Zobacz wideo: Tak przebiega remont kopuły bydgoskiej Bazyliki
Inowrocławskie Drzwi Jubileuszowe z okazji 100-lecia niepodległości Polski
Inicjatywa stworzenia niecodziennych drzwi zrodziła się podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jej celem było upamiętnienie nie tylko 100-lecia wolności, ale także ważnych wydarzeń z wielowiekowych dziejów Inowrocławia. Dzieła budowy Drzwi Jubileuszowych podjął się zespół społeczników na czele z Piotrem Jóźwiakiem, starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu. Prace powierzono zaś Andrzejowi Prokopiukowi, inowrocławskiemu artyście plastykowi. Ich efekty inowrocławianie mogli podziwiać od końca sierpnia br. w Muzeum im. Jana Kasprowicza. Zaprezentowano tam oficjalnie sześć płaskorzeźb, tak zwanych kwater autorstwa Andrzeja Prokopiuka, które jako brązowy odlew tworzyć będą pamiątkowe drzwi do fary.
Na drzwiach znajdą się sceny ukazujące: lokację miasta przez księcia Kazimierza na tle budowanego klasztoru Franciszkanów, ogłoszenie wyroku sądu papieskiego w polsko-krzyżackim procesie o Pomorze, naradę wojenną Władysława Jagiełły w konflikcie z Zakonem, kopalnię soli i uzdrowisko, lokomotywę przed inowrocławskim dworcem, powstanie "Sokoła", Dziennik Kujawski i strajk szkolny, Powstanie Wielkopolskie i obalenie pomnika Germanii na Rynku.
Drzwi zwieńczy tympanon. Jego głównym motywem będzie zabytkowy gotycki krucyfiks. Znajdą się tam także cytaty z hymnu "Dies irae" Jana Kasprowicza i z przesłania prymasa Józefa Glempa do jego nagrody "Ku chwale" dla osób zasłużonych regionowi.
Fundatorzy inowrocławskich Drzwi Jubileuszowych mile widziani
Właśnie odbyło się spotkanie komitetu budowy Drzwi Jubileuszowych. Uczestniczyli w nim: Piotr Jóźwiak, ks. Romuald Drążkowski, Maciej Lipiński, Andrzej Prokopiuk, Eugeniusz Kubski, Wojciech Zwirski, Edmund Mikołajczak i Bogdan Wojtkowiak. Spotkanie rozpoczęto od uczczenia minutą ciszy pamięci zmarłego na początku listopada br. Tadeusza Chęsego, który od początku wchodził w skład komitetu.
- Pan Andrzej Prokopiuk zakończył już przygotowywanie wszystkich elementów do odlewu drzwi. Podczas spotkania mogliśmy zobaczyć, jak wyglądać będzie panteon. Do zrobienia pozostało dokończenie odlewów z brązu, połączenie wszystkich elementów i osadzenie drzwi - informują członkowie komitetu budowy
.
Niestety, wciąż brakuje środków na sfinansowanie dzieła. Darczyńcy, którzy chcieliby mieć swój udział w tym projekcie, mogą wpłacać datki na konto: Bank PKO S.A. I O w Inowrocławiu ul. Dworcowa 29, 88-100 Inowrocław. Numer konta: 49 1240 1196 1111 0010 7805 6964.
Wpłat można też dokonywać na profil na Facebooku zrzutka.pl (https://zrzutka.pl/t62uub).
Jak zapewniają przedstawiciele komitetu budowy, nazwiska darczyńców przejdą do historii. Są bowiem plan, by zostały umieszczone na specjalnej tablicy w kościele św. Mikołaja.
- Tak wyglądał Inowrocław 10 lat temu. Zobaczcie zdjęcia!
- Maria Mnich z Gniewkowa i jej modowa marka, z którą podbija świat
- TOP 10 kosmetyczek w Inowrocławiu według Google
- Łysomice. Zderzenie pociągu z samochodem. Kierowca nie żyje ZDJĘCIA
- Pod szpitalem w Inowrocławiu znów płacimy za parkowanie aut. Zdjęcia
- Zima stulecia z 1978 roku. Pamiętacie ją? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
