https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. W Muzeum in. Jana Kasprowicza otwarto wystawę "Moja droga, kujawskie dziedzictwo". Nagrodzono też twórców ludowych. Zdjęcia

Dominik Fijałkowski
W Muzeum im. Jana Kasprowicza otwarto wystawę "Moja droga, kujawskie dziedzictwo". Nagrodzono też twórców ludowych, autorów najciekawszych prac z zakresu: haftu, koronki, zdobienia wnętrz, rzeźby i kowalstwa
W Muzeum im. Jana Kasprowicza otwarto wystawę "Moja droga, kujawskie dziedzictwo". Nagrodzono też twórców ludowych, autorów najciekawszych prac z zakresu: haftu, koronki, zdobienia wnętrz, rzeźby i kowalstwa Powiat Inowrocławski
"Moja droga, kujawskie dziedzictwo", to tytuł pokonkursowej wystawy, którą oglądać można w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Wpisuje się ona w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa oraz Roku Jana Kasprowicza.

Wideo. Czy grzyby są zdrowe?

Na wystawie, którą oficjalnie otwarto 19 września, twórcy ludowi prezentują przepiękne hafty i rzeźby. Nie brakuje tam ręcznie wykonanych fartuchów, czepców i obrusów. Są koronki i ozdoby wykuwane z żelaza, jak drzewka, specjalne haki czy podkowy. Podziwiać można prace w drewnie i charakterystyczne kujawskie kolorowe pająki.

Wystawę w muzeum w Inowrocławiu poprzedził konkurs

Prace prezentowane na wystawie brały udział konkursie. Uczestniczyło w nim 36 kujawskich twórców. Jury oceniło 113 prac w pięciu kategoriach: haftu, koronki, zdobienia wnętrz, rzeźby i kowalstwa.

Wydanie ostatecznego werdyktu nie było łatwe. Poziom zgłoszonych prac był bardzo wysoki. Ostatecznie 24 twórców odebrało nagrody i wyróżnienia ufundowane przez: starostę inowrocławskiego Wiesławę Pawłowską, wójtą gminy Inowrocław Tadeusza Kacprzaka oraz Beatę Wierzbicką-Skroś, prezesa Banku Spółdzielczego.

Najlepsze prace kujawskich twórców nagrodzone w ramach wystawy w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

W kategorii haft nagrodę specjalną jury przyznało Irenie Najdek z Włocławka, pierwsze miejsce - Elżbiecie Pastuch z Kruszwicy, drugie - Elżbiecie Staszak z Pakości i Małgorzacie Sobocie z Inowrocławia, trzecie - Jadwidze Bogdanowicz z Inowrocławia. Wyróżniono Małgorzatę Barnat z Łubianki.

W kategorii koronka dwa równorzędne pierwsze miejsca wywalczyły Urszula Piasecka z Rojewa i Bożena Kowalska z Inowrocławia. Drugie miejsce jury przypadło Irenie Janiak z Radziejowa, a wyróżnienie Beacie Witkowskiej z Witowa.

W kategorii zdobienie wnętrznagroda specjalna trafiła do rąk Wandy Okupskiej z Dobrzelewic. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Zawacka z Wichrowic, a drugie - Małgorzata Barnat z Łubianki. Wyróżniono Jadwigę Gralak z Kruszwicy i Julię Marię Ignasiak z Radziejowa.

W kategorii rzeźba na podium stanęli: Jacek Wierski ze Żnina, Marek Zdziarski z Włocławka i Krzysztof Zawacki z Wichrowic. Wyróżniono Piotra Rajcę z Gniewkowa.

W kategorii kowalstwo trzy najlepsze miejsca zajęli przedstawiciele Piotrkowa Kujawskiego: Tomasz Schmidt, Rafał Karasiński, Wojciech Szmyt i Miłosz Schmidt (ci ostatni dwa równorzędna trzecie miejsca). Jury wyróżniło Kacper Szmyta, także z Piotrkowa Kujawskiego.

Warto wspomnieć, że otwarcie wystawy "Moja droga, kujawskie dziedzictwo" uświetnił zespół ludowy "Radojewiczanie", zdobywca wielu cennych nagród na ogólnopolskich festiwalach folklorystycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska