Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. W Muzeum in. Jana Kasprowicza otwarto wystawę "Moja droga, kujawskie dziedzictwo". Nagrodzono też twórców ludowych. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
W Muzeum im. Jana Kasprowicza otwarto wystawę "Moja droga, kujawskie dziedzictwo". Nagrodzono też twórców ludowych, autorów najciekawszych prac z zakresu: haftu, koronki, zdobienia wnętrz, rzeźby i kowalstwa
W Muzeum im. Jana Kasprowicza otwarto wystawę "Moja droga, kujawskie dziedzictwo". Nagrodzono też twórców ludowych, autorów najciekawszych prac z zakresu: haftu, koronki, zdobienia wnętrz, rzeźby i kowalstwa Powiat Inowrocławski
"Moja droga, kujawskie dziedzictwo", to tytuł pokonkursowej wystawy, którą oglądać można w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Wpisuje się ona w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa oraz Roku Jana Kasprowicza.

Wideo. Czy grzyby są zdrowe?

Na wystawie, którą oficjalnie otwarto 19 września, twórcy ludowi prezentują przepiękne hafty i rzeźby. Nie brakuje tam ręcznie wykonanych fartuchów, czepców i obrusów. Są koronki i ozdoby wykuwane z żelaza, jak drzewka, specjalne haki czy podkowy. Podziwiać można prace w drewnie i charakterystyczne kujawskie kolorowe pająki.

Wystawę w muzeum w Inowrocławiu poprzedził konkurs

Prace prezentowane na wystawie brały udział konkursie. Uczestniczyło w nim 36 kujawskich twórców. Jury oceniło 113 prac w pięciu kategoriach: haftu, koronki, zdobienia wnętrz, rzeźby i kowalstwa.

Wydanie ostatecznego werdyktu nie było łatwe. Poziom zgłoszonych prac był bardzo wysoki. Ostatecznie 24 twórców odebrało nagrody i wyróżnienia ufundowane przez: starostę inowrocławskiego Wiesławę Pawłowską, wójtą gminy Inowrocław Tadeusza Kacprzaka oraz Beatę Wierzbicką-Skroś, prezesa Banku Spółdzielczego.

Najlepsze prace kujawskich twórców nagrodzone w ramach wystawy w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

W kategorii haft nagrodę specjalną jury przyznało Irenie Najdek z Włocławka, pierwsze miejsce - Elżbiecie Pastuch z Kruszwicy, drugie - Elżbiecie Staszak z Pakości i Małgorzacie Sobocie z Inowrocławia, trzecie - Jadwidze Bogdanowicz z Inowrocławia. Wyróżniono Małgorzatę Barnat z Łubianki.

W kategorii koronka dwa równorzędne pierwsze miejsca wywalczyły Urszula Piasecka z Rojewa i Bożena Kowalska z Inowrocławia. Drugie miejsce jury przypadło Irenie Janiak z Radziejowa, a wyróżnienie Beacie Witkowskiej z Witowa.

W kategorii zdobienie wnętrznagroda specjalna trafiła do rąk Wandy Okupskiej z Dobrzelewic. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Zawacka z Wichrowic, a drugie - Małgorzata Barnat z Łubianki. Wyróżniono Jadwigę Gralak z Kruszwicy i Julię Marię Ignasiak z Radziejowa.

W kategorii rzeźba na podium stanęli: Jacek Wierski ze Żnina, Marek Zdziarski z Włocławka i Krzysztof Zawacki z Wichrowic. Wyróżniono Piotra Rajcę z Gniewkowa.

W kategorii kowalstwo trzy najlepsze miejsca zajęli przedstawiciele Piotrkowa Kujawskiego: Tomasz Schmidt, Rafał Karasiński, Wojciech Szmyt i Miłosz Schmidt (ci ostatni dwa równorzędna trzecie miejsca). Jury wyróżniło Kacper Szmyta, także z Piotrkowa Kujawskiego.

Warto wspomnieć, że otwarcie wystawy "Moja droga, kujawskie dziedzictwo" uświetnił zespół ludowy "Radojewiczanie", zdobywca wielu cennych nagród na ogólnopolskich festiwalach folklorystycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska