https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie będą rozwiązywać swoje konflikty w drodze mediacji. W Inowrocławiu ruszył program "Zgoda buduje". Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
W inowrocławskim ratuszu odbyła się konferencja inaugurująca program "Zgoda buduje". Przeprowadzono tam również pierwsze zajęcia warsztatowe z uczniami
W inowrocławskim ratuszu odbyła się konferencja inaugurująca program "Zgoda buduje". Przeprowadzono tam również pierwsze zajęcia warsztatowe z uczniami Dominik Fijałkowski
6 maja zainaugurowany został program „Zgoda buduje. Mediacje rówieśnicze i szkolne w inowrocławskich szkołach podstawowych”.

W ratuszu odbyła się konferencja z udziałem mediatorów, przedstawicieli kuratorium, dyrektorów szkół oraz dzieci młodzieży.

- Szkoła powinna być nie tylko miejscem nauki, ale również przestrzenią, gdzie młodzi ludzie uczą się odpowiedzialności, szacunku i współpracy. Mediacje to nie tylko narzędzie naprawcze, ale przede wszystkim wychowawcze. Uczą empatii, radzenia sobie z emocjami i przygotowują do dorosłego życia. Chcemy, by młodzież zaczęła wreszcie ze sobą rozmawiać - podkreślał w trakcie wystąpienia inicjator programu, prezydent Inowrocławia Arkadiusz Fajok.

Dodał on też, że Inowrocław dołącza do grona polskich miast, które podjęły się tego wyzwania i wprowadziły w swoich szkołach rówieśnicze mediacje.

- Program pięknie zafunkcjonował w Bydgoszczy. Na jej przykładzie będziemy realizować go u nas - zaznaczył prezydent.

Z kolei zaproszona na konferencję mediatorka szkolna i sądowa Daria Kocot z Opola w rozmowie z mediami zwróciła uwagę, że dzisiejsza młodzież jest zupełnie inna od tej sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Posługuje się zupełnie innym językiem.

- Ważne jest byśmy wsłuchali się w młodzież i dzieci, byśmy poznali ich sposoby porozumiewania się, bo to pozwoli zbudować relację, w której oni zobaczą że traktujemy ich na serio. Wierzę w mediację, bo pozwalają spojrzeć na konflikt z innej perspektywy - zauważyła mediatorka.

Dodał też, że mediacje są rozmową. Tymczasem obecni młodzi ludzi, a nawet dorośli, nie potrafią ze sobą rozmawiać, mówić o swoich problemach.

Zainaugurowanie programu mediacji rówieśniczych w szkołach pozytywnie ocenił Ireneusz Zieliński, dyrektor SP nr 5 w Inowrocławiu: - To bardzo dobra, a nawet konieczna inicjatywa, bo dzieci i młodzież korzystają dziś z różnych rzeczy, które niekoniecznie są pod nasza kontrolą. Dzisiejsze spotkanie inicjuje program, w który każda placówka oświatowa powinna się zaangażować

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 15

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Mediacje rówieśnicze są formą wsparcia uczniów w samodzielnym, odpowiedzialnym rozwiązywaniu sporów. Przebiegają zgodnie z obowiązującym prawem, przy zachowaniu bezstronności i szacunku dla wszystkich stron. Uczniowie-mediatorzy zostaną objęci specjalistycznym szkoleniem, by móc wspierać swoich rówieśników w trudnych sytuacjach.

Inowrocławski projekt zakłada:

  • szkolenia dla dyrektorów szkół oraz przyszłych koordynatorów mediacji (czerwiec 2025),

  • 10-miesięczne, intensywne szkolenie uczniów oraz prowadzenie kampanii edukacyjnych skierowanych do społeczności szkolnej (od września 2025) oraz

  • konferencję podsumowującą pierwsze efekty wdrożenia programu (maj/czerwiec 2026).

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Tą rośliną otruto sławnego filozofa. Latem codziennie ją mijasz po drodze

Tą rośliną otruto sławnego filozofa. Latem codziennie ją mijasz po drodze

Zwrot podatku dla emerytów. Tyle trafi na ich konto za Trzynastkę i Czternastkę

Zwrot podatku dla emerytów. Tyle trafi na ich konto za Trzynastkę i Czternastkę

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska