. (minus 25 mln zł)".
Polecamy także: Idea Bank zostanie przejęty przez Bank Pekao. Jest odpowiedź Leszka Czarneckiego
Z decyzją BFG nie zgadza się Leszek Czarnecki, były główny akcjonariusz Idea Banku, który stwierdził w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", że Idea notuje "bardzo duże zyski".
Milioner powiedział m.in.: "Bank bardzo dobrze realizował program naprawczy, czwarty kwartał 2020 r. był najlepszy w całym roku. I nie mówię tu o transakcjach podniesienia kapitału (chociaż były), ale o podstawowej działalności, z której bank notował i notuje bardzo duże zyski". W jego ocenie, decyzja o przymusowej restrukturyzacji Idea Banku jest "kompletnie niezrozumiała i krzywdząca".
