RPO.602.2.2024.KR1
OBWIESZCZENIE
Na podstawie art. 48 ust. 7 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2024 r. poz. 1112 t.j. ) Burmistrz Barcina podaje do publicznej wiadomości informację o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu dokumentu pn. „Program Ochrony Środowiska dla Gminy Barcin na lata 2025-2028 z perspektywą na lata 2029-2032”.
Na podstawie uzgodnień dokonanych z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym w Bydgoszczy uznano, iż realizacja postanowień przedmiotowego dokumentu nie spowoduje znaczącego (negatywnego) oddziaływania na środowisko, w tym na obszary Natura 2000.
Uzasadnienie
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w piśmie znak WOO.410.236.2024.AT z dnia 21.10.2024 r. uzgodnił odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu dokumentu pn. „Program Ochrony Środowiska dla Gminy Barcin na lata 2025-2028 z perspektywą na lata 2029-2032”. Również Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy w piśmie znak NNZ.9022.4.80.2024 z dnia 14.10.2024 r. uzgodnił możliwość odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu dokumentu.
Obowiązek posiadania obowiązujących programów ochrony środowiska nakłada na JST ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2024 r. poz. 54 ze zm.). „Program Ochrony Środowiska” stanowi dokument strategiczny oceniający i opisujący stan środowiska oraz diagnozujący najważniejsze problemy środowiskowe na terenie danej JST oraz wskazujący kierunki działań jakie należy realizować w celu ich eliminacji tj. poprawy stanu środowiska.
Podstawowym celem sporządzenia i uchwalenia „Programu Ochrony Środowiska” jest również realizacja przez jednostki samorządu terytorialnego polityki ochrony środowiska zbieżnej z założeniami najważniejszych dokumentów strategicznych i programowych.
Program stanowi podstawę funkcjonowania systemu zarządzania środowiskiem spajającą wszystkie działania i dokumenty dotyczące ochrony środowiska i przyrody na szczeblu danej JST. W związku z powyższym działania wyznaczone do realizacji w „Programie Ochrony Środowiska dla Gminy Barcin na lata 2025-2028 z perspektywą na lata 2029-2032” wynikają z obowiązujących dokumentów strategicznych i sektorowych szczebla krajowego, regionalnego i lokalnego, dla których przeprowadzona została strategiczna ocena oddziaływania na środowisko lub dla których stwierdzono brak konieczności przeprowadzenia takiej oceny.
Inwestycje uwzględnione w projekcie programu charakteryzują się dużym stopniem ogólności. POŚ w głównej mierze wyznacza kierunki działań jakie należy realizować w poszczególnych obszarach interwencji w celu poprawy stanu wybranych komponentów środowiska, bez określania szczegółowych rozwiązań (ram) lokalizacyjnych i technologicznych dla konkretnych zadań. Zadania, wymienione w POŚ, które zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. 2019, poz. 1839 ze zm.) mogą zaliczać są do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, wynikają z obowiązujących dokumentów strategicznych i sektorowych, dla których przeprowadzona została strategiczna ocena oddziaływania na środowisko lub, dla których stwierdzono brak konieczności przeprowadzenia takiej oceny.
Dodatkowo realizacja takich inwestycji poprzedzona jest zawsze wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. W ramach „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Barcin na lata 2025-2028 z perspektywą na lata 2029-2032” przyjęto do realizacji m.in. następujące kierunki działań:
zmniejszenie powierzchniowej (niskiej) emisji zanieczyszczeń do powietrza,
zmniejszenie liniowej emisji zanieczyszczeń do powietrza,
zmniejszenie punktowej emisji zanieczyszczeń do powietrza,
ograniczenie emisji hałasu do środowiska,
utrzymywanie natężenia pól elektromagnetycznych poniżej dopuszczalnych poziomów,
przeciwdziałanie skutkom suszy, powodzi i podtopieniom (adaptacja do zmian klimatu),
poprawa i ochrona jakości wód powierzchniowych i podziemnych,
rozbudowa i modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej,
ochrona gleb przed negatywnym oddziaływaniem antropogenicznym,
racjonalna gospodarka odpadami komunalnymi oraz odpadami innymi niż komunalne,
ochrona obszarów i gatunków cennych pod względem przyrodniczym,
ochrona zasobów leśnych i wzrost lesistości gminy,
ochrona walorów przyrodniczych na terenach zurbanizowanych.
Realizacja „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Barcin na lata 2025-2028 z perspektywą na lata 2029-2032” wpłynie pozytywnie na zdiagnozowane najważniejsze problemy środowiskowe na terenie gminy, takie jak:
emisja komunalna jako główne źródła zanieczyszczeń powietrza,
zła jakość wód powierzchniowych,
silne zagrożenie obszaru gminy suszą,
występowanie na terenie gminy obszarów szczególnego zagrożenia powodzią,
wysoki udział zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych z terenu gminy oraz nieosiągnięcie wymaganego poziomu recyklingu.
Realizacja zaplanowanych zadań w ramach „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Barcin na lata 2025-2028 z perspektywą na lata 2029-2032” wpłynie na stałą poprawę jakości i stanu poszczególnych komponentów środowiska. Jednak w fazie realizacji (budowy) poszczególnych inwestycji może dojść do negatywnych oddziaływań na środowisko. Będą to jednak oddziaływania krótkotrwałe, o lokalnym zasięgu, całkowicie odwracalne (typowe dla prac budowlanych). Prowadzenie robót uwzględniające przyjęcie odpowiedniej technologii prac oraz opracowanie projektów organizacji robót zapewniających minimalną ingerencję w środowisko wpłynie na minimalizację lub całkowitą eliminację szkodliwego oddziaływania. Ustalane terminy realizacji prac należy tak dostosować do wymagań ochrony środowiska, żeby nie powodować zbyt dużych zaburzeń w życiu fauny.
Zaplecze budowy powinno zajmować jak najmniejszą powierzchnię terenu i być wyznaczone w takim miejscu, aby znajdowało się w bezpiecznej odległości od cennych biotopów. Sprzęt budowlany oraz technologie wykonawstwa należy dobierać tak, aby eliminowane były takie szkodliwe czynniki jak: hałas, zanieczyszczenie środowiska (spaliny, wycieki paliwa, odpady poprodukcyjne itp.), niszczenie urodzajnej warstwy gleby przez sprzęt (trasy przejazdu, sposoby przemieszczania maszyn), niszczenie roślinności w zasięgu pracy maszyn (zasięg osprzętu, trasy ekologiczne). W ramach realizacji zadań nie nastąpi kumulowanie się oddziaływania poszczególnych przedsięwzięć (zadania zaproponowane w ramach projektu Programu mają charakter lokalny, rozproszony oraz różnokierunkowy, a także ich realizacja zaplanowana jest w długim okresie czasu) oraz nie nastąpi oddziaływanie transgraniczne (brak wpływu na środowisko krajów sąsiadujących). Należy zaznaczyć, iż odstąpienie od wdrażania zapisów projektu przedmiotowego programu będzie oznaczać odstąpienie od obowiązku realizacji strategicznych celów ochrony środowiska.
Biorąc pod uwagę cel w jakim jest sporządzany i realizowany projekt programu (kompleksowa ochrona poszczególnych komponentów środowiska), należy uznać, iż środkami zapobiegającymi negatywnemu oddziaływaniu na środowisko są w rzeczywistości rozwiązania (zadania) zaproponowane do realizacji w projekcie. Planowane działania mają na celu osiągnięcie zrównoważonego rozwoju Gminy Barcin poprzez realizację inwestycji wpływających na poprawę stanu środowiska i podniesienie jakości życia mieszkańców.
Zadania inwestycyjne (inne niż wymienione powyżej z zakresu bezpośredniej ochrony zasobów przyrodniczych) planowane w ramach „Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Barcin na lata 2025-2028 z perspektywą na lata 2029-2032” realizowane będą głównie na obszarach zurbanizowanych lub w obrębie samych obiektów budowlanych (w istniejących obiektach, ciągach komunikacyjnych, na terenach zagospodarowanych i przekształconych) i nie powinny mieć negatywnego wpływu na bioróżnorodność środowiska i cenne siedliska przyrodnicze (nie będą powstawały nowe obszary zurbanizowane powodujące defragmentację siedlisk przyrodniczych i osłabiające integralność przyrodniczą gminy). W ramach projektu programu nie zakłada się realizacji inwestycji mogących oddziaływać negatywnie na istniejące na terenie gminy formy ochrony przyrody.
Należy mieć także na względzie, że jest to dokument o charakterze strategicznym, który nie przesądza o realizacji wskazanych inwestycji oraz technologii stosowanej w trakcie realizacji inwestycji, a potem ich funkcjonowaniu, a także fakt, iż jak już wcześniej wspomniano działania inwestycyjne, stanowiące przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko, będą musiały przechodzić odrębne postępowania dotyczące oceny oddziaływania na środowisko. Dodatkowo wyznaczone zadania nie są sprzeczne z aktami prawnymi dotyczącymi form ochrony przyrody. W szczególności POŚ nie wyznacza do realizacji zadań, które zostały uznane za zakazane w stosunku do istniejących na terenie gminy obszarów i obiektów chronionych.
Program nie zakłada do realizacji żadnych inwestycji, których głównym celem nie jest wpływ na poprawę stanu środowiska na terenie gminy, a które mogą pogorszyć jego stan (m.in. brak planowanych inwestycji z zakresu budowy obiektów i budynków przemysłowych, rolno-hodowlanych, usługowych czy mieszkaniowych). Zaznaczyć należy również, iż zadania z zakresu rozbudowy dróg oraz pozostałej infrastruktury sieciowej (kanalizacji, wodociągów, ciepłociągów, gazociągów), które potencjalnie mogą negatywnie oddziaływać na środowisko (jedynie w fazie realizacji) należą do inwestycji celu publicznego. Istotnym jest również, iż z uwagi na ogólny sposób formułowania ustaleń dotyczących planowanych kierunków działań, bez wskazania ich zakresu, szczegółowej lokalizacji, w tym położenia względem cennych obiektów przyrodniczych, należy stwierdzić, iż w analizowanym dokumencie brak jest danych, które wskazywałyby, że realizacja jego ustaleń spowoduje znaczące oddziaływanie na obiekty chronione.