MKTG SR - pasek na kartach artykułów

II Ogólnopolski Festiwal Filmowy w Inowrocławiu im. Piotra Machalicy. Te filmy zostały nagrodzone - zobaczcie zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Wideo
od 7 lat
Ponad 220 filmów nadesłano na II Ogólnopolski Festiwal Filmowy im. Piotra Machalicy w Inowrocławiu. Finałowa gala miała miejsce w piątek, 24 maja.

Organizatorem festiwalu była Szkoła Podstawowa nr 6 im. Mikołaja Kopernika w Inowrocławiu.

- Pomysł zorganizowania takiej ogólnopolskiej imprezy wyszedł od uczniów, których pasją do tworzenia filmów zaraził nasz nauczyciel Krzysztof Maszudziński. Zorganizował on kółko filmowe. Uczniowie zaczęli nagrywać filmy i wysyłać je na konkursy. W pewnym momencie doszli do wniosku, że i my powinniśmy organizować taki konkurs. Przyszli do mnie ze swoim nauczycielem, przedstawili wizję imprezy, ja kiwnęła głową na tak i w bieżącym roku mamy już drugi festiwal filmowy - opowiada Elżbieta Olszewska, dyrektor SP nr 6.

Jako, że SP nr 6 patronuje Mikołaj Kopernik, podczas pierwszego festiwalu nagradzano filmy poświęcone temu wielkiemu polskiemu astronomowi.

Tematem II Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego im. Piotr Machalicy "Bo Ja Kocham Film" było - "Kocham to miejsce na Ziemi". Nadesłano ponad 220 filmów - 109 w kategorii szkół podstawowych i 118 w kategorii szkół ponadpodstawowych.

- Tematyka ukierunkowana została na małą ojczyznę, na ukochane miejsce na Ziemi. Każdy zinterpretował hasło festiwalu inaczej. W konkursowych filmach sporo było tematyki szkolnej - dodała dyrektor Olszewska.

Filmy przygotowały szkoły z całej Polski. Jak to się stało, że impreza cieszy się ona taką popularnością?

- Rozesłaliśmy do wielu instytucji związanych z kultura i oświatą maile z informacjami o festiwalu. Każdy z nas promował imprezę poprzez swoich znajomy z różnych zakątków kraju. Festiwal promowali też jego honorowi patroni - zdradziła dyrektor "Szóstki".

24 maja z rana w inowrocławskim Kinomaksie odbyła się projekcja nagrodzonych i wyróżnionych filmów. Nie zdradzono tam jednak, kto jest ich autorem, ani jak go uhonorowano.

Werdykt jury ogłoszono dopiero podczas gali w Teatrze Miejskim, gdzie wśród wielu zaproszonych gości była Aleksandra Sosnowska - Machalica, żona Piotra Machalicy, która wyraziła zgodę na to, by festiwalowi patronował jej zmarły mąż. Przybyła też Alicja Przerazińska z Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury.

A oto nagrodzone i wyróżnione filmy. W kategorii szkół ponadpodstawowych:

  • Złotą Szóstkę (I miejsce) zdobyło II LO im. Tadeusz Kościuszki w Kaliszu za film "Tylko moje",

  • Srebrną Szóstką jury nagrodziło Zespół Szkół Technicznych w Kcyni za film "ZST Kcynia - dobra szkoła, blisko domu",

  • natomiast Brązową Szóstkę otrzymał Zespół Szkół nr 1 w Tychach za film "Moje miejsce... to TY".

W tej kategorii wyróżniono: Zespół Szkół Budowlanych w Inowrocławiu - film "Park Solankowy" i I LO w Inowrocławiu za film "Lubię tańczyć".

Z kolei Złotą Szóstkę w kategorii szkół podstawowych wywalczyła Miejska Szkoła Podstawowa nr 1 w Knurowie za film "Knurów - Pamiętać Będziemy". Srebrną Szóstką nagrodzono Szkołę Podstawową w Samsiecznie za film "Krajna - miejsce, które kocham". Brązową Szóstką nagrodzono Szkołą Podstawową w Laskownicy, gdzie powstał film "Kocham to miejsce na Ziemi - Szkoła w Laskownicy".

Wyróżnienia w tej kategorii przyznano Szkole Podstawowej w Janikowie za film "Janikowo - miejsce, w którym serce znajduje swój dom" oraz Szkole Podstawowej w Kołodziejewie za film "Kocham to miejsce na Ziemi".

Nagrodą specjalną prezydenta Inowrocławia uhonorowano młodych filmowców ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Inowrocławiu, którzy stworzyli obraz zatytułowany "Moje miejsce na Ziemi".

Warto wspomnieć, że festiwalowi towarzyszy wystawa portretów Piotra Machalicy autorstwa Grażyny Gudejko. Można je oglądać w Muzeum im. Jana Kasprowicza do 2 czerwca br.

II Ogólnopolskiemu Festiwalowi Filmowemu im. Piotra Machalicy w Inowrocławiu patronowały portale pomorska.pl i inowroclaw.naszemiasto.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: II Ogólnopolski Festiwal Filmowy w Inowrocławiu im. Piotra Machalicy. Te filmy zostały nagrodzone - zobaczcie zdjęcia - Inowrocław Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska