Rowerowe Kujawsko-Pomorskie sezon 2 odcinek 4

Obiekt należący do Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu od kilku lat stał zamknięty czekając na odpowiednie decyzje dotyczące modernizacji. Obecnie wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku odwiedzą go pierwsi goście. Obiekt służyć ma także lokalnej społeczności inowrocławskiego osiedla i sąsiadujących z nim wsi.
Jak informują powiatowe służby prasowe, starosta Wiesława Pawłowska podpisała umowę z Szymonem Wielichem właścicielem wyłonionego w przetargu Przedsiębiorstwa Budowlanego MON-TEK z Inowrocławia na wykonanie prac w Domu rodziny Jana Kasprowicza.
Całkowita wartość projektu wynosi około półtora miliona złotych. Z budżetu powiatu przeznaczono na ten cel 145 ty. zł. Reszta środków, to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
- Zabytkowy Dom rodziny Jana Kasprowicza po pracach konserwatorskich i adaptacyjnych, nowocześnie wyposażony, będzie miejscem opowiadającym o wielkim, wywodzącym się z Kujaw poecie. Będzie to miejsce wspierające lokalną społeczność w kultywowaniu dawnych, kujawskich zwyczajów. Będzie to też miejsce nowocześnie łączące przeszłość z teraźniejszością, podkreślające wyjątkowość Szymborza i Kujaw - zauważa starosta Wiesława Pawłowska.
Podkreśla ona również, że do modernizacji historycznego budynku przymierzano się 20 lat. Problemów nie brakowało. Pojawiły się też w ostatnim czasie. Związane były z dostępnością materiałów budowlanych i ciągłym wzrostem ich cen. Odbiło się to na wyborze wykonawcy. Dokonano go dopiero w trzecim przetargu.
- Bonusem jest natomiast to, że prace wykona lokalna firma - zauważa starosta.
Zakłada się remont dwóch istniejących budynków przy ul. Wielkopolskiej 11 wraz z zagospodarowaniem terenu oraz zakup i dostawę wyposażenia.
Zniknie też betonowy plac przy budynku Kasprowiczów. Pojawi się tam za to tradycyjny kujawski ogródek kwiatowy, trawnik i drzewa owocowe.
Podczas organizowanych zajęć, uczestnicy będą mogli wylegiwać się na specjalnych matach ułożonych na trawie. Dla najmłodszych będą skakanki, koniki, drewniane klocki. Pomyślano też o namiocie i ławach pozwalających na plenerową zabawę i edukację.
Projekt zakłada wybudowanie niewielkiej sceny umożliwiającej organizację minirecitali czy spotkań poetyckich. Będzie też specjalny infokiosk z informacjami o tym ciekawym miejscu.
W dużej sali Domu rodziny Jana Kasprowicza, która powstanie z połączenia dwóch mniejszych pomieszczeń, prowadzone będą zajęcia edukacyjne, nawiązujące do kujawskich tradycji. Zainstalowane zostaną tam urządzenia multimedialne, dzięki którym goście poznają lepiej historię Jana Kasprowicza, zaś interaktywna podłoga umożliwi zabawy oparte na kujawskich tradycjach.
W Domu Rodziny Jana Kasprowicza będzie też można wypożyczyć rowery i przejechać nimi tzw. jaśkowe ścieżki do Łojewa, Góry i Szarleja. Rowery umożliwią też dotarcie do siedziby głównej Muzeum im. Jana Kasprowicza przy ul. Solankowej 33 w Inowrocławiu.
- Dom rodziny Jana Kasprowicza ze względu na swoją mikroskalę będzie przede wszystkim miejscem przyjaznym i otwartym dla dzieci. W dotychczasowej ofercie powiatowego muzeum ta grupa zwiedzających nie była rozpieszczana. Teraz powstanie specjalnie dedykowane im miejsce. Już samo otoczenie domu zachęcać będzie do odwiedzin - zdradza Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza.
- Najlepsze plaże w okolicach Inowrocławia [TOP 6]
- Domy nad jeziorem na sprzedaż w Przyjezierzu i okolicach [zdjęcia, oferty]
- Ceny w Przyjezierzu 2022. Tyle trzeba zapłacić za jedzenie w popularnym wczasowisku
- Zabytkowy wiatrak w Chrośnie (gm. Kruszwica) już otwarty. Zdjęcia
- Inowrocław. Czy zburzą kamienicę, w której wybuchł gaz? Decyzja zapadnie 15 lipca
- Oto co nas czeka podczas Ino Art Festiwalu