Rozpoczęła się jego czwarta kadencja. To gremium tworzą reprezentanci sektora ngo-sów z całego regionu. W prezydium sejmiku zasiadła Ilona Borowska ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Kijewo Królewskie. Delegaci na nową, czteroletnią kadencję zostali wyłonieni podczas spotkań organizacji pozarządowych w powiatach. Spośród kandydatów powiatów grodzkich zostało wybranych po dwóch delegatów, a z ziemskich - jeden - z zastępcami.
Sejmik to jeden z dwóch najważniejszych organów budujących proces współpracy ngo-sów z samorządem województwa. Współpracuje z Biurem Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Marszałkowskiego.
Jak wyglądały wybory do Sejmiku? W grudniu w Chełmnie odbyły się wybory członków Powiatowej Rady Organizacji Pozarządowych na kolejną kadencję. I przedstawicieli do sejmiku. Delagowana zostały Ilona Borowska, a jako zastępca delegata Monika Kochowicz ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Lisewo.
- Na spotkaniu inauguracyjnym IV kadencji do prezydium został wybrana w tajnym głosowaniu - mówi Ilona Borowska z Brzozowa. - Zadecydowało długoletnie doświadczenie zawodowe w organach administracji samorządowej i bogaty dorobek w pracy w organizacjach pozarządowych. Z wykształcenia jestem administratywistą, ukończyłam Szkołę Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Posiadam też certyfikat doradcy obywatelskiego i trenera ngo.
Jest aktywną działaczką. Nie boi się, że dotychczasowych obowiązków nie uda się jej pogodzić z nowymi wyzwaniami.
- Znajdę czas, jak zawsze - mówi Borowska. - Od lat godzę pracę zawodową z działalnością w trzecim sektorze. Przy dobrej organizacji nie jest to problem. Doświadczenie zawodowe wykorzystuje w praktyce w działalności społecznej. Pracuję na rzecz aktywizacji lokalnych środowisk, głównie kobiet, ale i osób wykluczonych, niepełnosprawnych i seniorów. W Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Gminy Kijewo Królewskie jestem skarbnikiem zarządu. Jestem też członkiem rady LGD "Zakole Dolnej Wisły".
Z jej inicjatywy udało się powołać Gminne Koło Emerytów i Rencistów w Kijewie Królewskim. Współpracuje z Fundacją Wspomagania Osób Niepełnosprawnych "Nasz Dom", która wspiera podopiecznych DPS w Chełmnie, gdzie pracuje.
- Nie zapominam o rodzinnej miejscowości. Pozyskaliśmy, jako pierwsi w gminie, środki unijne na remont świetlicy. Z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich Brzozowo integrujemy środowisko, promujemy wieś i gminę na przykład poprzez produkty lokalne - dodaje. - Byłam liderem Grupy Odnowy Wsi.
Co nasza reprezentantka chciałaby robić w sejmiku?
- To mój debiut w tak zacnym gremium - przyznaje skromnie. - Chciałabym zająć się tematyką inicjowania, współtworzenia i opiniowania projektów ustaw, uchwał i innych aktów prawnych, dotyczących sektora pozarządowego. Celem moim jest również wspieranie działań integrujących sektor pozarządowy.