https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław propaguje opakowania z tworzyw naturalnych

(x)
Opakowania foliowe, których codziennie tysiace ląduje w śmietnikach mogą się rozkładać nawet 400 lat
Opakowania foliowe, których codziennie tysiace ląduje w śmietnikach mogą się rozkładać nawet 400 lat

Inowrocław, jako jedyne w województwie kujawsko-pomorskim i jedno z 17 miast w Polsce zostało nominowane do drugiego etapu 10. edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego "Przyjaźni Środowisku".

Organizatorem Narodowego Konkursu Ekologicznego "Przyjaźni Środowisku" jest Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych Stowarzyszenie "Europa Nasz Dom". W pierwszym etapie spośród zgłoszonych kandydatur wyłonione zostają miasta nominowane, zaś w drugim - przyznane zostaną tytuły i statuetki "Przyjaźni Środowisku".

"Foliówka" rozkłada się nawet 400 lat!

Inowrocław zgłosił do konkursu projekt pt. "Torby ekologiczne sposób na ochronę środowiska".

- Torby te stanowią alternatywę dla bezużytecznych śmieciowych plastików. Plastikowa torba przez cały czas rozkładu wydziela metan, amoniak i siarkowodór. Jedna plastikowa torebka, którą średnio używamy przez około 30 minut, rozkładać się może nawet do 400 lat! Nie nadaje się ona do przetworzenia, a stosy plastikowych toksycznych reklamówek zalegają coraz liczniej na wysypiskach - mówi Stanisław Milecki, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Środowiska i Rolnictwa inowrocławskiego Urzędu Miasta.

W ramach Dnia Ziemi

Inowrocław propaguje ideę używania torb ekologicznych zamiast "foliówek". W ramach corocznych obchodów Dnia Ziem, 22 kwietnia br. ustanowiony został jako "dzień bez torby foliowej".

Zaapelowano do mieszkańców i właścicieli sklepów o zastępowanie foliowych reklamówek torbami płóciennymi i papierowymi. Tego dnia podczas ekologicznego festynu wszyscy jego uczestnicy otrzymywali bezpłatnie, zakupione przez Urząd Miasta torby ekologiczne z hasłami "Od dziś dbamy o przyrodę" oraz "Ekologia ponad wszystko".

- Torby foliowe stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. Podczas tej imprezy zebrano kilkaset podpisów mieszkańców miasta pod petycją mającą na celu zmianę ustawy o opakowaniach. Zauważa się, że na inowrocławskich osiedlach torby ekologiczne stają się coraz modniejsze i powszechniejsze - dodaje Stanisław Milecki.

Splendory już wcześniej

Inowrocław był już dwukrotnie laureatem poprzednich edycji konkursu "Przyjaźni Środowisku". W 2005 r. i 2006 r. nagradzany był tytułem "Gminy Przyjaznej środowisku". W 2007 r. miasto otrzymało nagrodę "Władysława 2007" za programu nasadzeń drzew.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
ozon
Zaczne od informacji,ze tzw torby ekologiczne, te płatne wykonane z folii polietylenowej,są zaprzeczeniem wszelkich akcji ekologicznych.Okazało sie ,ze te płatne "ekologiczne" rozkładają sie ,niektóre nawet w ciagu 2 lat,na uwaga...CO2 I H2O,a nazywajac rzecz po polsku na wode i dwutlenek wegla z nadmiarem którego walczy juz cały swiat.Jesli chodzi o zwykłe folówki te które "rozkładaja" się w przedziale 100 - 400 lat to warunkiem koniecznym ich rozkładu jest światło.W hałdzie na składowisku odpadów go nie będzie.ALE JEST TO WCIĄŻ SUROWIEC WTÓRNY który stał się intelektualnym problemem dla nieudolnych ludzi odpowiedzialnych za segregacje odpadów.Co w tej sytuacji zrobić??Najłatwiej zwalic winę na konsumenta.Niech na zakupy chodzi z workiem na plecach - BĘDZIE EKOLOGICZNIE,a władcy wystawia klatę do orderów.Walnijcie się w chore umysły.Torba papierowa to niszczenie srodowiska które z takim samozaparciem uprawiacie w INIe.Tak,tak..pozbawianie miejskich drzew koron, w ramach tzw pielęgnacji zieleni, to niszczenie naturalnego "zjadacza" dwutlenku węgla,tego gazu cieplarnianego z emisja którego "walczycie".Torbę lnianą czy płócienną trzeba wykonać z surowców na wyprodukowanie których trzeba wyłączyć z produkcji żywności określony obszar ziemi uprawnej,co w konsekwencji prowadzi do podwyższenia cen zywnosci.Reasumując,torebki z folii polietylenowej,te niedegradowalne, sa najbardziej ekologicznym materiałem opakowaniowym,a walka z nimi jest najgłupszym pomysłem ostatnich lat.
m
mieszkaniec Rąbina
Inowrocław do kolej edycji konkursu ekologicznego, to jakiś żart!
Osiedla są zasypane śmieciami, latem z kontenerów 10 m3 dochdzi taki fetor, że dzięki.
Najpierw nich Pan Przydent zainwestuje w zakład zajmujący się wywozem śmieci, wymieni kontenery przy budynkach zamieszkania zbiorowego na mniejsze i szczelniejsze, a wtedy stanie w szranki z gminami np. wielkopolski.
m
mieszkaniec
Propagować to sobie można p.Milecki z brejzikiem ale przepraszam CO TAK EFEKTYWNIE się zrobiło,robi i robić będzie.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska