Inowrocław. Nie wszyscy pracownicy szpitala w Inowrocławiu otrzymali dodatki covidowe

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Nie wszyscy pracownicy inowrocławskiego szpitala otrzymali dodatki covidowe. Komu się należą? Mówią o tym przepisy Ministerstwa Zdrowia
Nie wszyscy pracownicy inowrocławskiego szpitala otrzymali dodatki covidowe. Komu się należą? Mówią o tym przepisy Ministerstwa Zdrowia Dominik Fijałkowski
30 czerwca Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Bydgoszczy przekazał Szpitalowi Wielospecjalistycznemu im. dr. Ludwika Błażka w Inowrocławiu 434 514,50 zł na dodatki "covidowe" dla pracowników niemedycznych.

Zobacz wideo: Wójt gminy Świecie nad Osą o akcji Szczepimy Gminy

Informację taką przekazała "Pomorskiej" Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy bydgoskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Dodała też, że dodatkowe, jednorazowe świadczenia dla personelu niemedycznego wypłacono na podstawie dokumentacji, przygotowanej przez szpital. Jak również, że to do dyrektorów placówek medycznych należy ocena, w oparciu o kryteria z polecenia Ministra Zdrowia, którzy pracownicy kwalifikują się do otrzymania dodatkowego świadczenia pieniężnego.

Szpital w Inowrocławiu otrzymał ponad 12 milinów złotych na dodatkowe wynagrodzenie za pracę w zwalczaniu epidemii koronawirusa

- Do tej pory inowrocławski szpital otrzymał łącznie ponad 12 milionów złotych na dodatkowe wynagrodzenie dla personelu medycznego i niemedycznego za pracę w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19 - przypomniała Barbara Nawrocka.

Tymczasem dotarły do nas sygnały z inowrocławskiego szpitala, że większość oddziałów otrzymała informacje, iż ich pracownicy nie dostaną dodatków covidowych (pracownicy niemedyczni - jednorazowo 5 tys. zł).

- W innych szpitalach ludzie otrzymują te pieniądze w ratach lub w całości, a u nas nic - słyszymy.

Pieniądze trafiły do osób, które pracowały w szpitalu w Inowrocławiu w bezpośrednim kontakcie z zakażonymi

Pod nieobecność dr. Eligiusza Patalasa, dyrektora szpitala w Inowrocławiu rozmawialiśmy na ten temat z jego zastępcą, dr. Bartoszem Myśliwcem.

Zapewnił, że dodatki covidowe otrzymały, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, osoby do tego uprawnione, czyli te, które udzielały świadczeń w bezpośrednim kontakcie z zakażonymi, a więc na oddziale obserwacyjno-zakaźnym, w szpitalnym oddziale ratunkowym, w wydzielonym miejscu na terenie oddziału intensywnej terapii oraz członkowie zespołów ratownictwa medycznego.

Dowiedzieliśmy się też, że szpital występował m. in. do Ministerstwa Zdrowia z zapytaniami o rozszerzenie listy osób, które powinny otrzymać dodatki. Dostał odpowiedź, żeby trzymać się ustalonych przepisów.

Rozmawialiśmy z członkiem jednego ze związków zawodowych działających w szpitalu. Potwierdził, że dodatki otrzymali wszyscy, którzy pracowali na oddziałach wydzielonych do opieki nad osobami zakażonymi koronawirusem. Zauważył jednak, że przypadki zakażonych pacjentów miały miejsce także na innych oddziałach. Personel lecznicy pracował z takimi pacjentami, zakażał się sam, a finansowej rekompensaty nie otrzymał.

Związki zawodowe przekazały sprawę do kancelarii prawnej. Uważają, że problem powinien być rozstrzygnięty na rzecz pracowników.

Komu należy się dodatek covidowy?

Prawo do jednorazowego świadczenia w wysokości 5 tys. złotych brutto mają:

1. osoby niewykonujące zawodów medycznych, które przez co najmniej 21 dni, w okresie od 1 listopada 2020 r. do 31 maja 2021 r. wykonywały:
a. w szpitalach II i III poziomu zabezpieczenia "covidowego" czynności zawodowe w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2;
b. czynności zawodowe w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub izbach przyjęć;
c. czynności zawodowe w laboratoriach należących do szpitali I, II i III poziomu zabezpieczenia "covidowego" w podmiotach leczniczych, z którymi NFZ zawarł umowę o wykonywanie testów diagnostycznych RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2, w których - w okresie wykonywania tych czynności - realizowano testy diagnostyczne RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2.
2. osoby niewykonujące zawodów medycznych, które przez co najmniej 21 dni, w okresie od 4 września 2020 r. do 31 maja 2021 r., uczestniczyły w podmiotach leczniczych udzielających świadczeń w zakresie transportu sanitarnego, w związku przeciwdziałaniem COVID-19 w udzielaniu tych świadczeń i miały bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Świadczenie jednorazowe uzyskają ww. osoby, które na dzień zgłoszenia do otrzymania jednorazowego dodatku są zatrudnione w placówce medycznej lub w firmie świadczącej usługi na rzecz tej placówki, na podstawie umowy o pracę, lub umowy cywilnoprawnej zawartej z tą placówką lub z podwykonawcami tej placówki, w których - w ramach zatrudnienia - wykonywały czynności zawodowe w warunkach opisanych w punktach 1 i 2.

Ponadto od 1 czerwca br. dodatkowe wynagrodzenie, wypłacane co miesiąc, otrzymują osoby zatrudnione w szpitalach II poziomu zabezpieczenia covidowego, które wykonują zawód medyczny, uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w oddziałach przeznaczonych wyłącznie dla tzw. pacjentów covidowych, czyli pacjentów z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, oraz mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
Dodatkowe, miesięczne wynagrodzenie wynosi 100% wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Jednocześnie maksymalna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 tysięcy złotych.

Środki na dodatkowe wynagrodzenie, zarówno miesięczne jak i jednorazowe, są wypłacane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Trwa głosowanie...

Czy pijani kierowcy powinni mieć zabierane dożywotnio prawo jazdy?

Stop pijanym kierowcom

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie