W naszym województwie, obok powiatu inowrocławskiego, elektroniczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych odbywać się będzie jeszcze w powiecie lipnowski i we Włocławku.
Zdobywali doświadczenie
System testowano u nas już w ub. r. - Na wszelki wypadek rekrutacja odbywała się nie tylko elektronicznie, ale również przy wykorzystaniu starej metody podań papierowych. Zdała egzamin. Dlatego w roku obecnym, na podstawie rozporządzenia kuratora, nabór uczniów prowadzić będziemy tylko drogą elektroniczną - mówi Ryszard Oczachowski, naczelnik wydziału oświaty starostwa.
Nawet do trzech szkół
Po stronie gimnazjów leży obowiązek przekazania uczniom i rodzicom informacji o zasadach naboru elektronicznego, udostępniania komputerów w celu wprowadzenia danych oraz wydruku formularzy podań do szkół ponadgimnazjalnych, wprowadzenia do systemu danych osobowych kandydatów, założenia kont i przekazania ich uczniom oraz dostarczenia do systemu danych o ocenach końcowych, wynikach egzaminu gimnazjalnego i innych osiągnięciach młodzieży.
- Osoby kończące naukę w gimnazjum mogą w ten sposób złożyć podania do trzech szkół, a w każdej z nich do trzech, zaś w liceach nawet do pięciu klas - dodaje Oczachowski.
Dzięki systemowi młodzież na bieżąco, poprzez internet, może obserwować stawiane przez szkoły wymagania m. in. co do ilości punktów. Co ważne, w momencie przyjęcia do szkoły ponadgimnazjalnej, system automatycznie zwalnia miejsca, które uczeń zarezerwował sobie w dwóch pozostałych placówkach. Dzięki temu seanse na ich otrzymanie mają inni absolwenci gimnazjów.
Zaraz się zacznie
Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych rozpocznie się 25 maja, a zakończy 16 czerwca br. Starostwo szacuje, że o 2250 miejsc w liceach, technikach i szkołach zawodowych ubiegać się będzie 2077 osób oraz około 120 absolwentów gimnazjów spoza powiatu. Ci ostatni także będą musieli uczestniczyć elektronicznej rekrutacji. Dokonać jej będą mogli korzystając z pomocy gimnazjów na terenie powiatu inowrocławskiego.