Wiosnę w Kujawsko-Pomorskiem mamy w środku zimy

Dziś, 10 stycznia 2023 r., w inowrocławskim Teatrze Miejskim odbyła się uroczystość z okazji setnej rocznicy urodzin pułkownika Jana Czerniaka.
Pułkownik w stanie spoczynku Jan Czerniak urodził się 9 stycznia 1923 r. w Miedzeszynku koło Warszawy, a lata szkolne spędził na Polesiu. We wrześniu 1939 r. w Harcerskim Pogotowiu pełnił służbę na punkcie obserwacyjno-meldunkowym w systemie OPL kraju. 11 listopada 1939 r. zaprzysiężony w tajnej drużynie harcerskiej, a od jesieni 1941 r. w Związku Walki Zbrojnej AK. W latach 1942-1945 przebywał na przymusowych robotach w Konigsbergu w Prusach Wschodnich. Po wojnie organizował harcerstwo oraz ukończył szkołę średnią w Górze Śląskiej. Do Wojska Polskiego wstąpił ochotniczo w 1947 r. W latach 1949-1965 pełnił służbę na stanowiskach dydaktycznych w szkolnictwie wojskowym, a w latach 1965-1981 na stanowiskach dowódczo-sztabowych, w tym zastępcy i dowódcy 2. Pułku Kolejowego w Inowrocławiu, a następnie szefa wydziału operacyjnego w Dowództwie Zgrupowania Jednostek Kolejowych i Drogowych w Modlinie. Wspaniały i wybitny sportowiec, w latach 1947-1954 czołowy lekkoatleta Wojska Polskiego. Z inicjatywy druha zostały nadane nazwy ulic w Inowrocławiu: Harcerstwa Polskiego, Szarych Szeregów oraz hm. Marcina Strachanowskiego, a także tablica upamiętniająca ruch harcerski w mieście.
Jubilat, który do dziś jest aktywny na skautowskiej niwie odebrał moc serdecznych życzeń, m.in. od Elżbiety Piniewskiej, przewodniczącej sejmiku województwa, prezydenta Ryszarda Brejzy i starosty Wiesławy Pawłowskiej.
- Z dumą i satysfakcją należy spojrzeć na Pana działalność i zasługi na rzecz regionu oraz całego kraju. Na szczególne uznanie zasługuje również Pańska działalność, wraz z żoną Heleną, w Harcerskim Kręgu Seniorów w Inowrocławiu im. Zawiszy Czarnego. Ogromnie cieszy mnie fakt, że wśród nas nadal pozostają osoby z tak bogatym zasobem historycznym, które tak ochoczo dzielą się swoim cennym doświadczeniem i przeżytymi chwilami, które w obecnych czasach są skarbnicą dla młodszych pokoleń - podkreślił Ryszard Brejza.
- Kto raz odda serce harcerskim ideałom, ten na zawsze pozostaje im wierny i jest Pan tego najlepszym dowodem. Pańska działalność w Kręgu, to bezcenne źródło wiedzy i przykład dla młodych pokoleń, które mają od kogo czerpać wzorce i korzystać z bogatego doświadczenia. To wreszcie sposób na życie w duchu braterstwa i gronie przyjaciół, którzy nie porzucili młodzieńczych ideałów - napisała w liście przekazanym Janowi Czerniakowi Wiesława Pawłowska.
Zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać słowno-muzycznego przedstawienia na podstawie życiorysu Jana Czerniaka w wykonaniu drużyny harcerskiej. Miłym akcentem uroczystości był występ zespołu "Radojewiczanie".
Także dziś, w w Instytucie Prymasa Józefa Glempa, odbyły się obchody jubileuszu 40-lecia Kręgu Seniora im. Zawiszy Czarnego. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru oraz odśpiewania hymnu harcerskiego, a także rozpalenia symbolicznego ognia. Podczas spotkania skauci - seniorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i wiele serdecznych życzeń.
- Drugi etap sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach realizuje już miasto Inowrocław
- Taki był rok 2022 na drogach powiatu inowrocławskiego
- 28-letniemu oszustowi z Kruszwicy policja postawiła aż 335 zarzutów
- Koncert Live After Zenith Macieja Mellera w Inowrocławiu [zdjęcia]
- Inowrocław. Uczniowie "Konopy" w Portugalii
- Loty dronów nad zakładami Soda Polska Ciech w Inowrocławiu. Zbierały ważne informacje