Inowrocław. Podczas sesji rada przyjęła stanowisko radnych w sprawie planowanych przez rząd zmian w oświacie

(RED)
Fot. Archiwum Polskapress
W porządku sesji Rady Miejskiej Inowrocławia w dniu 8 września 2021 r. znalazły się uchwały, które dotyczyły zmian w budżecie miasta na 2021 r. oraz zmian w rocznym programie współpracy z organizacjami pozarządowymi. Radni przyjęli też stanowisko w sprawie planowanych przez rząd zmian w ustawie "Prawo oświatowe". Nie wszyscy samorządowcy je poprali. Przeciw głosowali przedstawiciele klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Radni rozpoczęli obrady od rozpatrzenia projektu uchwały dotyczącej wprowadzenia zmian w budżecie Inowrocławia na rok 2021 w związku z przystąpieniem przez miasto do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej "KZN-Bydgoski" Sp. z o.o. Uchwałę przyjęto.

Kolejnym punktem było rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmian w rocznym programie współpracy ratusza z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami pożytku publicznego. W związku z nadchodzącym okresem zimowym, ogłoszony zostanie konkurs dla organizacji pozarządowych na prowadzenie od października do grudnia 2021 r. ogrzewalni dla osób bezdomnych. W konsekwencji konieczne jest zwiększenie kwoty w budżecie na tego typu zadanie publiczne. Radni przyjęli uchwałę zwiększającą fundusze budżetowe na to zadanie o 35 tys. zł.

Ponadto podczas sesji przedstawiono stanowisko Rady Miejskiej Inowrocławia w sprawie planowanych przez rząd zmian w ustawie "Prawo oświatowe", które zdaniem radnych ogranicza autonomię dyrektorów, nauczycieli, rodziców, uczniów oraz samorządów lokalnych w działalności edukacyjnej i wychowawczej. Radni uważają, że będzie to oznaczało, że samorządy zostaną pozbawione wpływu na funkcjonowanie szkół, przy zachowaniu jednoczesnej odpowiedzialności finansowej za ich prowadzenie. Inicjatorami stanowiska są: Tomasz Marcinkowski, przewodniczący RMI wraz z wiceprzewodniczącymi RMI Marią Żukowską i Patrykiem Kaźmierczakiem oraz radni: Jarosław Kopeć, Jacek Bętkowski, Waldemar Wąśniewski, Danuta Jaskulska oraz Ewa Podogrodzka.

Oto treść stanowiska rady:

"Rada Miejska Inowrocławia, w poczuciu odpowiedzialności za właściwą realizację zadań oświatowych przez Miasto Inowrocław, stanowczo sprzeciwia się planowanym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zmianom w systemie oświaty, które ograniczą autonomię dyrektorów, nauczycieli, rodziców, uczniów oraz samorządów lokalnych w działalności edukacyjnej i wychowawczej. Przez ostatnich 30 lat - w demokratycznej Polsce udało się wypracować dobrze funkcjonujący model edukacji. Na przestrzeni ostatnich trzech dekad samorząd inowrocławski wykazał się wielką odpowiedzialnością w dostosowywaniu podległych placówek oświatowych do wymagań cywilizacyjnych. Możliwe było to dzięki dużemu wysiłkowi organizacyjnemu oraz finansowemu - zwłaszcza w sytuacji znacznego zaniżania subwencji oświatowej i coraz większym procentowym udziale Miasta Inowrocławia w finansowaniu zadań oświatowych. Inowrocław od lat inwestuje w rozwój uczniów i nauczycieli wspierając budowanie społeczności otwartej, tolerancyjnej oraz świadomej swoich praw. Proponowane przez rząd rozwiązania spowodują zniszczenie dotychczas wypracowanego modelu oświaty, stanowią próbę odebrania lokalnej społeczności - nauczycielom i rodzicom wpływu na to, jak ma funkcjonować szkoła oraz oddania wszystkich decyzji urzędnikowi mianowanemu przez polityka kuratorowi oświaty. Zmiany związane z nowelizacją ustawy Prawo oświatowe zwiększają uprawnienia przysługujące organom nadzoru pedagogicznego i mają na celu podporządkowanie kuratorom oświaty procesu wyboru dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Zwiększają wpływ kuratorów na odwołanie dyrektora, wprowadzają karę więzienia dla tych, którzy "przekroczą uprawnienia" lub "nie dopełnią obowiązku". To kolejny krok w kierunku centralizacji systemu oświatowego, zamach na samorządowe niezależne od rządu szkoły oraz próba zastraszenia nauczycieli. Samorządy zostaną pozbawione wpływu na funkcjonowanie szkół, przy zachowaniu jednoczesnej odpowiedzialności finansowej za ich prowadzenie. Szkoła powinna być instytucją autonomiczną i demokratyczną, a nie instytucją upartyjnioną. Rada Miejska Inowrocławia apeluje do rządu i Prezesa Rady Ministrów o wycofanie projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo oświatowe. Jego wycofanie pozwoli zatrzymać propozycje zmian naruszających równowagę pomiędzy organami prowadzącymi szkoły, a organami nadzoru pedagogicznego, które to propozycje jednocześnie ograniczają wpływ rodziców na wychowanie i edukację dzieci".

Podczas głosowania za stanowiskiem opowiedziało się 17 radnych, a przeciw było trzech samorządowców reprezentujących klub Prawa i Sprawiedliwości.

Wśród przeciwników stanowiska był Marcin Wroński, który poinformował nas, że nie zgadza się z zapisem, że zmiany w "Prawie oświatowym" doprowadzą do upartyjnienia i upolitycznienia dyrektorów szkół.

- Nazwiska obecnych dyrektorów inowrocławskich szkół można było znaleźć na listach w ostatnich wyborach samorządowych. Są oni rozpoznawalnymi osobami, więc musieli startować. Dziwnym trafem startowali z list tych, którzy potem decydowali o ich wyborze na dyrektorskie stanowiska w szkołach na kolejną kadencję - skomentował radny Wroński.

Głos w sprawie tuż przed sesją zajął radny PiS Damian Polak:

- Jest to kolejne stanowisko wymierzone w Rząd Zjednoczonej Prawicy, tym samym radni PO i Prezydenta Brejzy stają po stronie totalnej opozycji. Na takiej walce samorządu z rządem tracą najbardziej mieszkańcy Inowrocławia - napisał na Fb Damian Polak.

Trwa głosowanie...

Czy pijani kierowcy powinni mieć zabierane dożywotnio prawo jazdy?

Stop pijanym kierowcom

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie