Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W 42. rocznicę strajku chłopskiego w Inowrocławiu, w Radłówku stanął Krzyż Chłopskiej Doli

(RED)
Ustawiony 16 kwietnia 2023 r. w Radłówku Krzyż Chłopskiej Doli
Ustawiony 16 kwietnia 2023 r. w Radłówku Krzyż Chłopskiej Doli UG Inowrocław
W 42. rocznicę strajku chłopskiego w Inowrocławiu, dziś, 16 kwietnia 023 r., przy obelisku pamięci Piotra Bartoszcze w Radłówku (gm. Inowrocław) ustawiono Krzyż Chłopskiej Doli.

Minister rolnictwa na konwencji PiS dla polskiej wsi

od 16 lat

Dziś, 16 kwietnia 2023 r., w Inowrocławiu i gminie Inowrocław odbyły się uroczystości w 42. rocznicę strajku chłopskiego, jaki miał miejsce w dniach 16-17 kwietnia 1981 r. w w tym mieście. Jednym z punktów obchodów było ustawienie Krzyża Chłopskiej Doli przy obelisku pamięci Piotra Bartoszcze w Radłówku.

W trakcie dzisiejszej uroczystej mszy św. w kościele pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu ks. prałat Leszek Kaczmarek poświęcił drewniany Krzyż Chłopskiej Doli - kopię krzyża, który rolnicy wnieśli podczas Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich w 1984 r. jako akt protestu przeciw wprowadzeniu stanu wojennego.

Po mszy uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod znajdującą się na budynku Banku Spółdzielczego przy ul. Solankowej tablicą upamiętniającą strajk głodowy rolników, który miał miejsce w 1981 r. w właśnie w tym gmachu (wówczas m.in. siedziba lokalnych struktur Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego). Przebieg tamtych wydarzeń przypomniał Piotr Rybarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

Później uczestnicy obchodów udali się do Radłówka (gm. Inowrocław). Tam, przy obelisku pamięci Piotra Bartoszcze ustawiono Krzyż Chłopskiej Doli. O idei ustawienia krzyża mówił Michał Grabianka, przedstawiciel fundatora Społecznego Komitetu "Solidarni Wieś Pamięta".

Wśród uczestników dzisiejszych uroczystości byli m.in. senator Ryszard Bober, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski oraz radni powiatu inowrocławskiego i gminy Inowrocław.

Przypomnijmy. 16 kwietnia 1981 r. kilkudziesięciu rolników z rejonu inowrocławskiego i rolników z grupy okupującej budynek Wojewódzkiego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Bydgoszczy wzięła udział w mszy św. odprawionej w kościele NMP w Inowrocławiu. Po niej, w gmachu przy ul. Solankowej 11 w Inowrocławiu, gdzie miał siedzibę lokalny komitet ZSL, kilkudziesięciu rolników rozpoczęło strajk głodowy. Akcji strajkowej przewodniczył Marek Wójcik z Orłowa, a jednym z członków komitetu strajkowego był Piotr Bartoszcze. Strajk stanowił protest przeciw działaniom komisji rządowej, która nie podjęła rozmów ze strajkującymi w Bydgoszczy. Skutkiem inowrocławskiego strajku było przyczynienie się do wznowienia rozmów przez komisję rządową z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowego NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska